Blog parentingowy dla mamy i taty. Prawdziwy parenting i lifestyle z dzieckiem. Początkowo ciążowy, teraz rodzinny.

Szkoła Rodzenia Zajęcia 3

Jak co wtorek uczestniczyliśmy w zajęciach w Szkole Rodzenia w Lesznie. Wczorajsze zajęcia były wyjątkowe z powodu zagadnień, jakie zostały poruszone.

Temat 1: Rozwojowa stymulacja noworodków i niemowląt.

Pierwszą część zajęć prowadziła Krystyna Mizuro
Fizjoterapeutka specjalizująca się w pracy z dziećmi z zaburzeniami neurorozwojowymi. Długoletni pracownik sekcji rehabilitacji Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie.

Zagadnienia, które poruszyła Krystyna Mizuro:

• Jakie czynniki niekorzystnie działające w czasie ciąży, porodu i pierwszych dni życia mogą zaważyć na przebiegu rozwoju dziecka. 
• Na co powinni zwrócić uwagę rodzice w pierwszym okresie życia dziecka 
• Kiedy zwrócić się o pomoc do lekarza 
• Prawidłowy rozwój dziecka i pierwsze sygnały jego zaburzeń 
• Jak rozpoznać u niemowlęcia zaburzenia funkcji OUN 
• Wskazania do natychmiastowego usprawniania 
• Jak prawidłowo pielęgnować niemowlę 
• Leżaczki, nosidełka, chodziki – kiedy i jak korzystać 
• Buty – na co zwracać szczególną uwagę

Krystyna Mizuro poleciła książkę Mamo Tato co Ty na to? Autorem jest Paweł Zawitkowski. Książka mówi o opiece, pielęgnacji i rozwoju maleństwa.

Bogato ilustrowana książka (240 stron) z dołączonym ponad 3 godzinnym filmem na DVD. Ta nowa książka Pawła Zawitkowskiego przeznaczona jest dla świeżo upieczonych rodziców dzieci od urodzenia do 18 miesięcy, dla przyszłych rodziców, mam w ciąży, ale także dla ich bliskich i osób zawodowo zajmujących się dziećmi. To wyczerpująca i ciekawa opowieść o rozwoju niemowląt, ale także o rozwoju dziecka w okresie płodowym, to poradnik o opiece i pielęgnacji małych dzieci, o ich potrzebach i możliwościach, to również setki podpowiedzi jak radzić sobie z codziennymi problemami, odpowiedzi na niepokoje i wątpliwości rodziców. W książce piszą również neurolog, psycholog, logopeda i behawiorysta zwierząt.
Kosztuje 55 zł

Temat 2: Dialog z nienarodzonym dzieckiem.

Justyna Długiewicz uświadomiła mnie, że dziecko w brzuchu matki już w 7 miesiącu ciąży: słyszy, widzi a nawet czuje dotyk. Dziecko wie, kiedy się do niego mówi i o nim rozmawia, dlatego bardzo ważne jest aby dialog z dzieckiem był werbalny (np. mówienie) i niewerbalny (np. myślenie). Wczorajsze zajęcia były poświęcone skupieniu swojej uwagi na dziecku teraz, ponieważ dziecko już w brzuchu matki przyzwyczaja się do głosu i dlatego tak ważny jest dialog werbalny z nienarodzonym dzieckiem.

W pierwszej kolejności rysowaliśmy Naszą Małą Foczkę na brzuchu a następnie napisaliśmy list do Małej Gabi, który dostanie, jak już będzie umiała czytać.

Rysowanie Córki na brzuchu było bardzo zabawne

 

Oto nasze dziecko widziane oczami Taty

 

Tak wygląda brzuch w 30 tygodniu ciąży i 3 dniu

 

Gabi w oczach Tatusia

 

Koperta z listem do Gabrysi

Po rysowaniu dziecka na brzuchu i pisaniu listu do Małej Gabi nastąpił mój ulubiony czas: czas na relaks. Justyna Długiewicz przeniosła nas do wnętrza Kobiety w ciąży, do naszego dziecka w macicy. A ja się znowu wzruszyłam. Nie wiem, czy to te hormony czy człowiek po 30 roku życia staje się bardziej wrażliwy, ale poniosło mnie i już nie mogę się doczekać realnego spotkania z Naszą Małą Foczką.

Spotkanie za tydzień będzie prowadzone przez psycholog Elżbietę Wein-Marciniak oraz będą ćwiczenia dla Kobiet w ciąży.
Komentarze