1000 Pierwszych Dni Dla Zdrowia Cz. 2

Dwa tygodnie temu, 4 kwietnia br. braliśmy udział w warsztatach z udziałem ekspertów, na których była mowa o odżywianiu dzieci.

Na temat odżywiania dzieci poznaliśmy zdanie pediatry (Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha) oraz psychologa dziecięcego (dr Aleksandra Piotrowska). Więcej o tym spotkaniu można przeczytać we wpisie 1000 Pierwszych Dni Dla Zdrowia Cz. 1, gdzie zostały umieszczone slajdy ze spotkania.

Dziś będzie o tym, co usłyszeliśmy od ekspertów. W osobnej części, która zostanie opublikowana już za parę dni, będą odpowiedzi na pytania, które zadaliśmy my podczas spotkania oraz pozostali uczestnicy.

Punkt widzenia pediatry – w tej roli Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha.

 1. Karmienie piersią jest ważne i zapobiega otyłości. Karmiąc dziecko piersią można zmniejszyć ryzyko otyłości o 25%. Najlepiej karmić dziecko piersią co najmniej do 6 miesiąca życia dziecka.
 2. W czasie karmienia piersią należy pamiętać o regularnym podawaniu dziecku witaminy D.
 3. Gluten należy wprowadzać w czasie karmienia piersią.
 4. Dziecko nie powinno wybierać jedzenia – to rodzic wybiera, co ma jeść dziecko. Nie podawać dziecku słodyczy.
 5. Dziecko wie, ile chce zjeść – nie można zmuszać do jedzenia.
 6. Słodzone napoje powodują otyłość – nie podawać dziecku herbatek.
 7. W okresie niemowlęcym można metabolicznie programować dziecko. Mechanizm programowania jest trwały – czyli, czego nauczymy w okresie niemowlęcym to zostanie przełożone na dalsze etapy życia dziecka.Punkt widzenia psychologa dziecięcego – w tej roli dr Aleksandra Piotrowska.

 1. Programowanie żywieniowe rozpoczyna się już w etapie prenatalnym. Kobieta, która jest w ciąży już może wpływać na to, co dziecko będzie w przyszłości jadło. Mając urozmaiconą dietę w czasie ciąży wpływamy na poznawanie smaków dziecka w brzuchu.
 2. W ostatnim okresie ciąży dziecko pije 1 litr wód płodowych dziennie – już wtedy poznaje nowe smaki, ma wykształcone kubki smakowe.
 3. W najwcześniejszych miesiącach życia widać indywidualne preferencje żywieniowe dziecka.
 4. Pierwsze 6 miesięcy życia – wyłącznie pokarm matki.
 5. Najczęściej błędy żywieniowe popełniają bardzo troskliwi rodzice.
 6. Niektórzy rodzice zamykają dziecko nos, by jadło – to błąd!
 7. Niektórzy rodzice odwlekają podawanie pokarmów dziecku i nie wprowadzają nowych rzeczy do menu dziecka. Jeśli nie wykorzystamy okresu wzmożonej wrażliwości dla rozwoju funkcji, nie ma to żadnych negatywnych konsekwencji. Jednak najlepiej nie zwlekać.
 8. Budowanie relacji społecznych jest ważne w pierwszych dwóch, trzech latach życia.
 9. Druga połowa pierwszego roku do drugiego roku życia to czas intensywnej nauki, kiedy dziecko może najwięcej przyswoić umiejętności i wiedzy.
 10. Dziecko nie powinno zasypiać w łóżku z butelką (mleka, kaszki) – należy dziecko nakarmić i następnie odłożyć do łóżeczka.
 11. Samodzielność podczas posiłku. Zacząć zachęcać w drugiej połowie pierwszego roku życia. Dziecko w 7-8 miesiącu życia marzy o tym, aby samo jeść i brać rękami. Należy pozwalać dziecku, by jadło rękami. Dzięki doznaniom dotykowym mózg doświadcza dużej relacji.
 12. Motywacja. Dzieci nie mają szansy zaznać głodu. Jak dziecko nie zje posiłku to lepiej zaczekać, aż zgłodnieje a nie zmuszać.
 13. Posiłki powinny być wspólnym czasem dla rodziny. Należy jeść wspólnie z dzieckiem, ale nie koncentrować swojej uwagi na jedzeniu dziecka – przyglądanie się, jak dziecko je może spowodować niechęć dziecka do jedzenia.
 14. Żadne dziecko nie ma w sobie niechęci do jedzenia – to dorośli sprawili, że dziecko reaguje niechęcią na jedzenie.
 15. Jeśli dziecko się bawi podczas jedzenie to znaczy, że już nie jest głodne. Posiłek dziecka powinien trwać nie dłużej niż 30 min. – to maksymalny czas, jaki jest przeznaczony na konsumpcje.
 16. Podczas karmienia nie można oglądać telewizji, bajek na laptopie, czytać dziecku. Czas posiłku to czas przeznaczony dla jedzenia a nie zabawianie dziecka
 17. Dziecko po pierwszym roku życia powinno mieć obowiązkowo swoje sztućce.
 18. Po pierwszym roku życia przychodzi czas kiedy dziecko traci zainteresowanie jedzeniem – to normalnie i rodzice nie mają się czym niepokoić.
 19. Kłopoty rodziców, którzy odwiedzają psychologa z dzieckiem to najczęściej: problemy odżywiania (jedzenie) i zaburzenia snu. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

To najważniejsze informacje, jakie udało nam się zapamiętać ze spotkania.

A ja od siebie dodam, że nie pamiętam kiedy wcześniej usłyszałam tyle ciepłych słów na temat karmienia piersią i tego, jak bardzo karmienie piersią jest ważne dla małego dziecka. Uważam, że takie spotkania powinny być organizowane w każdym mieście!
A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat programu zapraszam na www.1000dni.pl oraz do TVP 1 w każdą sobotę o 10:55 – jaka szkoda, że nie mam telewizora w domu 😉

1000 dni

Komentarze