Akcja edukacja: Logopeda

Dziś ponownie odwiedziliśmy  Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Lesznie, ponieważ dzisiaj  było ostatnie spotkanie dla rodziców dzieci do lat 3. P relekcja z udziałem Pani Logopedy trwała ponad godzinę i dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy.


Treść wykładu była podzielona na miesiące i lata życia małego dziecka. Wszystko było przedstawione na prezentacji a ja mam zdjęcia, więc wiedza z pierwszej ręki 🙂

Ale najważniejsze, co mnie urzekło: nosić, nosić i jeszcze raz nosić dziecko wtedy, kiedy tego chce, potrzebuje i oczekuje. Kołysać, bo to uspokaja oraz przypomina czas, który spędziło w brzuszku u mamy. Zalecany jest również łagodny dotyk małego dziecka, np. masaż SHANTALA.

Pani Logopeda   mgr Regina Kościelska logopeda dyplomowany, neurologopeda  zwróciła też uwagę na to, że małe dziecko uczy się wszystkimi zmysłami i poznaje otoczenie przez zmysł wzroku. Dlatego ważne jest, aby bobo miało zawieszoną karuzelę nad łóżeczkiem – najlepiej z jaskrawymi kolorami, bo dziecko nie widzi pastelowych kolorów. Najbardziej widoczny jest kolor biały i czarny – to się bardzo dobrze pokrywa z naszymi obserwacjami: ulubiona maskotka Gabi to brązowa Sowa i biała Foczka. Poza tym dziecko najlepiej widzi kreski, kropki, kwadraty.

Dziecko koduje słowa, które słyszy od rodziców a ponieważ lubi śpiewające zdania dlatego najlepiej dziecku śpiewać. Poza tym niemowlę pamięta melodie, które słyszało jeszcze w życiu płodowym i puszczanie piosenek, których słuchałyśmy w ciąży również wpłynie uspokajająco na dziecko.

Maluch również poznaje świat przez zapach. Dlatego nie można używać perfum w ciągu pierwszych miesięcy życia maleństwa – zapach inny niż naturalny mamy jest bardzo nieprzyjemny dla dziecka i je drażni.

Pani Logopeda wspomniała też o karmieniu piersią. Powiedziała, że podczas takiego karmienia pracują wszystkie narządy wewnętrzne dziecka, które w przyszłości potrzebne są do prawidłowego mówienia. Zwróciła też uwagę, że do przygotowywania jedzenia dla małego dziecka nie powinno się używać blendera, ale wszytko ugniatać widelcem.
A teraz najważniejsze: 70% każdego leku branego przez kobietę w ciąży trafia do dziecka. Leki rozkurczające (np. Nospa) powodują dysfunkcję niektórych mięśni twarzy, co sprawia, że dziecko w przyszłości może mieć problem z domknięciem buzi a przez to z poprawnym mówieniem. Następstwem chronicznego oddychania przez buzię może być też: przerośnięty trzeci migdałek lub wiotkość warg i języka.

Do dziecka należy mówić wyraźnie, ponieważ już od pierwszych dni uczy się przez naśladownictwo i zapamiętuje słowa. Mówiąc należy patrzeć na twarz dziecka – inaczej maleństwo może ignorować naszą mowę.

Na prelekcji poznałam też nowe pojęcie: BOBOMIGI. Jest to gestykulowanie podczas mówienia do dziecka. W ten sposób bobo może szybciej nauczyć się mówić. BOBOMIGI można zacząć wprowadzać od 8 miesiąca życia.



Kilka wartych uwag stron na ten temat:
Signing Baby Dictionary:  Signing With Your Baby
Prywatna strona mamy migającej z maluchem:  Baby Signs
Fajna stronka o miganiu z dziećmi:  http://signingbaby.com
oraz:  http://www.babysigns.com

Bardzo się cieszę, że braliśmy udział w tej prelekcji. Tak samo, jak na spotkaniu z Panią Okulistką dowiedzieliśmy się dużo praktycznych rzeczy. I szkoda, że to było ostatnie spotkanie tego typu. Uważam, że każdy przyszły i obecny rodzic powinien wziąć udział w takich zajęciach – zawsze warto wiedzieć więcej 🙂
















 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.