Pomaganie przez kupowanie. Czy to możliwe? Krótka historia o pomocy “przy okazji” i o pewnym kraju uśmiechniętych ludzi

Jestem mamą dwójki dzieci. Mieszkam w Polsce. Jesteśmy szczęśliwą, kochającą się rodziną. Jednak najważniejsze jest to, że moje dzieci są zdrowe. Bo tylko zdrowie się liczy. I właśnie o tym będzie ten wpis.

 

WIESZ, ŻE MASZ DUŻO SZCZĘŚCIA?

Mieszkamy w solidnym domu z cegły, siedzimy na wygodnej kanapie, popijamy ciepłą herbatę i nawet nie zdajemy sobie sprawy ile mamy szczęścia w życiu, mając właśnie do dyspozycji takie proste rzeczy: ciepły dom, wygodną kanapę, dostęp do ciepłej, bieżącej wody. Nie dla każdego los na tej planecie był tak łaskawy.

Kiedy byłam mała pojechałam z mamą do Kaliningradu. Byłam w początkowej klasie szkoły podstawowej. Spędziłyśmy w Kaliningradzie parę dni, a wracając pociągiem powiedziałam do mamy, że cieszę się, że urodziłam się w Polsce. To uczucie towarzyszy mi przez większość życia. Wiem, że gdzieś w świecie są palmy i ciepłe morze, ale zawsze pamiętam też o tym, że inni mają gorzej, że są miejsca na świecie, gdzie dzieci nie mają swojego łóżka, chodzą głodne, chore. I nie dlatego, że ich rodzice tak chcą. Po prostu urodzili się w innym kraju, na innym kontynencie, w innym zakątku świata.

 

TĘŻEC NOWORODKOWY

Nie znałam wcześniej tej choroby. Interesuję się tylko chorobami, na które chorują moje dzieci, a tężec noworodkowy jest mi zupełnie obcy. Kiedy dowiedziałam się, że ta choroba jest śmiertelna, że umierają przez nią setki dzieci oblał mnie zimny pot. Bo jak to możliwe, że najwspanialsza istota na świecie, mały, bezbronny noworodek może umrzeć? Myślałam, że to jest niemożliwe, że w pełni zdrowe dzieci nie mogą zachorować na tę chorobę zakaźną. Okazuje się jednak, że o ile poród przebiega sprawnie, a dziecko jest zdrowe, tężcem maleństwo może zarazić się w momencie przecinania pępowiny. Kiedy ryzyko zabrudzenia i skażenia pępowiny lub innych ran jest duże, należy jak najszybciej przewieźć na oddział noworodkowy. Niestety, są kraje na świecie, gdzie porody odbywają się w domu, kobieta rodzi sama, w środku nocy, a do przecięcia pępowiny używa tego, co ma pod ręką. Bo tężec noworodkowy dotyka rodziny w najbiedniejszych obszarach świata. Objawy uaktywniają się ok. 3–14 dni po zakażeniu. W miejscu zranienia występuje ból i skurcz mięśni. Zachorowanie bardzo często prowadzi do śmierci.

 

TĘŻEC W POLSCE

W Polsce w 1999 roku zarejestrowano 21, a w 2000 – 14 zachorowań na tężec[1]. Śmiertelność w Polsce w wypadku zachorowania wynosi ok. 30%. Jednak w Polsce przewidziany jest podstawowy program szczepień przeciwtężcowych, który powoduje wytworzenie odporności przed zachorowaniem. W niektórych krajach nie ma takiego programu i obowiązkowych szczepień, a problem umieralności dzieci na tężec jest bardzo duży w najtrudniej dostępnych rejonach najuboższych krajów świata.

 

POMAGANIE PRZEZ  KUPOWANIE JEST MOŻLIWE

Przez jedenaście lat, niezwykłe maluchy wspierały kampanię Pampers i UNICEF której celem jest zbieranie funduszy na walkę oraz całkowitą eliminację tężca noworodkowego na całym świecie. W 19 krajach został osiągnięty ten, jest to: Burkina Faso, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gabon, Ghana, Gwinea Bissau, Indonezja, Kambodża, Kamerun, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Liberia, Madagaskar, Mauretania, Myanmar, Niger, Senegal, Tanzania, Timor Wschodni, Sierra Leone i Uganda.

Pozostało jeszcze 19 krajów: Afganistan, Angola, Czad, DRK, Etiopia, Filipiny, Gwinea Równikowa, Gwinea, Haiti, Jemen, Kenia, Mali, Pakistan, Papua Nowa Gwinea, Republika Sudanu, Republika Sudanu Południowego, Republika Środkowoafrykańska, Somalia, Nigeria

Lubię pomagać i cieszę się, że i tym razem moje zakupy mogą zdziałać coś dobrego. Kiedy kupuję pieluszki Pampers (a dla Gabi i tak samo dla Michaliny kupujemy tylko tej marki) pomagam ufundować jedną szczepionkę chroniącą przed tężcem noworodkowym.

Na samym wydarzeniu Pampers zadbał też by dzieci, które już pieluszek nie noszą 😉 , mogły zrozumieć istotę pomagania – miały szansę wcielić się w rolę superbohaterów, podczas wspaniałych aktywności z animatorkami.

 

Tegoroczną odsłonę kampanii Pampers – UNICEF „Niezwykłe maluchy”, wspiera Olivier Janiak , który miał okazję odwiedzić w zeszłym roku Angolę – jeden z krajów nadal zagrożonych chorobą – i zobaczyć na własne oczy na, jak akcja „1 paczka = 1 ratująca życie szczepionka” pomaga chronić życie mam i noworodków. My z kolei już po oficjalnej części porozmawialiśmy z Oliwierem, nie tylko jako z ambasadorem akcji ale i ojcem trójki dzieci – wiecie jak to jest kiedy spotkają się rodzice – o czym innym mogą rozmawiać?

 

Odwiedziłem Angolę by zobaczyć, w jaki sposób wsparcie Pampers i UNICEF wpłynęło na życie ludzi w społecznościach objętych programem szczepień. Miałem okazję poznać mieszkające tam mamy i posłuchać ich opowieści. Te historie są świadectwem, jak ważna jest pomoc, którą otrzymują. Dla wielu kobiet szczepienia przeciw tężcowi to jedyna szansa na urodzenie zdrowego dziecka i czerpania radości z macierzyństwa. Wyprawa pozwoliła mi także przekonać się na własne oczy, że pomoc i opieka medyczna, którą uważamy za pewnik, nie wszędzie jak tak łatwo dostępna. Coś, co u nas jest standardem, w innych miejscach jest kwestią życia i śmierci.

Dlatego już drugi rok daję tej kampanii moje mocne wsparcie i proszę wszystkie rodziny i ich niezwykłe maluszki, byśmy wspólnie zrealizowali nasz cel: wyeliminować tężec noworodkowy we wszystkich krajach na świecie.

 

OLIVIER JANIAK W ANGOLI

pampers-unicef-3 pampers-unicef-4 pampers-unicef-5 pampers-unicef-6 pampers-unicef-7 pampers-unicef

 

POMAGAJMY W PROSTY SPOSÓB

Nie tylko kupując można pomagać. Są cztery sposoby, aby wesprzeć Kampanię Pampers i UNICEF „1 paczka = 1 ratująca życie szczepionka”. Kampania rusza w październiku i będzie trwać przez 3 miesiące, a rodzice mogą wesprzeć ją na kilka prostych sposobów.

 

1 paczka = 1 ratująca życie szczepionka

Za każdą zakupioną paczkę pieluszek Pampers Active Baby-Dry lub Pampers Pants firma Procter & Gamble wesprze walkę UNICEF z tężcem noworodkowym kwotą ok. 0,078 euro. Jest to kwota równoważna wartości jednej szczepionki przeciw tężcowi lub dostarczenia jej w pożądane miejsce.

 

1 obejrzenie / udostępnienie = 1 ratująca życie szczepionka

Za każde obejrzenie lub udostępnienie filmu “Niezwykłe Maluchy”, firma Procter & Gamble tak samo wesprze walkę UNICEF z tężcem noworodkowym kwotą ok. 0,078 euro. Na przykład, już dwie dawki szczepionki ochronią matkę i dziecko przed zachorowaniem na tężec podczas porodu i tuż po urodzeniu. Matki będą chronione przed tężcem przynajmniej przez 3 lata, a jej nowo narodzone dziecko – przez pierwsze 2 miesiące życia.

Zachęcam do obejrzenia filmu już teraz

 

1 udostępnienie zdjęcia malucha = 1 ratująca życie szczepionka

Za każde udostępnienie zamieszczonego zdjęcia malucha na stronie www.Pampers.pl w zakładce Pampers – UNICEF, marka Pampers przekaże równowartość jednej szczepionki.

 

Zobowiązanie do wsparcia UNICEF

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci były bezpieczne, dobrze odżywione, wykształcone i zdrowe. Poprzez naszą pomoc pomagamy dzieciom najbardziej potrzebującym. Można to zrobić również zostając stałym darczyńcą UNICEF. Przekazując miesięczną darowiznę, poprawisz jakość życia tych szczególnie narażonych na niebezpieczeńśtwo dzieci. Zrobisz to na stronie www.unicef.pl/nmwplaty/wplac/

Więcej informacji na stronach www.pampers.pl i www.UNICEF.pl

 

 

FILM Z EVENTU PAMPERS UNICEF

Niżej zobaczycie relację z całego eventu Pampers UNICEF, który odbył się 11-10-2016 w Warszawie. To mój autorski film, a w zasadzie relacja LIVE, którą prowadziłam na Facebooku Oczekujac.pl. Film trwa 38 minut, jest bardzo dużo ważnych informacji. Wydarzenie poprowadził Ambasador Pampers UNICEF Olivier Janiak. W filmie zobaczycie niezwykłe osoby zaangażowane w kampanię pomocy:

Dr Tomasz Sobierajski – socjolog. Opowiadał o tym, jak ważne dla naszego samopoczucia jest pomaganie.

Katarzyna Kordziak-Kacprzak – Dyrektor ds. Fundraisingu UNICEF Polska. Jest kopalnią wiedzy jeżeli chodzi o tematykę tężca noworodkowego na świecie i wszelkich działań UNICEF w perspektywie ostatnich lat.

Mariola Mirek – przedstawiciel P&G pogłębiła temat zaangażowania P&G we współprace z UNICEF.

 

 

Maleństwa czynią cuda, rozjaśniając świat wszystkim naokoło tak, jak dzieci potrafią. Mogą nawet uratować komuś życie, jedynie nosząc pieluszki Pampers. My pomagamy w ten sposób już od ponad 4 lat! Ty też możesz! Przyłącz się do akcji i czyń dobro, bo pomaganie przez kupowanie jest bardzo fajne!

 

Nig­dy nie jes­teśmy tak bied­ni, aby nie stać nas było na udziele­nie po­mocy bliźniemu.

Mikołaj Gogol

pampers-unicef-40pampers-unicef-1623pampers-unicef-107 pampers-unicef-47 pampers-unicef-56pampers-unicef-1669pampers-unicef-103pampers-unicef-1649pampers-unicef-27pampers-unicef-2pampers-unicef-1673 pampers-unicef-110 pampers-unicef-1596pampers-unicef-2-2 pampers-unicef-1572 pampers-unicef-1577 pampers-unicef-1580pampers-unicef-124pampers-unicef-2-5pampers-unicefpampers-unicef-2-9pampers-unicef-2-3 pampers-unicef-1676pampers-unicef-2-4pampers-unicef-88pampers-unicef-5pampers-unicef-2-7pampers-unicef-2-6

Komentarze