Dlaczego warto oglądać “głupie” i drastyczne filmiki w internecie?

Kiedyś były tylko w Warszawie, na Dworcu Centralnym. I był to punkt obowiązkowy wycieczek do stolicy, żeby się nimi przejechać.

 

Teraz są w każdym centrum handlowym, na wszystkich dworcach, w przejściach podziemnych. Na każdych jest też mnóstwo oznaczeń i ostrzeżeń, w tym to, które nas powinno obchodzić najbardziej – DZIECI TYLKO POD OPIEKĄ DOROSŁYCH. I nie chodzi tu o to by dzieci nie robiły sobie “lunaparku” ze schodów, jeżdżąc w te i we wte. Chodzi o to by jadąc z Tobą dziecko było

I tak jak przejazd ruchomymi schodami jest dla Młodej zawsze atrakcją i nie ma opcji, żeby zjechała będąc na rękach u mnie i zawsze muszę ją postawić na stopniach, tak też nigdy nie dopuszczam do tego, by ten końcowy etap zjazdu lub wjazdu Gabi stała na schodach – zawsze chwytam ją pod pachy i “frruuuuu” podnoszę i stawiam dopiero na podłodze poza konstrukcją schodów.

Dlaczego? Bo oglądam głupie i drastyczne filmy w internecie. Jest jedna ogromna zaleta tego, że wiele wypadków, przykrych zdarzeń i drastycznych scen jest dziś rejestrowana i umieszczana w sieci. Jaka to zaleta? Możemy zobaczyć rzeczy (oczywiście, jeśli nasze nerwy i wytrzymałość emocjonalna nam na to pozwala) których nasza wyobraźnia sama by nie ogarnęła, rzeczy z których sprawy byśmy sobie nie zdali, dopóki ich nie zobaczymy.

Bo kto Was, na co dzień korzystając z ruchomych schodów, zdaje sobie sprawę z tego, że jeden mały ludzki błąd, kilka niedokręconych śrubek (sic!) może kosztować czyjeś życie? I nie są to odosobnione przypadki. Schody ruchome to z wierzchu miłe udogodnienie, a pod spodem konkretny mechanizm, z którym człowiek w konfrontacji nie ma szans. Stąd tyle ostrzeżeń, które musimy brać śmiertelnie poważnie! Stąd przy każdych czerwony przycisk awaryjny zatrzymujący mechanizm!

Ja w domu, w kuchni pod zlewem mam gaśnicę, w każdym hotelu gdzie jestem pierwszy raz, staram się zapamiętać schody będące drogami ewakuacyjnymi, umiejscowienie hydrantów itp. A wchodząc gdziekolwiek na ruchome schody patrzę, gdzie znajduje się właśnie ten przycisk. Po to, by móc zareagować w razie czego najszybciej jak to możliwe.

Schiza? Przesada? Nie. Po prostu naoglądałem się i wiem. I to nie dotyczy tylko ruchomych schodów. Ale i wypadków na placach zabaw, sytuacji na drodze, w mieście… Zbiegi okoliczności, ludzka bezmyślność, nieuwaga, niedbalstwo, brak wyobraźni – doprowadzają do tak tragicznych w skutkach scenariuszy, że jedynie obraz, który mówi mocniej niż tysiąc słów, często dopiero otwiera nam oczy na zagrożenia.

 

1

 

Dziś skupiam się na tych nieszczęsnych schodach ruchomych, bo o tragedię było o krok u nas, w Lesznie. W centrum handlowym, w którym ja najczęściej słyszę “sama, sama, ja chcę jechać sama!”, kiedy Młoda widzi schody. Zobaczcie sami zdjęcia i opis tego co się wydarzyło. I sami oceńcie, czy jest to realne i poważne zagrożenie.

 

elev1 elev2 elev3

 

 

Zwróciłem się też z zapytaniem do Dyrekcji Galerii Leszno odnośnie incydentu – czy schody były niesprawne, miały jakąś wadę w chwili zdarzenia. Według przesłanego oświadczenia, w którym zarząd powołuje się na  dwie niezależne ekspertyzy, w tym Urzędu Dozoru technicznego, wynika, że nie! A więc nawet zwykłe, teoretycznie sprawne schody, których jak wspomniałem, dziś wszędzie na pęczki, mogą być naprawdę niebezpieczne!

 

 

 

gl

 

A jeśli nie macie oporów, odpalcie film poniżej – jak w komentarzach piszą, ci co się znają – przyczyną było NIEDOKRĘCENIE pokrywy inspekcyjnej. Niedokręcenie! Kilka śrub i jedna nieodpowiedzialna osoba, tyle wystarczyło, by na oczach dziecka zginęła matka… Kolejnym słabym ogniwem są tu dwie pracownice, które wcześniej zorientowały się, że w tym miejscu jest coś nie tak i nawet wskazują je matce! Dlatego matka dziecko przenosi. A sama wpada. A czerwony przycisk?

 

 

Jak wynika z relacji na FB mamy trzylatki, w Lesznie też ktoś prawdopodobnie wcześniej zauważył wadliwe działanie i nic nie zrobiono… Minimalne odstępstwa od normy w pracy takich urządzeń jak ruchome schody, niech od dziś każą wam od razu wcisnąć ten przycisk i powiadomić odpowiednie osoby!

 

przycisk

 

A! I oglądajcie “głupie” filmiki w internecie. Mogą Wam uratować życie.

 

Komentarze