Szkoła rodzenia Zajęcia 11 Pielęgnacja noworodka

Wczoraj, jak co tydzień, byliśmy z Mężem na zajęciach w Szkole Rodzenia w Lesznie.

Wczorajsze zajęcia prowadziła Justyna Długiewicz, położna z leszczyńskiego szpitala. Justyna Długiewicz jest zastępcą oddziałowej Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie. Temat: PIELĘGNACJA NOWORODKA.


Całe zajęcia były poświęcone pierwszej kąpieli noworodka czyli dzieciątka do 28. dnia jego życia.

Kąpać noworodka powinno się codziennie przed karmieniem. Temperatura pomieszczenia to 22-23 st. C. Podczas kąpieli powinniśmy stworzyć spokojną atmosferę ponieważ dziecko wyczuwa poddenerwowanie rodziców, które może mu się udzielić.
Przygotowując nasz warsztat kąpielowy zadbajmy by zawsze pod ręką mieć wszystko co niezbędne. Do kąpieli noworodka dobrze jest mieć zabezpieczone 2-3 ręczniki na zmianę. Wanienka po kąpieli musi być umyta i wysuszona.

Kąpiel dziecka wzmacnia jego odporność. Noworodek powinien być myty codziennie, ponieważ w ten sposób uruchamiamy w dziecku dobry nawyk higieny od pierwszych dni życia. Argumentem za jest też wszechobecny kurz – mimo, iż jedynym otoczeniem dziecka jest jego pościelka, łóżeczko i pokoik to kurzy się i pyli wszędzie a popluskanie się w wodzie jest dobrym sposobem na odświeżenie delikatnej skóry. Temperaturę wody mierzymy łokciem – nie ma potrzeby kupowania specjalnego termometru do wody – ten stary sposób jest nadal najskuteczniejszy.
Oprócz wody w wanience trzeba też mieć przegotowaną wodę w małej miseczce (temp. 37 st. C) do mycia twarzy i narządów płciowych niemowlaka.

Kosmetyki dla noworodka

Płyn nawilżający do mycia całego ciała. Zasada: im mniej tym lepiej. Im mniej pachnące płyny tym lepsze. Noworodek ma bardzo cienką skórę i dlatego trzeba używać specjalnego płynu do kąpieli. Polecane płyny to: JOHNSON & JOHNSON 3w1 albo Mustella. Położna nie zaleca się kąpieli w samej wodzie, ponieważ woda wysusza skórę dziecka.

Chusteczki nawilżające. Chusteczka nie powinna zdzierać naskórka. Jeśli skóra noworodka jest zaczerwieniona to należy zrezygnować z używania chusteczek nawilżających. Polecane chusteczki dla noworodka: JOHNSON & JOHNSON, Pampers, Nivea. Chusteczki innych firm można używać po pierwszym miesiącu życia dziecka.

Balsam nawilżający. Stosuje się kiedy noworodek ma rumień noworodkowy. Nie należy używać oliwki dla skóry dziecka ponieważ oliwka zamyka pory skóry. Dlatego lepiej jest jej nie stosować u noworodka i niemowlaka. Pudru też nie powinno się używać, ponieważ wysusza skórę dziecka a w reakcji z moczem drażni skórę.

Emolienty. Stosuje się kiedy noworodek ma skórę z problemami, np. nasilony rumień noworodkowy. W innych przypadkach (kiedy nie ma problemów skórnych) nie powinno się używać emolientów. Polecane: Oilatum, Emolium, Balneum.

Pielęgnacja kikuta pępowiny. Najlepszy do pielęgnacji jest OCTENISEPT. Należy dwa razy dziennie psikać po kikucie pępowiny. Kikut, aby odpaść musi być czysty i suchy. Do mycia kikuta możemy stosować mydło. Należy w szczególny sposób dbać o kikut pępowiny, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego pępka. W tym celu trzeba wietrzyć pępek i używać przewiewnych pieluszek. Położna poleca PAMPERS. Kikut pępowiny powinien sam odpaść po 2-3 tygodniach od porodu.

Sudocrem. Sudokrem to krem zabezpieczający, używamy go po obmyciu pośladków, należy nałożyć cienką warstwę na pośladki i krocze.

Woda morska Sterimar Baby. Należy psiknąć do nosa noworodka, który ma zatkany nosek. Jeden raz do jednej dziurki od nosa i położyć noworodka na brzuszek. Jeśli woda morska nie pomoże należy użyć FRIDY do noska. Gruszka jest niehigieniczna.

Najważniejsze czynności podczas kąpieli noworodka

Oprócz wanienki z wodą do mycia należy przygotować miseczkę z przegotowaną wodą.
Woda w wanience nie może zakrywać kikuta pępowinowego.
Na dno wanienki można włożyć pieluszkę tetrową, aby noworodek na niej siedział.

Przegotowaną wodą z miseczki i wacikiem myjemy:

 • oczy noworodka – myjemy od zewnątrz do środka
 • policzki
 • czoło
 • ucho i małżowinę uszną
 • osuszamy wszystko, co umyliśmy i zakrywamy
 • zdejmujemy pieluszkę i myjemy narządy płciowe z góry na dół oraz pachwiny

Tak umyte wcześniej dziecko wodą przegotowaną z miseczki jest przygotowane do mycia w wanience, w której jest odrobina płynu do mycia noworodków. Dziecko powinno siedzieć na pośladkach. Myjemy:

 • owłosioną część głowy
 • szyję
 • rękę i dłoń  oraz między paluszkami
 • drugą rękę i dłoń oraz między paluszkami
 • brzuszek – uwaga aby nie zamoczyć kikuta pępowiny
 • udo
 • drugie udo
 • stopę oraz między paluszkami
 • drugą stopę oraz między paluszkami
 • odwracamy dziecko na plecy
 • myjemy: głowę, plecy, pupę.

Kładziemy dziecko na przewijak, okryć ręcznikiem, osuszyć. Teraz można nałożyć balsam na ręce i delikatnie masować noworodka, aby jemu ten balsam nałożyć. Podnosimy wszystkie zgięcia a w szczególności szyję. Następnie masujemy ręce, brzuszek, nogi, plecy, pośladki.
Założyć pieluszkę i szeroko pieluszkować. Usunąć mokry ręcznik spod dziecka. Założyć czapeczkę na głowę i kaftanik. Tak umyty noworodek jest gotowy do karmienia.

Justyna Długiewicz twierdzi, że każdy może mieć różne doświadczenia z kąpieli własnych dzieci: My położne to rozumiemy i nauka w Szkole Rodzenia to propozycja, z której można skorzystać w całości lub wybrać poszczególne elementy.

Wczorajsze zajęcia dały możliwość spróbowania, jak to będzie kąpać małe dziecko. Mam nadzieję, że Gabi będzie lubiła kąpiele – w końcu jest Moją Małą Foczką, która uwielbia pływać i fikać w wodzie!

Temat za tydzień: Karmienie piersią.

Komentarze