Kiedy, jakie zabawki dla dziecka

Gabi za tydzień będzie miała 7 miesięcy a zachowuje się już, jak prawdziwy przedszkolak!

Nasza Córka uwielbia bawić się zabawkami. Oczywiście zabawa zaczyna się od brania do rączki, zabawka jest przekładana z prawej do lewej, z lewej do prawej rączki a później wkładana do buzi. Następnie jest gryzienie, tarmoszenie, ciamkanie, uderzanie o blat, podłogę. A ja cieszę się, że wszystkie Gabi gadżety, które mamy w domu są w jej kręgu zainteresowań, bo jeszcze miesiąc, dwa miesiące temu, tak nie było.

Wiem, że czytają nas również rodzice, którzy mają dzieci młodsze od Gabi albo przyszli rodzice. Dlatego dzisiejszy wpis pomoże Wam w wyborze odpowiedniej zabawki dla Waszego dziecka.

Zabawa jest ważna dla każdego dziecka a zabawki powinny być dostosowane do poziomu rozwoju malucha. Dzieci, jeśli mogą wybierać, wolą zabawę trudniejszą. Pomaga im to w budowaniu nowych umiejętności.

Jakie zabawki kupować dziecku?

Każda zabawka powinna być przede wszystkim bezpieczna – atest bezpieczeństwa to literka „B” na opakowaniu. Na opakowaniu znajduje się informacja dla dziecka w jakim wieku jest dana zabawka. Najczęściej można spotkać zabawki +3, czyli od trzeciego roku życia. My aktualnie kupujemy zabawki +0 albo od 6 miesiąca życia. Najlepiej jeśli zabawkę można wyparzyć, chociaż ja osobiście wyparzałam tylko smoczki dla Gabi.

Zabawki importowane (np. z Chin) i dopuszczone do sprzedaży na rynkach Unii Europejskiej mają znak „CE”.

Zabawki muszą być odpowiednie do wieku dziecka: 

  • I kwartał (0-3 miesiąca życia). To stymulacja koncentracji wzrokowej i słuchowej, początki manipulacji rękami. Najlepsze w tym okresie są kolorowe zabawki nadmuchiwane, zawieszane w polu widzenia, łagodnie poruszające się karuzele, pozytywki, duże i gładkie grzechotki.

 

  • II kwartał (4-6 miesiąc życia). Do zabawek wypisanych wyżej można dołączyć grzechotki-gryzaczki, piszczące lalki, dzwonki.

 

  • III kwartał (7-9 miesiąc życia). To rozwój manipulacji, rozwój ruchu, koncentracja wzroku i słuchu. Zabawki wskazane w tym okresie to np.: kolorowe kółeczka nakładane na patyk, piłeczki, klocki, wiaderka, kręgle plastikowe, duże misie, plastikowe lub gumowe zwierzątka, sztywna książeczka z dużymi obrazkami, zabawki pływające, bąk grający.

 

  • IV kwartał (10-12 miesiąc życia). W tym miesiącu zadanie zabawki to pobudzenie do pionizacji i przemieszczania się. Najlepsze do zabawy dla dziecka w tym czasie będą: wiaderko i foremki, wózki, samochodziki, taczki, lalki, ruchome zwierzątka.

Gabi dzisiaj uwielbia bawić się grzechotką – niebieskim motylkiem NUK-a. Sama naciska paluszkami na dzwonki, które ma w innej zabawce. Kremową owcę – będę musiała chyba znowu wyprać, bo od ciamkania zrobiła się zupełnie sztywna. I oczywiście numerem 1 jest gumowa żyrafa Zośka.

Teraz już wiem, że sztywne książeczki z klasycznymi bajkami, które Mój Mąż kupił jakiś czas temu, a które miały małe zainteresowanie u Gabi, mogą być przydatne za jakiś czas 🙂 W końcu III kwartał to pobudzanie następnych zmysłów dziecka.

Źródło: Poradnik dla Rodziców, Wokół narodzin.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.