Odruchy noworodkowe

Rodzaje odruchów u noworodków

 

Zacznijmy od tego, że noworodek to dziecko od 1 do 28 dnia życia.  Odruchy noworodkowe (inaczej archaiczne) ma każdy noworodek.  Gabi już dawno noworodkiem nie jest, teraz jest niemowlakiem, ma już pół roku, ale cały czas towarzyszy jej odruch moro.

 

Najważniejsze odruchy noworodkowe

Odruch szukania brodawki sutkowej – występuje u głodnego dziecka. Dotknięcie policzka koło kącika ust powoduje szybkie odwrócenie głowy w tę stronę i szukanie ustami brodawki. Z nim związany jest odruch ssania i odruch połykania.

Odruch Moro – pod wpływem nagłego hałasu lub wstrząsu noworodek wyrzuca gwałtownie w bok obie ręce z otwartymi dłońmi, następnie zaciska dłonie i przywodzi ramiona, jakby chciał się czegoś chwyci. Jest to typowy archaiczny odruch obronny (utrwalony w strukturach podkorowych z poprzednich pokoleń).

Odruch chwytny (inaczej Palmara) – gdy przyłoży się własne palce wskazujące poprzecznie do dłoni noworodka, dziecko zaciśnie na nich swoje rączki, skutecznie chwytając w ten sposób nasze palce.

Odruch chodzenia – gdy podtrzymując noworodka pod pachy, postawimy jego stopy na twardym podłożu, zacznie iść do przodu.

Odruch pełzania – gdy leżącemu na brzuchu noworodkowi podeprzemy stopy np. deseczką, zacznie czołgać się do przodu.

Niesymetryczny toniczny odruch szyjny – wyzwala się przy ułożeniu dziecka na plecach. Odruch ten polega na prostowaniu kończyn po tej stronie, w którą zwrócona jest twarz i na zgięciu kończyn po stronie przeciwnej. Odruch jest od urodzenia. Znika zwykle po 3- 4 miesiącu życia.

Odruch Galanta – inaczej wygięcie grzbietu – uzyskuje się przez drażnienie okolicy przykręgosłupowej pleców. Następuje wówczas zgięcie grzbietu w stronę drażnioną.

Odruch Szala – przy obejmowaniu ręką noworodka leżącego na plecach kieruje się on do boku po przeciwnej stronie, unosząc łokieć ponad tułów dziecka. U noworodka donoszonego ręka nie dochodzi do wyrostka barkowego, a łokieć nie sięga do linii środkowej ciała.

Skrzyżowany odruch wyprostu – drażnienie powierzchni podeszwowej stopy lekko wyprostowanej kończyny dolnej. Efekt: w pierwszej fazie uzyskujemy zgięcie przeciwstawnej nogi – w drugiej fazie, jej przywodzenie, a w trzeciej – wyprostu.

Odruch Babińskiego – zanika do 2 roku życia. Gdy delikatnie dotykamy stópki noworodka, to paluszki u stópki wyprostowują się stronę grzbietową.

Odruch rzęskowy – tj. mruganie przy głaskaniu rzęs.

 

noworodek

 

Takich odruchów jest znacznie więcej i mają one znaczenie dla lekarzy przeprowadzających badanie dziecka. Doczytałam, że wszystkie te umiejętności zanikną około 3. miesiąca życia – jednak Gabi cały czas ma odruch moro. Może nie w takim dużym stopniu, jak tu przytoczony, bo Gabi tylko wyrzuca w bok obie rączki i to wszystko, ale coś takiego ma miejsce jeszcze w 6. miesiącu życia. Jeśli w przyszłym miesiącu ten odruch nie zaniknie będę musiała wybrać się z Gabi do specjalisty.

 

Komentarze