Problemy z pęcherzem w ciąży. Jak sobie z nimi radzić?

Ostatnio dostałam list od naszej czytelniczki, która też jest w ciąży. To krótka wiadomość z pytaniem, które ją dręczy. Treść listu przeczytacie niżej, a o od powiedź poprosiłam Natalię czyli Panią z Apteki, która aktualnie również tak jak ja OCZEKUJE 🙂

Witam. 
Przepraszam troszkę taki akt desperacji ale nie wiem co robić… Jeśli można to proszę o radę.
Mam ciągle kłopoty z pęcherzem i szlag mnie już trafia od 3 tygodni… Pije dużo wody, robię sok z suszonej żurawiny z herbata biorę Urosept i brałam Monural na te drogi moczowe i nadal czuje ten cholerny dyskomfort którego mam serdecznie dość….. Znasz jakiś skuteczny sposób na to diabelstwo? Jestem w 17 tygodniu ciąży.

 

 

UCIĄŻLIWY PĘCHERZ

Ten problem dotyczy większości kobiet w ciąży. To również jeden z pierwszych zwiastunów, że „coś się dzieje odmiennego”. Tej przypadłości również doświadczam – bycie “przy nadziei” ostatnio dość modne 😉 Problemy z pęcherzem zaczynają dawać się we znaki już od samego początku ciąży i w dużej części przypadków trwają do samego końca.

 

KŁOPOTY Z PĘCHERZEM – JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

Najważniejsza jest higiena, w tym okresie trzeba jej przestrzegać jeszcze bardziej niż przed ciążą. Nawet już trzy tygodnie po zapłodnieniu można zacząć odczuwać dyskomfort związany z częstym oddawaniem moczu. Dzieje się tak poprzez zwiększoną produkcję hormonu progesteron, który pobudza pęcherz do większego wysiłku. Natomiast w drugim trymestrze macica unosi się nieco wyżej, stąd oddawanie moczu staje się nieco mniej uciążliwe, ale spokojnie, spokojnie – już w trzecim wszystko wróci do normy! Nasz maluch będzie naciskał na pęcherz i droga do toalety stanie tą najbardziej uczęszczaną.

Pomocne dla naszych nerek jest również picie dużej ilości wody. Kobieta w ciąży powinna wypijać około 1,5 litra dziennie, by nerki sprawnie filtrowały.

 

GINEKOLOG NA RATUNEK

Czasami domowe sposoby leczenia nie pomagają, a objawy problemów z pęcherzem zaczynają nasilać się lub przybierają ostrzejszą formę. Jeżeli podczas oddawania moczu odczuwasz pieczenie, ból, wydzielina z pochwy jest inna niż zawsze – Twoja droga z toalety powinna wieść prosto do ginekologa!

 

JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED PROBLEMAMI Z PĘCHERZEM W CIĄŻY

Czy można zabezpieczyć się przed zapaleniem pęcherza w ciąży? Czy ciąża całkowicie wyklucza branie suplementów, leków na tą przypadłość? 

 

#1 ŻURAWINA

Badania dowodzą, że duże owoce żurawiny amerykańskiej mają znaczenie prozdrowotne. Ich kwaśny smak często nie zachęca do zjadania a szkoda, ponieważ zawierają ważne substancje, które zapobiegają m.in rozwojowi bakterii w pęcherzyku i żołądku oraz chronią układ moczowy przed infekcją.

W 2002 roku na konferencji „Experimental Biology” potwierdzono, że żurawina hamuje chorobotwórcze bakterie, które nie są w stanie przykleić się do ścianek układu moczowego, a ich wydalenie na zewnątrz jest dla organizmu znacznie łatwiejsze.

Owoce żurawiny są nieco zbyt kwaśne, aby jeść je na surowo, za to świetnie nadają się na wszelkiego rodzaju przetwory, z których najpopularniejsze to: sok żurawinowy, suszona żurawina, sos żurawinowy, konfitury, koktajle, nalewka żurawinowa, żurawina do mięs. Możliwości jest wiele. Można traktować ją jako słodycz, dodatek do codziennej diety. Dodatkowo jest bardzo zdrowa z innych względów. Zawiera dużo błonnika, witamin (B1, B2, B6, C, E, karoten), a także minerałów: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza (wspomaga walkę z anemią) oraz flawonoidy (a konkretnie poliantocyjanidy), które pełnią funkcję silnych przeciwutleniaczy.

Żurawina może stać się naszym wieczornym “podjadaczem”. Możemy ją zamienić z soku pomarańczowego lub przejść z orzeszków czy czekolady na żurawinę, a z pewnością odpłaci nam się prezentem w postaci zdrowego układu odpornościowego czy moczowego.

ŻURAWINA DO PICIA

Według mnie bardzo dobrej jakości sokiem z żurawiny, który ma w sobie jej prawidłowe właściwości to Żurawina 100 % z firmy Oleofarm, którą można zakupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Natomiast jeśli chodzi o herbatę to z uczciwością mogę polecić Żurawinową moc z firmy Kawon – tam żurawina  jest naprawdę, a nie tylko na obrazku 😉

 

#2 MEDYCZNE ZALECENIA

UROSEPT

Lekarze często polecają również lek Urosept – jest on całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży, można przyjmować nawet całą ciążę chociażby profilaktycznie. Zawiera wyciąg z liści brzozy, korzenia pietruszki, naowocni fasoli, wyciągu suchego z ziela rumianku, wyciągu suchego z liści borówki brusznicy i naowocni fasoli sproszkowanej czyli nic co mogłoby zaszkodzić naszemu maluchowi 🙂

FURAGINA, MONURAL

A jak to jest z Furaginą i antybiotykami typowo na układ moczowy?

Co do antybiotyków wiadomo, tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Bardzo często kobiety w ciąży mają przepisywany lek Monural. Jednak o szczegóły i zastosowanie danych lekarstw należy spytać swojego lekarza prowadzącego ciążę.

Pamiętać należy też o jednej ważnej różnicy: Furagina to nie żurawina!!! Jej branie powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem, bo to on ustali prawidłowe dawkowanie dostosowane do trymestru ciąży i stopnia problemu. Warto pamiętać, by podczas przyjmowania Furaginy dołączyć witaminę C, chociaż 200 mg, by zwiększyć jej wchłanialność 🙂

 

#3 DOMOWE SPOSOBY LECZENIA PĘCHERZA

Czy gorąca, ciepła kąpiel jest wskazana?

Oj niestety to nie… To nie jest najlepszy okres na kąpiele w ciepłej wodzie. W ciąży kąpiel w wannie, nie w gorącej wodzie, powinna trwać maksymalnie około 15 minut. Wysoka temperatura może powodować skurcze macicy. Stąd lekarze nie polecają wylegiwania się np. w jaccuzi. Gorące kąpiele lepiej zostawić sobie na okres po porodzie.

Rozważnie też z termoforem. Może zadziałać podobnie! Lepiej założyć ciepłe skarpetki na noc, jeśli ktoś ma problem z zimnymi stopami w czasie snu 😉

Ćwiczenia mięśni Kegla podczas podczas wizyty w toalecie?

Ważnym elementem w czasie ciąży jest ćwiczenie mięśni Kegla – bardzo dużo się o tym mówi. I właśnie to ćwiczenie może stać się bardzo pomocne w problemach z pęcherzem w ciąży. Ale czy można ćwiczyć mięśnie Kegla w toalecie? Zdecydowanie nie! Oddawanie moczu jest wtedy utrudnione i może doprowadzić też do infekcji układu moczowego. Tego typu “wygibasy” należy czynić poza toaletą. Można nawet siedząc na krześle, leżąc na kanapie, stojąc w kolejce po zakupy. Każde miejsce jest odpowiednie, ale toaleta – NIE!

 

CO Z TYM SEKSEM?

W ciąży zmienia się całe ciało kobiety, wewnątrz i na zewnątrz. Niektóre zmiany widać gołym okiem, inne dają o sobie znać różnymi dolegliwościami. Jeśli mamy problemy z pęcherzem w ciąży i leczymy się domowymi sposobami lub mamy przepisane lekarstwa od lekarza to w żadnym wypadku nie powinno się współżyć w czasie trwania leczenia. W czasie stosunku bez większego trudu można przenieść bakterie między partnerami. Dodatkowo powstałe w czasie współżycia otarcia błony śluzowej cewki ułatwiają drobnoustrojom wnikanie do organizmu. Lepiej odczekać i w późniejszym czasie mieć więcej przyjemności, a nie nawracające problemy z zapaleniem pęcherza.

 

Kiedyś ktoś mi powiedział, że w ciąży nie wytyczasz trasy gdzie są piękne widoki, tylko tam gdzie google maps wyznaczy Ci najwięcej dostępnych miejsc WC po drodze. Teraz już wiem o co chodzi i rzeczywiście tak jest 🙂

 

Zdrowego pęcherza życzę i sobie, i Wam w całej ciąży! A jeśli macie jakieś pytania związane z chorym pęcherzem w ciąży lub na każdy inny temat to piszcie śmiało w komentarzach! Na każde będę odpowiadać!

 

Pozdrawiam, Natalia

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.