Ciąża a zęby

Z moim zdrowiem już znacznie lepiej. Chorowałam cały tydzień. Kuzynka mówiła, że równo w połowie ciąży też była chora i miała grypę. Podobno w tym czasie organizm jest najbardziej osłabiony a tym samym narażony na infekcje. Mam nadzieję, że to była pierwsza i ostatnia choroba podczas mojej ciąży. A Ty często w ciąży chorowałaś?

Właśnie się dowiedziałam, że 99,9% Polaków ma próchnicę. Dobrze, że ostatnio byłam na wizycie kontrolnej u dentysty, bo teraz już trzymałabym telefon w ręce i umawiała się na sprawdzenie jamy ustnej. Ostatnio dentysta powiedział, że zęby nie psują się częściej w czasie ciąży i wystarczy tylko dobrze o nie dbać. Ja myję zęby minimum 3 minuty, czasami 5 minut. Według badań statystyczny Polak szczotkuje zęby 46 sekund. Chociaż lepiej myć zęby krótko niż wcale.
Tylko 2 % Polaków używa elektrycznej szczoteczki do zębów – jestem w mniejszości. Szczoteczkę powinno się wymieniać od 4 do 6 tygodni.
“W pierwszym trymestrze ciąży pojawiają się nudności i wymioty ciężarnych, które wiążą się z uszkodzeniem szkliwa zębów oraz nasileniem próchnicy. (…) W okresie ciąży najistotniejszymi problemami skłaniającymi do wizyty w gabinecie stomatologicznym są nasilające się zmiany próchnicze, choroby przyzębia, zwiększona ruchomość zębów, wrażliwość dziąseł na ból i krwawienie, a także przykry zapach z ust.”
Źródło cytatu

ars-dentica.pl

Ile razy podczas ciąży byłyście u dentysty?Jestem ciekawa, czy jeden raz wystarczy czy powinnam chodzić na przegląd co trymestr…?

Komentarze