Blog parentingowy dla mamy i taty. Prawdziwy parenting i lifestyle z dzieckiem. Początkowo ciążowy, teraz rodzinny.

Stan gorączkowy u małego dziecka

Dziś stało się to, na co żaden rodzic nie czeka, ale każdy z nas musi się z tym zmierzyć. Plany na piątek były zupełnie inne. Mieliśmy dziś odwiedzić Małą Księżniczkę, która przyszła na świat 2 miesiące temu. W południe Mój Mąż poczuł, że Gabi jest cieplejsza niż zwykle… Niechętnie jadła też śniadanie i marudziła przy porannych zabawach.

Pierwszy raz od urodzenia Gabi mieliśmy strach w oczach. Nie, to nie była panika, tylko zwyczajny strach o dziecko. Kiedy na termometrze zobaczyłam 37,9 st. C wiedziałam, że  porady telefonicznej udzieli mi doktor Kozanecki – to on był pierwszym lekarzem Gabi, znają się jeszcze z oddziału noworodkowego w Lesznie. Po przeprowadzonym wywiadzie doktor zalecił podawanie Nurofenu dla dzieci: 4 x 3 ml na dobę.

Kuba zaraz przywiózł z apteki Nurofen. Obawiałam się, czy Brysia będzie chciała przyjąć lek, ponieważ słyszałam, że dzieci nie lubią innych przedmiotów niż łyżeczka w buzi, a do Nurofenu dedykowana jest specjalna strzykawka, by usprawnić przyjmowanie. Na szczęście moje obawy były bezpodstawne. Gabi utworzyła ładnie buźkę i z chęcią wypiła lekarstwo. Wyglądała nawet, jakby jej smakowało 🙂  i chciała jeszcze nawet kiedy porcja leku już się skończyła. Potem położyliśmy ją spać.

Nie mam pojęcia, skąd taka wysoka temperatura ciała u Gabi. W tym tygodniu nie miała kontaktu z chorymi osobami ani z dziećmi. Jedyne, co doktor Kozanecki zasugerował to gorączka spowodowana wychodzącymi ząbkami. Nasze dziecko ma na dzień dzisiejszy dwie dolne jedynki, wyrzynają się górne jedynki i dwójki – widać je, więc nie wiem, czy to one mogą być powodem gorączki. Mam wrażenie, że dolne dwójki też niedługo będzie widać. Jednak Brysia wcześniej jedynie była marudna podczas wyżynania się ząbków, nigdy nie towarzyszyła jej wysoka temperatura.

Nie wiem, jak dzisiaj zasnę. Chyba będę się modlić, aby gorączka ustąpiła, bo w przeciwnym razie jutro czeka nas pobranie i oddanie moczu do analizy oraz wizyta u doktora Kozaneckiego.
Chociaż jestem przygotowana na każdą ewentualność, to mam nadzieję, że to będzie noc, jak każda inna. A Gabi będzie miała spokojny sen. Na noc też dostała zalecaną dawkę i nawet szybko zasnęła.

A dla chętnych ulotka do poczytania. Generalnie nigdy nie wiadomo, kiedy będzie trzeba skorzystać z takiej wiedzy, więc zachęcam wszystkich, aby zapoznali się z lekiem, który może przyjmować roczne dziecko.

NUROFEN zawiesina 100 ml dla dzieci o smaku truskawkowy lub pomarańczowym.

Wskazaniami do stosowania syropu Nurofen dla dzieci.
Leczenie gorączki różnego pochodzenia, w tym gorączki spowodowanej:

  • przebiegiem zakażeń wirusowych,
  • odczynem poszczepiennym.

Leczenie bólów różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego:

  • ból głowy, gardła i mięśni (np. w przebiegu zakażeń wirusowych);
  • bóle mięśni, stawów i kości, na skutek urazów narządu ruchu (nadwyrężenia, skręcenia);
  • bóle na skutek urazów tkanek miękkich, bóle pooperacyjne;
  • bóle zębów, bóle po ekstrakcji zębów, bóle w przebiegu ząbkowania;
  • bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego.

Skład:
5 ml zawiesiny zawiera 100 mg ibuprofenu. 1 tabl. ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 100 mg ibuprofenu.

Działanie.
Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo przez hamowanie cyklooksygenazy prostaglandynowej. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 1-2 h. W 90% wiąże się z białkami osocza. Przenika do jam stawowych, gdzie stężenie leku utrzymuje się stosunkowo długo, nawet po zmniejszeniu stężenia we krwi. Metabolizowany jest w wątrobie do pochodnych hydroksylowych i karboksylowych. T0,5 wynosi 2 h. Wydalany jest z moczem w 60-90% w postaci metabolitów; nie wykazuje tendencji do kumulacji w organizmie.
www.nurofen.pl

Komentarze