Blog parentingowy dla mamy i taty. Prawdziwy parenting i lifestyle z dzieckiem. Początkowo ciążowy, teraz rodzinny.

Szkoła Rodzenia Zajęcia 9 Cięcie cesarskie Porody zabiegowe

Wczoraj, jak co tydzień, byliśmy z Mężem na zajęciach w Szkole Rodzenia w Lesznie. Wczorajsze zajęcia prowadziła Katarzyna Szeibe, położna z leszczyńskiego szpitala z 25 letnim stażem. Katarzyna Szeibe przybliżyła temat związany z innym przebiegiem porodu niż rodzenie naturalne.

PORODY ZABIEGOWE dzielą się na:

  • wakum – próżnociąg
  • kleszcze
  • cięcie cesarskie

WAKUM – PRÓŻNOCIĄG. Aktywna współpraca z mamą. Stosuje się, gdy mama nie ma siły, aby przeć lub zwalnia tętno dziecka. Można zastosować kiedy widać główkę dziecka. Lekarz nacina krocze. W Lesznie 1 na 10 porodów jest przeprowadzany z pomocą wakum – próżnociągu.

KLESZCZE. W Lesznie stosuje się kleszcze bardzo rzadko. Kleszcze mają zastosowanie, gdy nie można użyć wakum. Mama jest nieświadoma, pod znieczuleniem ogólnym. Nie ma współpracy ze strony mamy.

CIĘCIE CESARSKIE. Położna Katarzyna Szeibe bardzo prosiła wszystkie uczestniczki zajęć w Szkole Rodzenia, aby za wszelką cenę rodziły naturalnie i nie bały się porodu naturalnego, ponieważ cesarskie cięcie to bardzo poważna operacja na brzuchu. Jest to operacja ratująca życie matki i dziecka.
W trakcie CC macica zostaje otwarta na 10 cm a lekarz musi przeciąć 7 warstw brzucha.
Rodząc pierwsze dziecko przez cięcie cesarskie trzeba liczyć się z tym, że każde kolejne dziecko też będzie musiało być urodzone przez cesarskie cięcie. Blizna, która zostaje po CC może być zbyt słaba oraz cienka i istnieje prawdopodobieństwo pęknięcia blizny podczas porodu naturalnego – dotyczy to 50% kobiet, które rodziły przez CC.

WSKAZANIA DO CIĘCIA CESARSKIEGO to np.: położenie miednicowe dziecka, niepłodność, wada wzroku, wada serca, nieprawidłowe ciśnienie krwi, po operacji kręgosłupa i biorer, opryszczka warg sromowych, gestoza (zatrucie ciążowe), kolizja pępowinowa, krwotoki, dysproporcja w budowie ciała matki, waga dziecka powyżej 4,5 kg, wada płodu, nagłe stany zagrożenia zdrowia i życia dziecka, brak postępu porodu.

Cięcie cesarskie przeprowadzane jest:

  • z planu – jeśli matka ma wcześniej wskazanie i skierowanie od lekarza
  • nagłe – w pierwszej kolejności matka rodzi siłami natury, jeśli jest brak postępu w porodzie może zostać podjęta decyzja o cięciu cesarskim.

Aby móc przeprowadzić cięcie cesarskie nie można jeść przez 6 godzin. Dlatego podczas porodu naturalnego można pić tylko wodę. Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się scenariusz porodu naturalnego i zawsze może się okazać, że dziecko zostanie urodzone przez cesarskie cięcie – moja koleżanka, która rodziła miesiąc temu w Lesznie właśnie miała taki przebieg porodu, więc wiem, że wszystko jest możliwe.
Podawane jest znieczulenie zewnątrzoponowe, więc mama jest świadoma podczas cięcia cesarskiego. Mama dostaje cewnik, który jest wyjmowany po 8 godz. i po 8 godz. po cięciu cesarskim mama wstaje z łóżka – kiedyś była to pełna doba. Pobyt na oddziale trwa 4 doby.
W cięciu cesarskim bierze udział 8 osób, m.in. lekarz położnik ginekolog, położna, anestezjolog.

Drugą część zajęć prowadziła mgr fizjoterapii Justyna Drapiewska. Ćwiczenia były na ręce, nogi i brzuch –  pojedynczo i w parach. Wczoraj rozpoczęłam oddychanie 3 fazą. To był mój pierwszy raz. Wiem, że powinnam ćwiczyć oddychanie również w domu, ale tego niestety nie robię.
Aktualnie muszę się skupić na ćwiczeniach ruchowych. Zauważyłam, że podczas ćwiczeń w Szkole Rodzenia ruszam się z większym trudem niż miesiąc temu. Pamiętam, jak na początkowych ćwiczeniach machałam nogami w górę i w dół, jak młoda koza! A teraz? Z ledwością podnoszę wyprostowaną nogę i tracę oddech! Ach ta ciąża 😉
Na końcu zajęć obowiązkowy relaks.

Temat za tydzień: Czas połogu albo Opieka w domu nad noworodkiem.

Komentarze