20 kroków i samodzielne chodzenie – FILM. Podsumowanie 19. i 20. miesiąca Miszel

Nasze miesiące

Miszel właśnie skończyła 20 miesięcy! 20!!! Ostatnie dwa miesiące tak szybko nam zleciały i nie zdążyłam opisać 19. miesiąca, więc dziś dwa w jednym: 20. i 19. miesiąc z naszą Miśką!

 

 

MAŁA STATYSTYKA

Rozmiar ubrań: 80-86, ale w większości 86

Waga: około 12 kg

Wzrost: około 86 cm

Ilość zębów: Misia ma łącznie 16 pięknych, białych, równiutkich ząbków

Rozmiar pieluszki: Pampers Pants rozmiar 4+

Karmienie piersią: 3 razy na dobę (rano, wieczorem po kąpieli, w nocy około 24:00. Karmimy się już 20 miesięcy i od paru miesięcy KP tylko prawą piersią).

Rozmiar buta: 20 i świetnie chodzi w zimowych butach.

 

 

NOWE UMIEJĘTNOŚCI

Uwielbia chodzić trzymając za jedną rękę mamę, a w drugiej zabawkę.

Lubi otwierać i zamykać drzwi.

Lubi wchodzić do toalety i zamykać się tam razem z mamą.

Uwielbia wspinać się na coś – np. drabinka w piętrowym łóżeczku, na mały stołek itd.

Uwielbia jeździć na rowerku – więcej o jej pojeździe możecie przeczytać w moim wpisie Rowerek dla roczniaka – czy to dobry pomysł na prezent?

 

 

Sama ubiera kurtkę – wkłada rączki. Rozpina kurtkę i zdejmuje.

Samodzielnie je łyżeczką i widelcem.

Pije ze szklanki – bez użycia słomki.

“Biegle” obsługuje telefon i komputer.

Ulubione piosenki to: Kaczuszki, Tik-Tak, Miłość w Zakopanem, Woogie boogie, Johny Johny Yes Papa i film na YT, w którym dwoje bliźniąt zabiera sobie smoczek 🙂

Kaczuszki w wykonaniu Miszel zobaczycie na tym filmie – koniecznie włączcie głos!

Sięga do guzików pralki i je wciska. Wkłada i wykłada pranie z pralki.

Robi “puk-puk” do drzwi albo w okno.

Mówi i macha “Paaa!” do nieznajomych osób – wszędzie i zawsze :).

Uśmiecha się do wszystkich np. podczas naszego wyjścia do restauracji, na zakupach…

Macha na spacerze do samochodów.

Lubi tańczyć z mamą albo z tatą.

 

 

NOWE SŁOWA

Mówi: nie ma (uma)

Mówi: “kóła” na piłkę

Mówi: “tik-tak” na zegar

Mówi: “koko” na kaczkę

Mówi: opa, papa, auto, huśtu

Mówi “ała”, gdy coś ją boli, ale również gdy się wkurza i coś jej nie wychodzi albo nie udaje się jej czegoś zrobić – wtedy serce mamy staje w gardle i często okazuje się, że niepotrzebnie, bo dziecka nic nie zabolało.

Mówi i pokazuje: “PAPA” na do widzenia

Mówi: “pić”

Szczeka na psa oraz sama przywołuje kota mówiąc “kici-kici”

Próbuje naśladować mowę lub słowa piosenki.

 

 

NAŚLADOWANIE GABI

To jest coś, czego wcześniej nie mieliśmy w domu, gdy Gabi była mała. Nie mieliśmy, bo i jedynym maleństwem zawsze u nas była Gabrielka, więc to, co się dzieje teraz jest dla nas absolutnym hitem. Otóż Miszel wszystko, co może, powtarza po starszej siostrze. I w taki oto sposób w wieku 20 miesięcy Michalinka: bawi się lalkami, ma swoje ukochane pluszaki do przytulania, bawi się Play-Doh, ma swoje ulubione piosenki do tańczenia, robi “krokodyla” ustami w wannie i oczywiście tańczy, bo Gabi jest baletnicą i młodsza siostra próbuje naśladować jej każdy krok!

 

 

SAMODZIELNIE CHODZI

Miszel pierwsze samodzielne kroki zrobiła jakoś w 19. miesiącu życia, ale były to małe próby chodzenia. Teraz już wiem, że wcześniej nie była gotowa, a może bała się sama chodzić. Raczkowanie było dla niej najlepszą formą poruszania się, a gdy chciała chodzić chwytała mnie za rączki i nie chodziła sama, ale ze mną i tylko ze mną – nikt inny nie był akceptowany 🙂 . W taki sposób poruszała się przez około miesiąc. A zadziwiającym faktem było to, że ten sposób chodzenia preferowała właśnie tylko z mamą! – gdy ktoś inny chwytał Miśkę za rączki to kładła się na ziemię plackiem i aktorsko wołała “nie”! Popis aktorsko-wokalny ustępował, gdy tylko poczuła moje ręce w swojej dłoni, a dobry humor wracał jak wstała na nogi i szła z moją pomocą dalej. O tak właśnie:

 

 

Dokładnie 7 stycznia zrobiła pierwsze kroki z jednym delikatnym upadkiem, ale przeszła około 4 metry. I to był ten dzień, który zapiszemy w naszych sercach na długo! Teraz już codziennie sama chodzi po domu i na spacerze, ku naszej wielkiej radości, bo na ten widok Miśka kazała nam czekać niemal 20 miesięcy! Dziś specjalnie liczyłam jej kroki od upadku do upadku – i pokonuje około 20 kroczków po czym delikatnie upada na ręce, podpiera się na nich i następnie wstaje, utrzymuje równowagę i idzie samodzielnie dalej. Oczywiście cały czas najchętniej chodzi na czworakach, ale gdy tylko poprosimy, żeby wstała na nóżki to widać, jaką ma radochę z samodzielnego chodzenia!

 

 

Dla rodziców młodszych dzieci polecamy wcześniejsze miesiące, gdzie znajdziecie mnóstwo porad oraz nasze doświadczenia

od 2 do 18 miesiąca wystarczy kliknąć

Nasze Miesiące Miszel

A tutaj znajdziecie podsumowanie miesięcy Gabi od 1 do 18 miesiąca

Nasze Miesiące Gabi

 

A oto jedne z pierwszych kroczków Michalinki na spacerze

 

Niesamowicie cieszymy się z tych kilku kroczków, bo długo czekaliśmy na ten widok! A Wy koniecznie pochwalcie się ile miesięcy miały Wasze dzieci, gdy samodzielnie zaczęły spacerować na własnych nóżkach?

 

Komentarze