Szósty miesiąc życia dziecka. Osiągnięcia i rozwój

Wiem, że niektóre z Was mają dziecko w tym samym wieku, jak Gabi lub młodsze. Dlatego przygotowałam parę ciekawostek na temat szóstego miesiąca życia dziecka.

Szósty miesiąc to dalsze ćwiczenia pionizacji oraz ruchu obrotowego niemowlęcia. Potrafi już ono teraz nie tylko siedzieć posadzone, ale próbuje samo siadać, trzymając się łóżeczka lub podanych rąk.


Wiele niemowląt w tym wieku traktuje podanie rąk jako zachętę do siadania: zgina więc nóżki, podnosi główkę oraz tułów i przytrzymując się siada. Dłuższe siedzenie jest jednak nadal zbyt trudne, nie należy więc przymuszać dziecka do siedzenia bez podparcia. Odkryta niedawno możliwość przekręcania się z brzucha na plecy i z powrotem jest ćwiczona z wielkim zapałem. Sześciomiesięczne niemowlę odkrywa, że może samo, bez niczyjej pomocy, zmieniać pozycję ciała, zbliżyć się do brzegów łóżeczka lub do zabawki. Nie wolno go pozostawiać samego na tapczanie, bowiem na tyle szybko zmienia pozycję ciała, że może spaść!


Odkrywa również, że poza rączkami, które ogląda, z łatwością wkłada do buzi lub splata, ma jeszcze nóżki, które można złapać. Uchwyconą stópkę często próbuje prowadzić do buzi. Jeśli jest rozebrane, obmacuje brzuszek i zewnętrzne narządy płciowe. Ćwiczy też nadal i doskonali ruch chwytny. W dalszym ciągu jest to chwyt pełną dłonią, ale zaznacza się już początkowa opozycja kciuka, której wyćwiczenie będzie konieczne dla precyzyjnego ujęcia w palce małego przedmiotu. Przekłada też grzechotkę lub inną zabawkę z rączki do rączki. Podtrzymane pod paszki próbuje opierać stopy o podłoże. Poznawanie własnego ciała poprzez obmacywanie, oglądanie i próby brania do buzi palców dłoni i stóp, ćwiczenie obrotów z brzucha na plecy i odwrotnie, jak i utrzymywanie się w pozycji siedzącej to najważniejsze osiągnięcia ruchowe szóstego miesiąca życia. Postępuje też poznawanie otaczającego świata.

Uwagi końcowe po drugim kwartale

Drugi kwartał przynosi znaczny postęp w rozwoju somatycznym. W końcu tego okresu niemowlę podwaja masę urodzeniową i jest ok. 15 cm dłuższe. 


W rozwoju psychoruchowym utrwala związek uczuciowy z najbliższymi, których wyraźnie rozpoznaje, oraz poszerza swoje doświadczenia poprzez branie do rączek, przekładanie i oglądanie zabawek, poznaje własne ciało (pakuje do buzi paluszki dłoni i stóp), posadzone siedzi, przewraca się z brzucha na plecy i odwrotnie. 

Osiągnięcia twojego dziecka pod koniec 6. miesiąca:

 1. W pozycji siedzącej dobrze kontroluje proste utrzymanie główki. 
 2. Odwraca się z pleców na brzuch i odwrotnie. 
 3. Trzymane pionowo, częściowo utrzymuje ciężar ciała. 
 4. Pewnie utrzymuje grzechotkę jedną ręką i przekłada ją z ręki do ręki. 
 5. Obserwuje trzymane w rękach grzechotki i inne zabawki. 
 6. Bawi się przedmiotami celowo by wydobyć z nich dźwięki. 
 7. Gaworzy – wypowiada łańcuchy sylab. 

Twój maluch skończył już 6 miesięcy, oto kilka ważnych informacji: 

 1. Dzieci rozwijają się, każde w swoim tempie. Informacje dotyczące kolejnych etapów rozwoju są orientacyjne. 
 2. Zdrowy maluch, do każdej czynności dojrzewa samoczynnie. Nie trzeba mu wszystkiego „wsuwać” do ręki. Lepiej dać radość wspólnej zabawy i dobrą do niej motywację. Twoje dziecko, najbardziej potrzebuje RADOŚCI SAMODZIELNEGO ODKRYWANIA I POZNAWANIA ŚWIATA WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI. 
 3. Rozwój psychiczny i fizyczny są ze sobą ściśle związanie. Coraz lepsze umiejętności ruchowe powodują, że maluch potrafi lepiej samodzielnie zaspokajać swoją ciekawość. A to pobudza go do dalszego działania i dalszego wysiłku. 
 4. Swoje umiejętności zdobywa stopniowo. Od prostszych do bardziej skomplikowanych (to tak jak z budowaniem domu: najpierw stawiasz fundament, potem kolejne piętra, a na końcu pojawia się dach). 
 5. Maluch zdobywa kontrolę nad swoim ciałem w dwóch kierunkach: od góry w kierunku stóp, a także od środka ciała do najbardziej oddalonych jego części. 


Z pewnością Twoje maleństwo rozwija się prawidłowo. Jeśli jednak coś cię niepokoi, lub uważasz, że Twoje dziecko rozwija się dużo wolniej niż jego rówieśnicy, poproś o konsultację lekarza pediatrę lub neurologa. 

Oto kilka niepokojących sygnałów:

 1. Nadmierne odginanie główki. 
 2. Prężenie lub drżenia rączek i nóżek. 
 3. Silne i długo utrzymujące się zaciskanie piąstek. 
 4. Niechęć do leżenia na brzuchu. 
 5. Nadmierna i chaotyczna ruchliwość dziecka albo zbyt mała ruchliwość i apatia. 
 6. Odginanie tułowia i robienie tzw. „mostków”. 
 7. Nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, dotyk a także bujanie, czy kołysanie. 
 8. Niepokój, mała potrzeba snu. 
 9. Brak zainteresowania twarzą dorosłego (obserwowane szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka). 
 10. Brak reakcji na dźwięki. 
 11. Mało urozmaicone reakcje emocjonalne, oraz mimika twarzy. 
 12. Brak gaworzenia pod koniec 6. miesiąca życia.

Źródło

Komentarze