Blog Day Wrocław 2014, zagłosuj i wybierz Blog Internautów!

Na temat Blog Day Wrocław 2014 udzielałem wypowiedzi chyba już dla każdego lokalnego medium wrocławskiego 🙂 . A nie napisaliśmy do tej pory nic u nas na Blogu. Więc dziś!

To było nie lada przeżycie poznać niemal 150 blogów zDolnego Śląska, bo to bardzo zdolny Śląsk, jak się okazuje. Następnie móc po kolei każdy z nich poznać, w te wciągające dać się wciągnąć… Trudniejsze już było ocenienie. Bo mimo przyjętych jasnych kryteriów i skali ocen, nie jest to takie proste, bo jak ująć “to coś” w matematycznej skali?

Nawet po zakończonych obradach sześcioosobowego jury wychodziłem z poczuciem “nie do końca”, bo jak spośród kilkudziesięciu zgłoszeń w danej kategorii wybrać te pięć, by zrobić to bez uczucia, że kogoś, tego kto był 6,7,8…, nie krzywdzę? Dlatego bardzo, bardzo, bardzo zachęcam Was do zajrzenia w listę WSZYSTKICH (plik PDF na dole strony, pod tekstem) zgłoszonych blogów, bo niemal każdy z nich jest tym jedynym. I z pewnością mimo, że tych best of the best jest 25, znajdziecie coś dla siebie spośród tych 144 🙂

Natomiast w głosowaniu internetowym TUTAJ, oddawajcie swoje głosy na finałową 25!

mm

Jak oceniam tegoroczną edycję? Po pierwsze w zgłoszeniach widać ogromną różnicę jakościową pomiędzy blogami – tzn. jest grupa tych, które po dziś dzień wyglądają i prowadzone są jak przed dekadą i drugą grupę – blogów odpowiadających dzisiejszym czasom i realiom istnienia w sieci. Zdecydowanie skłaniam się ku tym drugim, to oczywiste, że blog musi być atrakcyjny dla czytelnika. Oczywiście nie tylko wizualnie, bo tak jak to zawsze podkreślam – wizual to kwestia trzecio- jak nie pięciorzędna. Najważniejsza jest treść, ale ta musi też być odpowiednio podana.

Blogosfera jest różnorodna, na pewno jest postęp w kontekście tego co napisałem wyżej. Z pewnością jest jeszcze mnóstwo nisz, o których dziś nawet nie pomyślimy a są do zagospodarowania przez blogosferę. Natomiast duży nacisk kładłbym na odróżnianie blogów od portali, którym bliżej do serwisów, czy to tworzonych przez jedną osobę, czy zespół. Blog jednak musi mieć w sobie coś osobistego, taki filtr, pryzmat, przez który czytelnik w tekstach będzie widział autora, czuł jego dotyk w tekście. Nawet jeśli to blog specjalistyczny, czy branżowy, to może i musi to mieć. Bo podręczników, artykułów, poradników napisano już mnóstwo a nawet kwestie mechaniki pojazdowej czy bhp można przedstawić w swój sposób, nikt mi nie powie, że nie ma na to miejsca w blogosferze.
Co do refleksji nad Blog Day, zdecydowanie należy pochylić się w kolejnych edycjach nad bardziej trafną i wyczerpującą wachlarz blogów kategoryzacją. W samym plebiscycie widzę ogromny potencjał. Wrocław i cały Dolny Śląsk to jeden z mocniejszych ośrodków blogowych w kraju. Tak, tak, bo w PL są obszary będące pustyniami blogowymi i są też takie, gdzie blogosfera lokalnie jest wyjątkowo mocna. Dolny Śląsk to jeden z tych mocnych rewirów, szkoda by to zaprzepaścić, a mocny i prestiżowy plebiscyt lokalny to doskonała forma integracji i promocji. BD trzeba nadać prestiżu, poprzez szerszą obecność medialną, poprzez atrakcyjniejsze nagrody, poprzez zaangażowanie kolejnych mocnych marek jak np. miasto Wrocław.
Więc mili organizatorzy, co przyniesie Blog Day Wrocław AD 2015? 🙂
glowna mm
Komentarze