Krzywa cukrowa czyli test obciążenia glukozą w ciąży

Badań, które trzeba zrobić w ciąży jest cała masa – każda przyszła mama o tym wie. Ale badaniem, które wiąże się z największym dyskomfortem (bo np. trwa najdłużej) jest krzywa cukrowa, czyli badanie na glukozę.

 

PRZYGOTOWANIE DO BADANIA

Badanie wykonuje się między 24 a 28 tygodniem ciąży. Wynik tego badania wskazuje czy ma się cukrzycę ciążową czy nie. Ostatni posiłek można zjeść 12 godzin przed badaniem. Dobę przed badaniem nie należy palić papierosów, nie ćwiczyć oraz nie pić alkoholu. Do badania należy przystąpić w 100% zdrowym, bo nawet małe przeziębienie może zafałszować wyniki.

Glukozę należy wcześniej kupić w aptece (koszt około 7 zł) i wziąć ze sobą na badanie. Do przychodni należy mieć ze sobą prócz glukozy kubek, wodę i łyżeczkę.

 

PRZEBIEG BADANIA

W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że NIC absolutnie nie można jeść ani pić przed badaniem – musi być ono wykonane zupełnie na czczo.

Badanie krzywej cukrowej może przebiegać na dwa sposoby:

  1. lekarz zaleca zbadanie i wypicie 50 g glukozy
  2. lekarz zaleca zbadanie i wypicie 75 g glukozy – ja miałam zaleconą właśnie tę drugą opcję.

 

Kiedy weszłam do pobrania krwi pielęgniarka w pierwszej kolejności ukłuła mnie w palec i pobrała trochę krwi, by sprawdzić jej poziom w glukometrze – była to dla mnie totalna nowość, ponieważ 4 lata temu nie byłam badana w ten sposób. Jeśli glukometr pokaże wynik wyższy niż 120 odchodzi się od dalszej procedury badania – wynik ten wskazuje 100% cukrzycę ciążową. Mój wynik cukru wyniósł jakieś 70 – nie pamiętam dokładnie.

Następnie pielęgniarka przystąpiła do dalszych działań i pobrała mi krew z żyły – nie wiem ile, bo odwróciłam głowę w drugą stronę, zawsze tak robię. A po skończonym badaniu kazała mi wyciągnąć 75 g glukozy, rozrobić ją w 250-300 ml zimnej wody i… wypić. Czasami pozwalają dodać odrobinę cytryny do roztworu wodnego – podobno cytryna nie ma wpływu na wynik badania, więc jeśli chcesz ją dodać to również trzeba ją spakować do torebki. Jednak ja nie skorzystałam z tej możliwości – a i moja pani pielęgniarka nic o tym nie wspominała ani też lekarz w trakcie wizyty. Postanowiłam być twarda i zastosować się do zaleceń bez żadnych dodatkowych udogodnień!

Pielęgniarka nakazała wypić “słodki drink” najlepiej na jeden raz! I tu właśnie zaczyna się mój dramat! Nie używam cukru od ponad 10 lat, nie słodzę niczego słodzikami, nawet w 100% unikam słodzenia potraw w kuchni, a tu nagle miałam wlać w siebie tonę cukru! Wypiłam to chyba na 3-4 podejścia, myślałam, że padnę, ale w końcu się udało. Podziękowałam za obsługę i mogłam opuścić gabinet.

Następne zalecenie pielęgniarki brzmiało: siedzieć na krześle w przychodni (ewentualnie na korytarzu) i po dwóch godzinach wrócić, by ponownie oddać krew. Ciężarna powinna być blisko pielęgniarek ze względu na swoje bezpieczeństwo – podobno można w ciągu tego czasu zasłabnąć itp. Ja pamiętam, że 4 lata temu bardzo dobrze zniosłam czas oczekiwania na pobranie drugiej próbki i siedziałam w tym czasie w samochodzie wisząc na telefonie z koleżankami 🙂 . Ze względu na panującą dookoła grypę (mamy już pierwszą ofiarę świńskiej grypy w Lesznie – szczegóły tutaj) i nasze wcześniejsze choroby, uznałam, że nigdzie nie będzie mi tak dobrze, jak we własnym domu, więc wymknęłam się cichaczem i wróciłam do przychodni po 10:00. Wiem, wiem, źle zrobiłam, ale nie dałabym rady usiedzieć w tej poczekalni przez 2 godziny! A w domu zawsze milej. Oczywiście NIC w tym czasie ani nie wypiłam, ani nie zjadłam, więc wyszło na to, jakbym w tym czasie była w zupełnie innym miejscu.

Badanie na cukrzycę w ciąży dawką 75 g można robić na dwa sposoby:

  1. pobranie krwi z żyły na czczo, po godzinie wypicia glukozy, po dwóch godzinach wypicia glukozy – ten sposób miałam robiony właśnie 4 lata temu.
  2. lub:  pobranie krwi z żyły na czczo oraz po dwóch godzinach wypicia glukozy – ten wariant miałam teraz.

 

Bardzo ważne! Na badaniu krzywej cukrowej należy stawić się najpóźniej o 8:00, ale można też wcześniej. Laboratorium, w którym ja robię badania pobiera próbki do godziny 10:30 i to jest maksymalna godzina, kiedy należy oddać do badania drugą lub trzecią próbkę krwi.

 

cukrzyca ciążowa

 

MOJE WYNIKI

TEST OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ (75 g)

Glukoza na czczo: 82,41. Norma 70,00-99,00 mg/dl.

Jeśli wynik na czczo zawiera się w przedziale 100-125 mg/dl oznacza to stan przedcukrzycowy – nieprawidłowa glikemia na czczo (IFG). Jeśli poziom glukozy wynosi 126 mg/dl lub więcej możemy rozpoznać cukrzycę.

Glukoza po 2 godzinach: 109,82.  Norma: do 140 mg/dl.

Jeśli wynik znajduje się w przedziale 140-199 mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym – nieprawidłową tolerancją glukozy (IGT). Jeśli wynik jest wyższy niż 199 mg/dl, możemy rozpoznać cukrzycę.

Koszt badania: 14 zł.

 

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi w ciąży jest bardzo ważne. Każda przyszła mama powinna o nim pamiętać. Ja mam wyniki w normie, ale moja sąsiadka miała cukrzycę ciążową i jedyne, co musiała stosować to odpowiednią dietę. Czasami lekarz proponuje też dodatkowy rodzaj leczenia. Najważniejsze jest zdrowie dziecka, a cukrzyca w ciąży może w znacznym stopniu na nie wpłynąć – grozi to m.in. makrosomią płodu, czyli dużą masą urodzeniową dziecka. Dlatego warto się badać! A po porodzie przeważnie cukrzyca odchodzi w zapomnienie.

 

Komentarze