Przepisy na przetwory z jarzębiny, te nasze z Dzień Dobry TVN. I pożar w studiu…
Jarzębina czerwona, która rośnie na drzewach jest nie tylko ładną ozdobą w postaci korali na szyi małego dziecka, ale może posłużyć również jako ciekawy dodatek w każdej kuchni.
Podczas naszej ostatniej wizyty w kuchni Dzień Dobry TVN motywem przewodnim była jarzębina, a właściwie przetwory z tejże.
Surowe owoce są niejadalne, nie tylko z powodu gorzkiego smaku, ale również zawartości trującego składnika (kwas parasorbinowy). Natomiast po przemrożeniu lub po zanurzeniu na chwilę we wrzątku (tzw. blanszowanie) tracą trujące właściwości i gorzki smak. Owoce są używane w postaci przetworów, cenione są w kuchni i przetwórstwie. Zawierają dwukrotnie więcej karotenu niż marchew oraz alkaloid sorbinę, który nadaje im gorzki smak. Wyrabia się z nich jarzębiak, soki, dżemy, marmoladę, syropy, mus. Po usmażeniu z jabłkami stanowią doskonały dodatek do mięs. Dla celów przetwórstwa uprawiane są odmiany o dużych i jadalnych owocach. Wikipedia
My przygotowaliśmy konfiturę i sok. Jarzębiny w wersji alkoholowej nie było, bo to program przed godziną 22 🙂 choć Kuba się wyrywał by zalewać ją w spirytusie…
Ale zanim zapoznacie się, z jakże pysznymi i prostymi przepisami, zobaczcie inny materiał ze studia tego dnia, wcale nie z kuchni, a jednak z nami w roli głównej… Kto nie oglądał na żywo, może się pośmiać 🙂 Coś o tym jak chcieliśmy spalić studio DDTVN.
KLIK W ZDJĘCIE SPALONEGO GARA 🙂
GRUSZKI Z JARZĘBINĄ JAKO DODATEK DO MIĘS
Składniki:
2 kg jarzębiny, 4 twarde gruszki, 1 kg cukru, 1 szklanka wody. 4 sztuki polędwiczki wieprzowej, 5 szt. cebuli, sól, pieprz, 2 kg ziemniaków, koperek
Przygotowanie.
Na gorący syrop (połączenie wody i cukru) wrzucić owoce jarzębiny. Gotować na wolnym ogniu kilka minut i odstawić do wystygnięcia. Gotowanie i studzenie powtórzy dwa razy, potem odstawić do następnego dnia. Dojrzałe, twarde gruszki obrać ze skórki, pestek i gniazd nasiennych, opłukać i wkładać do konfitury z jarzębin. Smażyć krótko na wolnym ogniu, aż gruszki będą miękkie.Przełożyć do słoików i pasteryzować przez 20 minut w temperaturze 90 C.
KONFITURA Z JARZĘBINY JAKO DODATEK DO SERÓW
Składniki:
2 kg cukru, 1 kg owoców jarzębiny. Ser: kozi, lazur, mozzarella, brie.
Przygotowanie.
Z 0,6 litra wody i 1,7 kg cukru przygotuj syrop. Gdy syrop się zagotuje włóż do niego zanurzone wcześniej na 10-15 minut we wrzątku i umyte i obrane owoce jarzębiny. Całość podgrzewaj na małym ogniu. Uważaj, aby konfitura nie zaczęła się gotować. Co jakiś czas potrząsaj garnkiem i zbieraj pianę, która utworzy się na gorze. Konfiturę należy zacząć gotować, kiedy owoce sklarują się i na powierzchni nie będzie widoczna piana. Następnie odstaw konfiturę na 12 godzin. Po upływie tego czasu konfiturę ponownie zagotuj i przełóż do wyparzonych wcześniej słoików. Konfitura idealnie nadaję się jako dodatek do serów.
SOK Z JARZĘBINY
Składniki:
2 kg owoców jarzębiny, 1 kg cukru, woda.
Przygotowanie.
Owoce należy przebrać, opłukać, zamrozić. Czas jaki owoce powinny spędzić w zamrażarce to około 30 minut. Zamrożone owoce przełożyć na sito sokownika, zasypać cukrem. Jeśli nie masz sokownika możesz też wrzucić zamrożone owoce jarzębiny do garnka z wodą i zrobić z nich kompot (wodę, cukier i owoce dodajesz według smaku). Zlewać do wyparzonych, szklanych butelek. Czas przygotowania około 20 min. Pyszny dodatek do herbaty.
Cały materiał z naszego gotowania w Dzień Dobry TVN dostępny tutaj:
Oczekujac.pl w DDTVN czyli W jesiennej kuchni: konfitura z jarzębiny
Inspiracja kulinarna zaczerpnięta z: Bloga: Matka jest tylko jedna i Mama Trójki oraz Potrawy regionalne