Bo karmienie niemowlaka to nie taka “kaszka z mlekiem”… Czy może jednak?

Mówi się, że z drugim jest łatwiej, z drugiej strony mówi się, że każde dziecko jest inne. To jak to w końcu jest? Można przy kolejnym dziecku powtórzyć wszystko 1:1 tak jak robiło się przy pierwszym? Pewnie i można, jeśli nie trafią się zgoła odmienne egzemplarze, ale czy jesteś w stanie tak zrobić?

 

Są rzeczy związane z dzieckiem, które będą jak jazda na rowerze – raz opanowane nie będą sprawiały już nigdy problemu, ale są też – i tych jest chyba więcej – takie, które ciągle wydają się nowe i o których stale nie wiemy tyle ile potrzebujemy. I tak chyba jest z karmieniem, żywieniem i posiłkami dla niemowlaka. No bo jak tu trzymać się opracowanych schematów, jeśli jednej zęby i chęć ciamkania pojawiły się około ósmego miesiąca życia a drugiej już w szóstym?

 

 

1000 pierwszych dni życia dziecka

To jest z pewnością stała wartość, taki czas, w którym niezależnie od tego na jakim etapie jest właśnie Twoje dziecko, ty powinnaś wiedzieć, że jest to okno możliwości, otwarte okno. To w tym czasie następuje programowanie żywieniowe małego człowieka. W tym okresie Twoje decyzje mają realny i znamienny wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych dziecka.To wyjątkowy czas zwany “oknem możliwości”. To w tym okresie następuje programowanie żywieniowe małego człowieka. To czas, w którym Twoje decyzje mają realny i znamienny wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych dziecka. To moment, w którym powinnaś szczególnie zwracać uwagę na jakość podawanych mu posiłków.
Dlaczego? Zachęcam do sprawdzenia na:  https://www.bobovita.pl/1000-dni-zycia-dziecka

 

 

Coś więcej niż mleko

No właśnie, kiedy pozwolić na coś więcej niż smak mleka? Młody organizm szybko się rozwija, ilość energii jakiej potrzebuje wzrasta i samo mleko – mamy, lub modyfikowane – przestaje wystarczać. Nie, nie rezygnujemy z mleka w diecie, ale uzupełniamy ją stopniowo o kolejne elementy. Według ekspertów i naukowców rozszerzenie diety należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. Oprócz odpowiedniego czasu niezwykle istotna jest też kwestia jakości podawanych produktów w posiłkach, ich pochodzenie, skład. Aktualny schemat żywienia z 2016, który mi bardzo pomaga, możecie pobrać ze strony: https://www.bobovita.pl/5-6-miesiecy/materialy-do-pobrania

 

 

Warzywa, owoce, zboża?

Tak, te trzy dobra natury polecane są jako pierwsze posiłki uzupełniające. O ile warzywa czy owoce możemy podać w różnej formie, o tyle produkty zbożowe dla niemowląt to w zasadzie to przede wszystkim kaszki. Kaszka i jej konsystencja pomaga łatwo przejść dziecku z diety płynnej (mleko) do bardziej stałych produktów. Dziecko nie ma szoku przy zmianie sposobu połykania, nie dziwi się co to tam w buzi nagle się znalazło 🙂 . Dobre kaszki, np. jak te mleczne BoboVita zawierają żelazo, jod i witaminę D, co doskonale pomaga zaspokoić rosnące potrzeby malucha. A te nie są bagatelne!

 

Niemowlę potrzebuje około TRZECH razy więcej żelaza, i aż SZESNAŚCIE razy więcej witaminy D na każdy kilogram masy ciała niż osoba dorosła!

 

 

Mam pół roku – wcinam kaszki!

Dlaczego? Mamo, ponieważ:

1. Są źródłem energii a ono, twoje dziecko, teraz chce prawie biegać, śpiewać, krzyczeć, turlać się, rozumieć coraz więcej. Potrzebuje tej energii, po prostu!

2. Są źródłem żelaza! A ono potrzebne jest między innymi do produkcji czerwonych krwinek, rozwoju poznawczego i prawidłowego działania układu odpornościowego

3. Witaminy! Między innymi C i D, witaminy z grupy B a także, oprócz żelaza wspomnianego, składniki mineralne jak wapń czy jod

4. Kaszki występują w wersji bez dodatku cukru a są smaczne i słodkie dzięki naturalnie występującym cukrom w owocach czy zbożach lub mleku.

5. Gluten.. W zależności od rodzaju zbóż w składzie, część kaszek go zawiera a w części nie ma go wcale. Zgodnie z najnowszymi rekomendacjami ten składnik należy wprowadzać do diety dziecka stopniowo tak, jak inną żywność uzupełniającą, gdyż zarówno dziecko jak i dorosły może mieć alergię na gluten lub jego nietolerancję, jednak by się o tym dowiedzieć, najpierw ten gluten dziecku i tak trzeba podać i obserwować jak reaguje.

 

 

O glutenie słów kilka

Pamiętam, że 4 lata temu gluten spędzał mi sen z powiek. Byłam młodą mamą powoli wkraczającą w ten tajemniczy świat małego dziecka, wszystko było takie nowe i zaskakujące. Pewnego dnia dotarła do mnie informacja, że prócz odpowiedniej kolejności wprowadzania nowych produktów do diety dziecka, trzeba mieć też na uwadze gluten.

Wprowadzanie glutenu do diety dziecka było dla mnie czarną magią. Nie wiedziałam “z czym to się je” ani w jakiej formie, ilości, postaci podawać gluten Gabi i dlaczego to jest takie ważne. Poczytałam, popytałam i okazało się, że to całkiem prosta rzecz. Gluten to nic innego, jak mieszanina białek roślinnych występujących w ziarnach niektórych zbóż (np. pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia), występuje on w kaszkach wielozbożowych, pszennych czy kaszce mannie. Najnowsze badania wykazują, że gluten powinno wprowadzać się nie inaczej, jak inne pokarmy uzupełniające.

 

 

Nawyki – o to tu chodzi

Twoje dobre praktyki to w przyszłości dobre nawyki twojego dziecka. To co dziś w nim ukształtujesz, podając odpowiednie pokarmy będzie miało ogromny wpływ na jego zdrowie w życiu dorosłym. Ty już dziś możesz potencjalnie zmniejszyć ryzyko wielu chorób (cukrzyca, otyłość) u swojego dziecka. Macie ogromną siłę i moc Mamuśki!

 

 

Śniadanie? To dla nas kaszka z mlekiem

To pierwszy posiłek dnia i nawet nam dorosłym mówi się, że jest najważniejszy. Tak samo jest w przypadku najmłodszych. Miszel już od dawna patrzy na nas, kiedy jemy przy stole i ostatnio zaczęła do nas radośnie dołączać. Bo przecież wspólne biesiadowanie od rana to doskonała okazja by być jeszcze bliżej. A nauka jedzenia śniadania to istotna część nauki regularnego spożywania zalecanych pięciu posiłków dziennie. Pierwsze śniadanieto dobre przyzwyczajenie, które warto utrwalać. By zrobić to najlepiej podaj dziecku kaszkę bezmleczną z dodatkiem mleka, które dziecko piło dotychczas, lub przygotuj kaszkę mleczną – oba warianty znajdziesz w serii BoboVita PORCJA ZBÓŻ. Szczegółowe informacje o tych produktach znajdziecie na stronie:
https://www.bobovita.pl/produkty/kaszki-porcja-zboz

 

 

PORCJA ZBÓŻ dla Twojego dziecka

Te kaszki składają się ze zboża z pełnego przemiału, oprócz tego pozostając w ścisłym standardzie BoboVita, wszystkie składniki pochodzą z kontrolowanych upraw, a także wszystkie zboża, które trafiają do kaszek BoboVita muszą spełniać rygorystyczne normy żywności dla niemowląt i małych dzieciW różnych wersjach znajdziesz tam pszenicę, kukurydzę, żyto, ryż, owies, grykę, proso, jęczmień – bogato! A to jeszcze dodatkowo wzbogacone o kompozycję witamin i składników mineralnych. Każda jest bez dodatku cukru!

 

 

Łącznie 13 różnych wariantów smakowych, ale bez strachu – wszystko pięknie opisane i przede wszystkim klarownie podzielone na kategorie wiekowe dziecka:

 

DLA NIEMOWLĄT PO 4. MIESIĄCU ŻYCIA

proste i delikatne receptury i smaki, idealne na początek. Np. mleczna manna, czy ryżowa o smaku waniliowym

DLA NIEMOWLĄT PO 6. MIESIĄCU ŻYCIA

kiedy dziecko jest  już gotowe a nawet domaga się 🙂 smaków owocowych i chce poznać coś nowego – np. jakieś inne zboża: mleczna kukurydziano-ryżowa bananowa, mleczna 4 zboża wielozbożowo-gryczana jabłkowo-gruszkowa

DLA MALUCHÓW PO 8. MIESIĄCU ŻYCIA

warianty wieloowocowe i bogactwo mąki z pełnego przemiału: np. mleczna 7 zbóż wielozbożowo-jaglana pełnoziarnista wieloowocowa, mleczna 3 zboża wielozbożowo-żytnia pełnoziarnista gruszkowa, kaszka owsianka pełnoziarnista

 

 

Jak to mówią – wcina aż jej się uszy trzęsą! Inaczej nie było. Miszel pokochała ten smak!

A jeśli chcesz się dowiedzieć jak rozszerzać dietę dziecka, od czego zacząć etc. to zachęcam Was do zamówienia bezpłatnej paczki BoboVita. Znajdziecie w niej jeden słoiczek, kaszkę Porcja Zbóż i Poradnik żywienia małego dziecka z Planem 5 kroków.

Poradnik to bardzo fajna lektura dla młodych mam, idealny na przygodę w poznawaniu nowych smaków. To kompendium wiedzy na temat żywienia dzieci. Dla mnie jest ono bardzo pomocne – myślę, że dla Was też będzie 🙂

 

Paczkę BoboVita możecie zamówić tutaj: https://www.bobovita.pl/dolacz-do-klubu-bobovita

 

 

Partnerem wpisu jest BoboVita

Komentarze