“Prawdziwi ludzie jedzą prawdziwe jedzenie!” Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy? ROZDANIE

Muszę zacząć od tego, że ja jem wszystko!

 

W domu jedzenia nigdy nie było ani za dużo, ani za mało, a posiłki były obowiązkowe dla każdego – i nikt z naszej trójki w domu nie był traktowany w wyjątkowy sposób. Dlatego ja dziś jem wszystko, co nie ucieka na drzewo. Jestem bardzo wdzięczny moim rodzicom, że tak mnie wychowali i również bardzo zależało mi na tym, aby Gabi była chętna do jedzenia, lubiła jeść i już od wczesnego dzieciństwa staraliśmy się razem z Marią dbać o to, by dziecko w zdrowy sposób interesowało się jedzeniem.

 

leanne cooper jedz inaczej recenzja cover-1549

 

Z Marią jest trochę inaczej. W wieku przedszkolnym była niejadkiem. Nie jakimś ekstremalnym, ale na zdjęciach z tego okresu widać różnicę w kilogramach między jej o rok młodszym bratem (on wygląda “bardzo zdrowo”!) a nią (nie była może kościotrupem, ale mogła mieć lekką niedowagę). Rodzice trafili na świetnego specjalistę i problem ten nie trwał zbyt długo. Obyło się bez wielkich suplementów diety dla dzieci, a rozwiązanie było bardzo proste: kiedy mała Marysia siadała przy stole i nie chciała zjeść tego, co miała na talerzu, to nikt jej do jedzenia nie przymuszał, a wręcz odwrotnie – jej tata podjadał jedzenie z talerza! Trochę jadł ze swojego, trochę z Marii. A wiadomo jak reagują małe dzieci, kiedy ktoś coś im bierze – nie chcą oddać. I w pewnym momencie Maria sama zaczęła zjadać to, co miała na talerzu. Proste to, ale zadziałało rewelacyjnie.

Bardzo wcześnie zaczęliśmy interesować się zagadnieniem jedzenia dzieci – może właśnie przez doświadczenia moje i Marii z dzieciństwa, które były raczej skrajnie różne. Mieliśmy ogromne szczęście i już z Gabi przy piersi braliśmy udział w spotkaniu ze świetną psycholog dziecięcą Aleksandrą Piotrowską, która również zajmuje się zaburzeniami jedzenia u dzieci. Wtedy dowiedzieliśmy się, co można robić, a czego lepiej unikać chcąc wykształcić zdrowe nawyki jedzeniowe u dziecka. Patrząc na Gabi wydaje mi się, że całkiem dobrze skonsumowaliśmy tę wiedzę.

 

leanne cooper jedz inaczej recenzja1-1543

 

Kiedy zostałem poproszony o zrecenzowanie książki Leanne Cooper “Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy” niesamowicie się ucieszyłem, ponieważ wiedziałem, że będę mógł skonfrontować moją dotychczasową skrupulatnie zebraną wiedzę na temat zachowań dziecka, jak i dorosłych, w tym temacie.

Czy wiecie, że siadając do posiłku w większym gronie zjadamy więcej, a kiedy częstujemy się potrawami w określonej kolejności, jemy mniej?

Czy wiecie, że nagradzanie dziecka za zjedzenie określonego warzywa może sprawić, że nie będzie lubiło jego smaku w przyszłości?

Czy wiecie, że lubić coś to nie to samo, co mieć na coś ochotę – i odwrotnie?

Leanne Cooper wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii, by wyjaśnić wiele zjawisk, które powodują, że jemy to, co jemy.

Jedz inaczej to praktyczny poradnik z prostymi ćwiczeniami, które sprawią, że nauczycie się jeść zdrowiej, lepiej i mniej i nie będziecie musieli już sięgać po kolejne diety. Dzięki tej książce poznacie też wiele sztuczek stosowanych przez marketingowców i restauratorów i nauczycie się omijać pułapki, w które wpada większość z nas.

 

leanne cooper jedz inaczej recenzja1-1538

 

W tej książce otrzymujemy zwarte kompendium wiedzy łączące prostą, a więc zrozumiałą, psychologię z kulturą jedzenia, odżywiania się. Mówiąc o psychologii w kontekście jedzenia nie sposób ominąć reklamy i marketingu w kontekście wyborów zakupowych – i tego autorka nie omija, co więcej w treści umieszcza wiele odniesień właśnie do tej płaszczyzny zagadnienia i to jest bardzo cenne. Przecież właśnie tam – na zakupach, w sklepie, w markecie – zaczyna się nasza droga wyboru tego co zjemy a jest ona – co oczywiste – mocno sterowana i stymulowana zabiegami reklamowo-marketingowymi.

Uświadomienie sobie, jak mocno nasze wybory nie zależą od nas ale są dokonywane pod wpływem zgrabnej sugestii, to początek drogi do tego by zacząć odżywiać się świadomie.

Dla mnie w wielu miejscach treści książki były oczywiste, co niech nie zniechęca Was do lektury, ponieważ ja przez kilkanaście lat byłem po tej stronie, która robiła wszystko byście to właśnie mój produkt zdjęli z półki, dlatego wiele mechanizmów i tricków mam wręcz wyuczone – jako ten, który działał na konsumenta a dziś jako konsument, który jest dzięki temu bardziej świadomy. A świetnie by było, gdyby każdy, kto dokonuje wyborów żywieniowych dla rodziny, miał choćby ten poziom wiedzy.

Autorka bardzo dużą uwagę przywiązuje to czytania etykiet – kto z nas dzisiaj to robi? Można dowiedzieć się z nich wielu ciekawych rzeczy – czasami przeczytać całą tablicę Mendelejewa. Jedną z najważniejszych informacji jest to, że nawyki żywieniowe są kształtowane przez różne substancje, które znajdują się w artykułach spożywczych. Dlatego też czasami mówimy, że jakiś batonik “woła nas”, by go zjeść – mózg podświadomie przypomina sobie jego smak, a to właśnie dzięki substancjom w nim zawartym. Teobromina – słyszeliście? Gdzie to jest i z czym się je?

 

leanne cooper jedz inaczej recenzja-1536

 

Książka Leanne Cooper obnaża nie tylko zabiegi marketerów ale i nasze własne słabości – kiedy nagradzamy się jedzeniem, kiedy zajadamy stres, kiedy nieświadomie kultywujemy złe nawyki wyniesione z domu a następnie podpowiada strategie, jak z tego wyjść.

Publikacja ta nie ma ani w tytule, ani w podtytule żadnego ukierunkowania, że jakoby jest to podręcznik dla rodziców, czy przyszłych rodziców, ale ja z pełną stanowczością twierdzę, że każdy z nas, kto na co dzień ma bezpośredni wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych kolejnych małych konsumentów, (własnych dzieci!) powinien ją przeczytać. A więc właśnie my – drogie mamy i drodzy tatusiowie.

 

leanne cooper jedz inaczej recenzja1-1547

 

Książka zawiera 9 ciekawych rozdziałów:

  1. Zdrowe odżywianie
  2. A wszystko zaczęło się od pewnej teorii
  3. Kto lub co trzyma władzę?
  4. Uczenie się i jego wpływ na wybory żywieniowe
  5. Zmiana zachowań
  6. Jedzenie, emocje, osobowość i motywacja
  7. Media i marketing
  8. Oznaczenia na opakowaniach
  9. Wprowadzenie zmian

 

Odżywianie – jedzenie zaczyna się w głowie. Warto poznać swoje nawyki żywieniowe, pracować nad nimi i odżywiać się lepiej. Poradnik jest świetnym sposobem dla wszystkich osób, które chcą zmienić swoje życie, ale nie wiedzą, w jaki sposób.

 

Teraz tę książkę oraz każdy inny tytuł dostępny w wydawnictwie ZNAK, kupicie ze specjalnym rabatem 35% – wystarczy wejść do sklepu przez ten link: >KLIK<, lub wpisując w kod rabatowy: OCZEKUJAC

Rabat obowiązuje na wszystkie książki z oferty znak.com.pl m.in. na Jedz inaczej. Rabat ważny jest do końca lutego 2016!

 

Jeden z pięciu darmowych egzemplarzy możecie też otrzymać w naszym rozdaniu!

Napisz w komentarzu pod tym wpisem JAKI ZŁY NAWYK ZMIENIŁABYŚ najchętniej w swoim żywieniu. Na komentarze czekamy do końca dnia 4 lutego 2016 r. Nagrodzimy 5 najciekawszych odpowiedzi!

 

WYNIKI ROZDANIA – po egzemplarzu książki otrzymują:

Lea aeL

Monika Piotrowska

Marta Błażejewska

Madzia Niemiec

Olomanolo.pl

 

Ale nie odchodźcie za daleko, bo za chwilę RÓWNIEŻ 5 kolejnych egzemplarzy będziemy rozdawać na naszym FEJSBUKU, >O TUTAJ< , więc jeśli tu nie wyszło, to wpadaj na FB. Wygranych prosimy o pozostawienie szans pozostałym 😉 .

 

leanne cooper jedz inaczej recenzja-1530

 

Wpis powstał w ramach współpracy z Księgarnią Znak

 

Komentarze