Czkawka dziecka w brzuchu i u noworodka

Moja Mała Foczka od jakiegoś czasu ma regularną czkawkę w brzuchu. Skąd wiem, że to czkawka? Na początku nie wiedziałam. Czułam tylko takie małe podskoki w miejscu, gdzie Gabi ma swoje mieszkanko. Teraz już wiem, że wszystko przez płyn owodniowy. Dziecko go połyka i jeśli robi to łapczywie, może dostać czkawki. Mija ona po kilku, kilkunastu minutach.

Wcześniej zaczęłam szukać informacji i oto, co znalazłam.

Kiedy dziecko ma czkawkę jeszcze w brzuchu mamy, jest dość zabawnie. Czujesz wtedy rytmiczne drgania w brzuchu przez kilka lub kilkanaście minut. Ale gdy czkawka męczy noworodka, już nie jest mamie do śmiechu.

Medycyna twierdzi, że czkawka w tym czasie jest jedynie wynikiem niedojrzałości układu nerwowego dziecka. Moja córeczka, gdy już przyszła na świat, miała czkawkę o tych samych porach, co w brzuchu.
Dodatkowo czkawka męczyła ją bezpośrednio po jedzeniu, kiedy jadła łapczywie i nałykała się zbyt dużo powietrza i zawsze, gdy zmarzła. Młodsze dziecko nie miało czkawki w brzuchu i w całym jej niespełna trzyletnim życiu miała jedynie ze trzy napady czkawki.

Zdaniem eksperta

Czkawka jest nieszkodliwa i nie musi cię niepokoić. Poza tym nie masz na nią żadnego wpływu, mija sama po jakimś czasie. W przypadku maleńkiego dziecka, możesz ją powstrzymać, podając mu pierś i otulając kocykiem.
Czkawka u małych dzieci jest niegroźna. Czasami najwyżej uciążliwa i pojawia się zwykle wtedy, gdy dziecko za szybko je i nałyka się powietrza, a dodatkowo nie odbije mu się po jedzeniu. Wtedy najlepiej podać mu coś do popicia. Jeśli dziecko jest karmione piersią, to trzeba je znowu do piersi przystawić, a potem potrzymać aż mu się odbije. Często maluchy mają czkawkę, bo zmarzły im stopy. Wtedy trzeba ogrzać im nóżki i też dać coś do picia.
Źródło: ebobas.pl

Jestem ciekawa czy Gabi będzie miała też czkawkę, kiedy się urodzi.  Jeszcze tylko 2 tygodnie i się przekonamy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.