Ciążowe zachcianki

W sobotę skończyłam 28 tydzień ciąży.

Moja waga cały czas pokazuje, że od początku ciąży przybrałam 8 kg. Cieszę się z takiego wyniku, ponieważ wcześniej rosłam 1 kg/tydzień. Później 0,5 kg/tydzień.
Aktualnie mam taką samą wagę ciała, jak tydzień temu. A na majówce jadłam wszystko, w szczególności lody, co sprawiało mi jedną z większych przyjemności.

Przyczyny pojawiania się zachcianek są właściwie nieznane. Zdarza się, że kobiety nie jedzą w czasie ciąży ulubionych rzeczy, a sięgają po te, których zwykle nie biorą do ust. Nie ma się czym martwić do momentu, jeśli zachcianki nie są zbyt niepohamowane i jeśli stosuje się zdrową dietę.
Źródło: kobieta.interia.pl

Zachcianki ciążowe są na smaki:

Kwaśne
Ochota na zjedzenie czegoś kwaśnego, np. ogórka, kapusty, cytryny czy pomarańczy może być tłumaczona zwiększonym zapotrzebowaniem na witaminę C, czy także potrzebą zwiększenia swojej odporności. Spożycie kwaszonej kapusty nie tylko zaspokaja naszą potrzebę na kwaśny smak, ale także dostarcza witam i składników odżywczych.

Słodkie
Ochota na słodkie może być oznaką zwiększonych potrzeb energetycznych. W drugim i trzecim trymestrze ciąży zapotrzebowanie wzrasta nawet o 500 kcal. Jednak nie należy zwiększać je łatwo dostępnym cukrem zawartym w formie ciasteczek, cukierków czy batoników.

Gorzkie
Ochota na smak gorzki może być spowodowana zwiększonym zapotrzebowaniem na magnez. Magnez chroni przed przedwczesnymi skurczami, pomaga w budowie tkanek, kości i zębów u dziecka. Pomaga przy porodzie, gdyż rozluźnia mięśnie, zapobiega przedwczesnym skurczom, jak również bierze udział w prawidłowym tworzeniu się kory mózgowej i tkanek płodu. Podczas mdłości może być wydalany z organizmu, dlatego ochota na gorzki smak może być właśnie spowodowana brakiem magnezu.

Słone
Ochota na słone może być objawem zwiększonego w ciąży zapotrzebowania na kwasy omega-3. Kwasy omega- 3 są bardzo istotne w ciąży gdyż wpływają na prawidłowy rozwój układu krwionośnego dziecka, w ostatnim trymestrze pomagają w wykształceniu się siatkówki oka. Naukowcy z Harwardu udowodnili, że kobiety spożywające kwasy omega-3 rodzą mądrzejsze dzieci. Dlatego ważne jest spożywanie 2 razy w tygodniu tłustych ryb morskich, takich jak śledź, makrela, łosoś czy halibut, jak również dodawanie oleju do sałatek
Źródło: brzuszek.net

Zauważyłam, że jedyną moją ciążową zachcianką są lody. Nie ogórki kiszone, pomarańcze, śledzie w occie lub w śmietanie, cukierki, ostre jedzenie, pikle, owoce egzotyczne, dania z curry, pączki, masło orzechowe, ziemniaki i orzeszki. Z takich zachcianek nic mnie nie kręci. Kręcą mnie LODY!

Oto moje ulubione lody czekoladowe

Czekolada

Carte d’Or Czekolada

W poprzednim tygodniu dałam się namówić na Milkę, ale nie była wcale tak dobra, jak myślałam, że będzie. Wyobrażałam sobie, że będzie bardziej czekoladowa

Milka

Carte d’Or Milka

Wcześniej najczęściej jadłam te, ponieważ lubię włoskie tiramisu a to taki mały substytut
Tiramisu

Carte d’Or Tiramisu

A to moje lodowe marzenie

Carte d’Or

Tylko w pierwszej kolejności muszę kupić dużą zamrażarkę, aby to wszystko pomieścić. I myślę, że o powrocie do wagi sprzed ciąży mogłabym zapomnieć 😉

Komentarze