Nowa “Księga Dżungli” Disneya. Czy to film dla strachliwych dzieci? + 3 inne bajki dla dzieci

Rodzicu! Regularne wizyty w kinie niosą ze sobą ogromne niebezpieczeństwo!

 

O tym się nie mówi, ale wiesz to wówczas gdy tego doświadczysz. Otóż – to uzależnia! Jeśli w każdy weekend serwujesz dziecku seans, to następnie np. podczas choroby, gdy dziecko nie uczęszcza do przedszkola i wydaje mu się, że każdy dzień to sobota 😉 , żąda każdego dnia wyjazdu do kina! Tak było.

A tak bardziej serio, to bardzo nas cieszy, że Gabriela tak złapała bakcyla na wielki ekran. Ja sam za młodu byłem w stanie pół wypłaty przeznaczyć na kino, bywałem też na festiwalach i dziś kino jest dla mnie jednym z tych aspektów życia, któremu mogę mój i dziecka czas oddać bez żadnych kompromisów. I tak też robimy.

Kiedy już tylko pożegnaliśmy ospę, nie było innej opcji jak wyposzczone kulturalnie dziecko zabrać do kina. Idealnie się złożyło, bo był to dzień premiery Księgi Dżungli, którą chcieliśmy ogromnie obejrzeć już od pierwszego trailera. Księga wywarła na nas takie wrażenie, że dzielę się tu nim z Wami a przy okazji przeczytacie recenzję kilku innych doskonałych filmów dla całej rodziny.

 

Zapraszamy – my i Multikino!

 

Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa

Bajka dla dzieci, którą dorosły obejrzy jak pełnometrażowy film a dziecko jak baśniowe połączenie świata realnego z fikcyjnym. A jeśli chodzi o uniwersalność to jest to coś jak Kevin sam w domu – będzie bawił każdego i po kilkanaście razy. Do tego ogromny ukłon od twórców filmu w kierunku dojrzałego odbiorcy, bo film można uznać za produkcję w pełni wyczerpującą znamiona musicalu! Zatem rodzic doskonale rozerwie się przy klasyce kina a dziecko w piękny sposób pozna ten, jeden z bardziej wymagających, gatunków filmowych. Film pełen nieprymitywnych (co warto podkreślić) naprawdę zabawnych żartów, które rozumiane mogą być na poziomie percepcji trzylatka i trzydziestolatka. O takie kino rodzinne walczyłem!

alvin


 

Zwierzogród

Kolejna produkcja, która zgodnie z oczekiwaniami rodzin, przewidziana jest dla widzów od lat pięciu do stu pięciu 🙂 . A to za sprawą tego, że w tkance z pozoru zwykłej i miłej kreskówki – czyli tego co Disney umie zrobić dla dzieci najlepiej – otrzymujemy niemal pełen przekrój a nawet sprawną żonglerkę, gatunków filmowych, w których widz wrażliwy odnajdzie klasyki kina. Mamy tu więc wyimek z Ojca chrzestnego, Akademii Policyjnej, Policjantów z Miami, Rockyego i wiele innych zabaw konwencją… Sam jestem ciekaw ilu leit motivów nie byłem w stanie odczytać, ale już to co rozpoznałem pozwala zaliczyć tę bajkę do naprawdę doskonale skrojonego kina również dla widza wprawnego. A dla dzieci mamy tu wiele uniwersalnych przesłań – warto walczyć, być ambitnym, warto odkupić swoje winy i przejść na dobrą stronę, należy znać swoją wartość, dobrze jest być uczciwym – wszystko to podane tak, że nawet trzylatek wyciągnie samodzielnie takie wnioski. No i mnóstwo dobrego humoru – leniwce wymiatają 🙂 . Gabi i tata polecają BARDZO!

zwierz


 

Księga Dżungli

Jeśli brać się za klasykę, jeśli adaptować, ekranizować, interpretować coś co ma już swoje miejsce w historii i na półce z pozycjami kultowymi to… właśnie w ten sposób! Z tym rozmachem, z tym smakiem, z taką dbałością. Z takim nastawieniem na ponadczasowość przekazu i uniwersalność. Disney stworzył piękne dzieło. To nie bajka, to nie film, to opowieść, którą każdy z nas zna, ale dzięki Disneyowi dostaje teraz jej najpiękniejszą formę. Poziom animacji w tym filmie jest tak doskonały, że piękno fauny i flory dżungli nie pozwala pamiętać, że jesteśmy w sali kinowej. Polski dubbing! Ale nie chodzi o to, że jest, tylko o to, kogo tam usłyszymy – Fronczewski, Frycz, Kryszak, Dereszowska – mistrzowskie aktorstwo tych gwiazd daje się poznać nawet wtedy, kiedy grają “jedynie” głosem! Co ważne w tym filmie z punktu widzenia rodzicielskiego – owszem jest kilka scen nieco brutalnych czy mrocznych, ale są one spójną częścią opowieści, trudno bowiem pokazać życie dzikich zwierząt pozbawiając ich łowieckiego instynktu, pazurów, czy kłów. Stąd nie miałem żadnych obaw idąc na ten seans z trzyletnią dziewczynką, bo jest to kwestia przygotowania i wytłumaczenia zasad przyrody. Jeśli do tego w trakcie oglądania jasno nakreślimy kto jest po dobrej a kto po złej stronie, dziecko wyjdzie z seansu niczym nie poruszone. Oczywiście poza wspomnieniami pięknej historii o chłopcu, który żył w dżungli i rozmawiał ze zwierzętami. Chcę iść na Księgę jeszcze raz!

ksiega


 

Kung Fu Panda 3

Na Pandę szedłem bez oczekiwań. Z nastawieniem, że obejrzymy kolejną kreskówkę opartą na prostym zabiegu fabularnym – ktoś dobry walczy z kimś złym, dobry zwycięża, cukierki i konfetti. Nie widziałem części pierwszej ani drugiej i może niech to będzie moim usprawiedliwieniem na to jak bardzo się pomyliłem. Bardzo bym chciał obejrzeć poprzednie epizody po tym co zaserwowano mi w “trójce”. Dla dziecka oczywiście interesująca opowiastka o fajnym, nieco gapciowatym miśku. Gabi do dziś z entuzjazmem wspomina głównego bohatera i jego przygody. Dla mnie, jako widza dorosłego i niegdyś pasjonata kina dalekowschodniego, mistrzostwem było wykorzystanie w tej, z pozoru prostej, kreskówce niemal wszystkich motywów tak charakterystycznych dla filmów kraju kwitnącej wiśni. Taki kunszt należy docenić – od kreacji przyszywanego ojca Po, przez legendarne już sceny sztuki walk, po wierne oddanie krajobrazów podczas górskiej wędrówki wojowników. Dzięki tej dbałości o szczegóły otrzymujemy pełne gatunkowe kino, na które bezkarnie możemy pójść z dzieckiem 🙂 .

panda

 

W Multikinie w długi weekend majowy dobra oferta dla tych, którzy zostają w mieście – bilety już po 13 zł na wybrane filmy dla dzieci. I cały czas oczywiście obowiązuje też oferta Rodzina do kina.

 

Sieć Multikino zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu z rodziną podczas tegorocznej Majówki. Z tej okazji od 30 kwietnia do 3 maja najpopularniejsze animacje 2D będzie można zobaczyć kupując bilety za 13 zł. W repertuarze na widzów będą czekały: „Zwierzogród”, „Misiek w Nowym Jorku”, „Robinson Crusoe” oraz „Alvin i wiewiórki: Wielka wyprawa”. Ponadto zapraszamy na filmowe Poranki. W sobotę i w niedzielę o 10.30 na maluchy będzie czekała III częścią przygód małego Bodzia i innych mieszkańców planety Agi Bagi, a o 12.00 „Przygody słoniczki Elli” i „Tree Fu Toma”.

Ponadto w repertuarze rodziny z dziećmi odwiedzające sieć Multikino znajdą animacje „Kung Fu Panda 3” oraz „Księgę dżungli”. Bilety na te filmy można nabyć w ramach akcji „Rodzina do kina”.

 

Tu przeczytasz więcej:

RODZINNA MAJÓWKA Z BILETAMI ZA 13 zł

Rodzinna Majówka w Multikinie_PLAKAT

RODZINA DO KINA

Rodzina_do_kina-kwiecien_premiery_605x200

 

 

Komentarze