Czy, a jeśli tak, to kiedy i w czym prać rzeczy na wyprawkę dla dziecka

Dziś będzie o praniu, o dzieciach i o życiowych decyzjach, czyli coś co my, kobiety lubimy najbardziej 😉

Często dostaję od Was pytania dotyczące wyprawki dla dziecka: Kiedy rozpoczynać kupowanie wyprawki? Jakie rzeczy powinny znaleźć się w wyprawce dla maleństwa? Czy prać kupione rzeczy dla dziecka? Jakie ubrania powinny znaleźć się w wyprawce noworodka? I dziś będzie właśnie na ten temat.

 

proszek do prania dla dzieci bobini-2-8

 

Kiedy rozpoczynać kupowanie wyprawki?

Ciąża trwa 9 miesięcy, ale przeważnie już dwie kreski na teście ciążowym potrafią uruchomić opcję “Zakupy” i z miłą chęcią oglądamy, wybieramy i kupujemy rzeczy dla dziecka. Jedne dziewczyny nie kupują za dużo ubrań, aby nie zapeszać, ale prawda jest taka, że im wcześniej zbierzemy garderobę dla nowego domownika, tym lepiej – z miesiąca na miesiąc brzuszek będzie coraz większy, a im bliżej porodu tym więcej myśli o tym wyjątkowym wydarzeniu, niż o kupowaniu ciuszków dla dziecka. Ja w pierwszej ciąży chętnie buszowałam po sklepach. Z dwójką dzieci znacznie bardziej cenię sobie możliwość robienia zakupów online. Ostatnim dzwonkiem to rozpoczęcia kompletowania ubrań dla noworodka jest moim zdaniem 6 miesiąc. Oczywiście, równie dobrze można robić zakupy i w 7 i w 8, ale należy pamiętać, że czasami dzieci rodzą się wcześniej 😉 i ja z Miszel właśnie tak miałam. Na szczęście kompletowanie wyprawki rozpoczęłam właśnie w okolicy 6 miesiąca i systematycznie co jakiś czas kupowałam ubranka dla Miśki. Miałam też parę ubrań po Gabi i kilka ciuszków otrzymałam w prezencie, więc na pierwsze parę tygodni wystarczyło.

 

proszek do prania dla dzieci bobini-2-25proszek do prania dla dzieci bobini-2-4

 

Jakie rzeczy powinny znaleźć się w wyprawce dla maleństwa?

Jak dobrze wiecie Miszel urodziła się w 36 tygodniu ciąży z wagą 2,870 kg. Nie byłam przygotowana ani na tak szybkie rozwiązanie, ani na tak małe dziecko. W domu miałam tylko 2-3 rzeczy o rozmiarze 50, który i tak był na Miszel za duży. W szpitalu byłyśmy prawie tydzień i w tym czasie Kuba dokupił jeszcze parę ubranek o rozmiarze 50, a większość kupiliśmy już razem – w tym samym rozmiarze oczywiście 😉 Dlatego polecam, aby w wyprawce znalazło się trochę rzeczy z każdego rozmiaru. Przeważnie każdy poleca rozpoczynanie wyprawki od rozmiaru 56, ale moje doświadczenie uczy, że 56 Miśka będzie nosić chyba dopiero w 3 lub 4 miesiącu życia. A jeśli dziecko urodzi się o czasie i duże tak, jak np. Gabi – w 40 tygodniu życia z wagą 3,300 kg to mniejsze ubranka można podarować innej mamie w ciąży lub sprzedać. Ja wychodzę z założenia, że “przezorny zawsze ubezpieczony” i wolałam rozpocząć kompletowanie ubrań dla Najmłodszej właśnie od 50.

 

proszek do prania dla dzieci bobini-2-111

 

Czy prać kupione rzeczy dla dziecka?

To jest odwieczny dylemat: prać czy nie prać? Dużo osób zastanawia się czy jest sens, bo przecież te ubranka są takie małe, czyściutkie na pierwszy rzut oka, nie poplamione itd.

Ja odpowiedź mam na to zawsze jedną: w każdym sklepie jest kurz, pył i nie wiadomo, gdzie te ubranka i w jakich warunkach były szyte, transportowane, przechowywane itd. Ja nawet każde swoje ubranie najpierw piorę zanim założę, więc dlaczego nie mam prać ubrań dla moich dzieci?

W naszej rodzinie Kuba ma skórę atopową. Przypadłość tę odziedziczyła po nim również Gabi, więc ze szczególną uwagą obserwuję skórę Michalinki i również z wielką ostrożnością i dbałością o delikatność przygotowywałam pierwsze ubranka dla niej. Dlatego bardzo cieszę się, że marka Bobini poprosiła mnie o przetestowanie proszku do prania ubranek niemowlęcych i dziecięcych z naturalnym mydłem, o delikatnym zapachu. Noworodek jest bardzo wrażliwy na bodźce, które go otaczają. W pierwszym miesiącu niemowlak równie często ma kontakt z mamą, ale coś, co jest z nim 24 godziny na dobę to jego ubranie. Niektóre dzieci nie mają problemów skórnych, ale coraz częściej już w pierwszych chwilach po drugiej stronie brzucha okazuje się, że dziecko jest bardzo wrażliwe na różne bodźce.

Proszek Bobini Baby Kolor można stosować od pierwszych dni życia, jest hypoalergiczny i przebadany dermatologicznie, bez enzymów i wybielaczy, bez barwników i fosforanów – jest bezpieczny dla środowiska. Opakowanie 1,8 kg wystarczy na 24 prania.

Ciuchową wyprawkę można kupować tradycyjnie albo online. Jednak niezależnie czy daną rzecz kupię klasycznie w sklepie czy przez internet zawsze wszystko piorę zanim założy to dziecko. Ubrania dla noworodka najlepiej jest prać partiami w specjalnym proszku do prania ubranek niemowlęcych i noworodkowych. Można dodać do płukania płyn dedykowany najmłodszym. Po praniu oczywiście następuje tak bardzo lubiane przez wszystkich prasowanie 😉 A ja uwielbiam patrzeć na poprasowane i poukładane ubrania w szafie dzieci – i czuć ich piękny zapach!

 

proszek do prania dla dzieci bobini-2-19proszek do prania dla dzieci bobini-2-2 proszek do prania dla dzieci bobini-2-5

 

Jakie ubrania powinny znaleźć się w wyprawce noworodka?

Niżej przedstawiam listę, która jest bardzo uniwersalna i to takie minimum na początek. Ilości oczywiście można zwiększyć w zależności od potrzeby. Należy zwrócić szczególną uwagę na porę roku, w której urodzi się dziecko oraz to czy noworodek urodził się terminowo.

 

WYPRAWKOWA LISTA CIUSZKOWYCH ZAKUPÓW

4 body z długim rękawem w rozmiarze 56-62

2 body z długim rękawem w rozmiarze 50

4 body z krótkim rękawem w rozmiarze 56-62

2 body z krótkim rękawem w rozmiarze 50

Body najlepiej kupować “kopertowe” ponieważ noworodek sam nie trzyma główki i ubieranie rzeczy przez głowę może być czasochłonne i problematyczne.

5-7 par śpioszków tzw. “pajace” w rozmiarze 56-62

2 pary śpioszków tzw. “pajace” w rozmiarze 50

6 par skarpetek

3 czapeczki dla noworodka – odpowiednia wersja na daną porę roku

rękawiczki – na noc, żeby dziecko się nie podrapało

2 bluzy – cieplejsze kaftaniki, oczywiście też najlepiej “kopertowe”

PLUS ubrania na spacery – zimą kombinezon, latem lekkie body.

 

proszek do prania dla dzieci bobini-2-16proszek do prania dla dzieci bobini-2-17proszek do prania dla dzieci bobini-2-10

 

Wszystkie ubrania dla noworodka powinny być wykonane z bawełny, najlepiej ekologicznej, ewentualnie z małą domieszką innego materiały. Ubrania wykonanie w 100% z bawełny świetnie “oddychają” i dobrze wpływają na skórę noworodka.

 

Jestem mamą dwójki, mam za sobą dwa porody i szykowanie dwóch wyprawek, ale od lat cały czas towarzyszy mi jedna myśl: dbam, by moje dzieci otaczało to, co najdelikatniejsze.

 

proszek do prania dla dzieci bobini-2-23proszek do prania dla dzieci bobini-2-28

 

Jestem ciekawa czy Wy również stosujecie zasadę: “kupowanie – pranie – prasowanie”? Oraz czy tak samo, jak ja zaczynałyście kompletować wyprawkę od rozmiaru 50? Dajcie znać w komentarzach! I jeśli chcecie coś dorzucić do mojej listy wyprawkowej to śmiało – może za jakiś czas znowu z niej skorzystam 😉

 

proszek do prania dla dzieci bobini-2-3 proszek do prania dla dzieci bobini-2-14 proszek do prania dla dzieci bobini-2-15 proszek do prania dla dzieci bobini-2-18 proszek do prania dla dzieci bobini-2-29 proszek do prania dla dzieci bobini-2

 

Komentarze