Rola mamy w życiu dziecka. Jak można wspierać dziecko?

Moje i Wasze sposoby na trudne sytuacje rodzinne

To właśnie mama jest pierwszą nauczycielką maleństwa, pokazuje i nazywa świat, uczy mówienia, jedzenia, chodzenia. Mama to najważniejsza osoba w życiu dziecka.

 

Dziś o tym, jak mama wspiera dziecko. Poznacie moje sposoby na wspieranie przedszkolaka i roczniaka, ale… będą ujęte też Wasze własne doświadczenia.

 

 

MIŁOŚĆ PONAD UPRZEDZENIA

Na prawie 100 dni przed ceremonią otwarcia Igrzysk Olimpijskich PyeongChang 2018, Procter & Gamble, światowy partner olimpijski, zaprezentował spot pt. „Love Over Bias” („Miłość ponad uprzedzenia”), czyli najnowszą odsłonę nagradzanej kampanii „Dziękuję Ci, Mamo”. Film pokazuje, jak mógłby wyglądać świat, gdybyśmy wszyscy patrzyli na siebie oczami matek. Produkcja przedstawia prawdziwe historie zmagań sportowców widziane oczami ich mam oraz oddaje ducha Igrzysk Olimpijskich, których zadaniem jest  nakłanianie do jednoczenia się wokół rzeczy, które łączą mimo różnic. Ponieważ wszyscy, którzy doświadczyli uprzedzeń i osądów ze strony innych, mają bardzo potężnego sojusznika, osobę, która była przy nich od samego początku, broniąc ich mimo wszelkich przeciwności losu… swoją mamę.

W filmie znalazło się sześć krótkich scen ukazujących walkę sportowców z uprzedzeniami, które są tak zróżnicowane, jak dyscypliny, w których oni rywalizują.

 • O dziewczynce dorastającej w kulturze, w której kobiecość wyklucza rywalizację.
 • O chłopcu, który marzy o dyscyplinie sportu, na której uprawianie ledwo stać jego ciężko pracujących rodziców.
 • O dzieciach różnych ras, wyznań i orientacji seksualnych, które nie mogą znaleźć nikogo podobnego do siebie, kto uprawiałby ich ukochaną dyscyplinę sportu.

 

Film podkreśla rolę mamy jako pierwszego i największego obrońcy swojego dziecka – osoby, która dostrzega w nim potencjał niezależnie od opinii innych. Pisałam na ten temat w moim wpisie Dlaczego dyskryminujesz moje dziecko? Dlatego, że nie urodziło się chłopcem?

Celem filmu jest sprowokowanie do rozmowy o uprzedzeniach i o tym, jak mogą one hamować rozwój potencjału ludzi, a także potrzebie poszukiwania rzeczy, które mogą nas zjednoczyć, pomimo dzielących nas różnic – więcej zobaczycie w filmie

 

UPRZEDZENIA I ROLA MAMY

Sportowcy na całym świecie są zgodni, że na drodze prowadzącej do Igrzysk Olimpijskich często natrafiają na przeszkody, wynikające z uprzedzeń na temat wyglądu, preferencji seksualnych czy praktyk religijnych. Niedawne badanie przeprowadzone w imieniu P&G przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski wśród olimpijczyków wykazało, że:

 • 55% badanych doświadczyło w dzieciństwie uprzedzeń i osądów ze strony innych osób,
 • Większość ankietowanych (53%) odpowiedziała, że ich mamy stanowiły największe wsparcie w obliczu uprzedzeń, z którymi się spotykali,
 • Niemal wszyscy (99%) stwierdzili, że tym, co pomogło im zostać olimpijczykami, było wsparcie ich mam.

Inspiracją dla Procter & Gamble byli sportowcy, których kariera zawodnicza i osobiste doświadczenia odzwierciedlają ideę kampanii:

 • Michelle Kwan, Stany Zjednoczone– dwukrotna medalistka olimpijska, której rodzina wspierała jej marzenia, mimo trudności finansowych,
 • Zahry Lari – trzykrotna mistrzyni kraju w łyżwiarstwie figurowym ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich
 • Mathilde Petitjean, Togo – pierwsza reprezentantka państwa Afryki Zachodniej w narciarstwie biegowym,
 • Carina Vogt, Niemcy – pierwsza w historii złota medalistka w skokach narciarskich, podczas Igrzysk Olimpijskich.

„Film Miłość ponad uprzedzenia bardzo przypomina doświadczenia moje i mojej mamy w drodze na Igrzyska Olimpijskie” – powiedziała Michelle Kwan – „Bezwarunkowa miłość i wsparcie mojej mamy zdecydowanie pomogły mi wznieść się ponad osądy ze strony innych osób. Miałyśmy mniej środków niż niektórzy moi rywale, ale wykorzystałyśmy nasze możliwości w maksymalnym stopniu i razem poradziłyśmy sobie. P&G zawsze docenia rolę, jaką nasze mamy odgrywają w naszej olimpijskiej przygodzie, dlatego właśnie z dumą reprezentuję P&G na Igrzyskach Olimpijskich.”

 

ROZMAWIAJ

Początek macierzyństwa zawsze jest słodki. Przez 9 miesięcy nosisz dziecko pod swoim sercem. W końcu przychodzi wspaniały dzień powitania maleństwa na świecie! Emocje, łzy i strach przeplatają się ze sobą w jednej chwili. W końcu zaczynasz najważniejszą rolę w życiu: jesteś mamą! Trzymasz na ręce pachnącego miłością bobasa, który jest w pełni uzależniony od Ciebie, swojej mamy. Jesteś zawsze blisko, dajesz dziecku to, co najlepsze, zapewniasz spokój, ciepło i wszystko, co maleństwo potrzebuje. To dzięki Tobie maleństwo poznaje świat, jesteś pierwszą nauczycielką dla swojego dziecka, a ono słucha Ciebie z ogromną uwagą. Są mamy, które jeszcze w ciąży rozmawiają ze swoim dzieckiem. Rozmowa ta wsparta jest głaskaniem brzuszka, a dziecko porozumiewa się z mamą dając jej słodkie kopniaczki w brzuszek. Tych emocji nigdy się nie zapomina. Tuląc pierwszy raz maleństwo, również mówisz, jak bardzo kochasz i jak wiele miłości dziecko wnosi do Twojego życia. Podobnie o takim wspieraniu myśli Patrycja:

 

Mówię teraz do mojej córeczki. “Jesteś piękna” – tak zewnętrznie, jak i wewnętrznie; to jak Ty siebie postrzegasz, taka jesteś w oczach innych, więc głowa do góry i ruszaj na podbój świata!

 

 

DWA RAZY

Ja takie niezapomniane chwile przeżyłam dwa razy: 5 lat temu z Gabi i blisko 2 lata temu z Michalinką. Mówiłam do moich dzieci już w życiu płodowym, a na Pierwszym Spotkaniu ciepło się przedstawiłam “To ja, Twoja mama”. Rozmowa z moimi dziewczynami nie jest taka sama – roczniak potrzebuje innych słów niż przedszkolak, ale wsparcia jedno i drugie dziecko potrzebuje takiego samego. Słowami możemy zbudować bliskość z dzieckiem, poczucie własnej wartości oraz kreatywność. Wszystko to zaprocentuje w bliskiej i dalszej przyszłości dziecka. Wiem, że każda rozmowa jest bardzo ważna dla małego i dużego dziecka, dlatego jestem zawsze na wyciągnięcie ręki dla moich dzieci, a nasze rozmowy czasami trwają przez wiele godzin. Wspieranie poprzez rozmowę jest najłatwiejszą i zarazem najbardziej wymagającą rzeczą w relacji mama-dziecko.

 

WEJDŹ W SKÓRĘ DZIECKA

Tutaj zaczyna się inny etap wpierania. Etap, który jest niezwykle ważny dla dziecka, ale również i dla mamy. Na myśl przychodzi mi stare, polskie przysłowie

Nie pamięta wół, jak cielęciem był

Powiedzenia tego używamy w sytuacji, gdy ktoś nie pamięta, że sam wcześniej popełniał błędy, które teraz wytyka młodszym lub mniej doświadczonym. I czasami można usłyszeć z ust mamy: “Dlaczego to dziecko trzyma rączki w buzi”? A no może dlatego, że ząbkuje i swędzą je dziąsła. “A dlaczego dziecko nie chce jeść?” Może dlatego, że zjadło za dużo przekąsek lub zwyczajnie nie ma ochoty na to danie. “A dlaczego moje dziecko mnie gryzie”? Być może chce się pobawić i gryzienie traktuje jako formę zabawy właśnie. Na każde pytanie znajdzie się odpowiedź, ale szukać trzeba w etapach rozwoju dziecka. To samo dotyczy przedszkolaka. “Dlaczego dziecko przeklina?” Bo usłyszało to słowo i sprawdza na ile może sobie pozwolić. “A dlaczego nie chce chodzić do przedszkola?” Być może jest coś, co je trapi albo ma gorszy dzień. “A dlaczego nie chce się samo ubierać?” itd. Pytań dotyczących wychowania dzieci jest tysiące. Najważniejsze to być przy dziecku, mądrze je wspierać i rozumieć, że każdy etap mija. A rolą mamy jest znalezienie odpowiedniego klucza do swojego maleństwa. Więc jeśli chcesz wiedzieć, co dziecko czuje, jakie ma potrzeby, warto na chwilę poczuć się dzieckiem i wejść w jego skórę. Takie podejście naprawdę otwiera oczy. Podobnie uważa To Wi:

Nie krytykuje, nie krzyczę. Gdy trzeba biorę na rozmowę, tłumaczę i chcę by dziecko zrozumiało polubownie. Wydaje mi się że dzięki temu moje dzieci mają dobre wsparcie. Są szczęśliwe (nawet, gdy brudne od stóp do głów), są radosne (nawet, gdy mają stłuczone kolano), są wesołe (nawet, gdy coś im się nie powiedzie).

 

Pozwalaj, by dziecko uczyło się, doświadczało:

Moja 5 letnia córka jest na etapie “szukania pasji” i zaczyna interesować się tym co mój mąż, ornitologia i..pozwalam jej. Chodzi z tatą na łąkę, do lasu z lornetka i obserwuje ptaki 😉

 

Natomiast Julia wspierając dziecko pozwala na bardzo wiele:

Nie próbuję na siłę uczyć go rzeczy, bo wszyscy mówią, że powinien już umieć. Nie podążam za modą. Nie zależy mi na dziecku jak z katalogu. Bez oporu pozwalam na rozrywanie na strzępy wszystkich rolek papieru toaletowego.

 

 

KAŻDE DZIECKO JEST INNE

Niby każda mama o tym wie, ale czy jesteś o tym w pełni przekonana? To, że każde dziecko jest inne widać już na pierwszy rzut oka – dzieci różnią się od siebie fizycznie, ale też emocjonalnie oraz na wielu innych płaszczyznach. Rolą mamy jest wspierać dziecko również wtedy, gdy nie będzie przynosiło samych szóstek z matematyki, bo być może dziecko ma umysł humanistyczny. Mądre wspieranie dziecka to rozwijanie jego zainteresowań, ułatwianie realizacji pasji, zapisywanie na dodatkowe zajęcia w temacie, który interesuje dziecko. A co zrobić, jeśli dziecku znudzą się zajęcia po 3-4 tygodniach? Zmuszać, by je kontynuowało? Oczywiście, że nie. Dziecko ma prawo zmienić zdanie, dokładnie tak samo, jak my, dorośli. Jeśli kółko literackie już nie jest ciekawe, a dziecko ma zamiłowanie do pływania, to będziemy jeździć na basen tak długo, jak tego będzie trzeba. Niektóre dzieci twardo stoją przy swoich zainteresowaniach, pasjach, inne ciągle je zmieniają, ale mądra mama rozumie, że każde dziecko jest inne również w tym aspekcie życia.

Podobnie uważa Edyta7:

Bo dziecko trzeba WSPIERAĆ, a nie podcinać mu skrzydła. Trzeba pchać do przodu by się nie bało, trzeba dopingować i wierzyć że mu się uda.

 

 

ORGANIZUJ AKTYWNIE CZAS

Jeśli chcesz mądrze wspierać dziecko musisz pamiętać, by aktywnie organizować czas – nie tylko przedszkolaka, ale również niemowlaka. Dzieci, które jeszcze nie potrafią powiedzieć słowa albo samodzielnie nie chodzą również lubią oglądać świat i są ciekawe tego, co dzieje się za oknem. Małe dziecko uwielbia spacery, a nawet wycieczka z mamą na zakupy potrafi być interesującym przeżyciem. Jednak im dziecko starsze tym jego wymagania rosną. Dlatego pomyśl o dodatkowych zajęciach, które rozwijają zainteresowania dziecka. Dobrym pomysłem jest basen, balet albo zajęcia karate, ale również domowe formy aktywnego spędzania wolnego czasu: malowanie farbkami, rysowanie kolorowanek, układanie puzzli, rodzinna gra w planszówki, czy ugniatanie Play-Doh – to wszystko sprawi, że dziecko nabywa nowe umiejętności, a Ty będziesz mieć satysfakcję, że mądrze wspierasz dziecko.

Podobnie uważa Rhosa R, która napisała:

Moja mama wyznaje zasadę, że “Jeśli żyjesz, masz dar – dar rozwijania się”

 

I ja również uważam, że każde dziecko może z pomocą mamy rozwinąć skrzydła i szybować wysoko po niebie swoich możliwości! Wystarczy tylko drobna pomoc mamy. Podobnie uważa Monika, dla której aktywna forma spędzania czasu z dziećmi jest również bardzo ważna.

Zawsze razem. Codzienne rozmowy po powrocie ze szkoły, wspólne obiady, wspólne zabawy, wieczorne gry i czytanie książek.

 

 

DAJ DOBRY PRZYKŁAD

Dziecko uczy się poprzez obserwację. Zresztą, nie tylko ono. My dorośli również czerpiemy wzorce od innych osób, ale to właśnie w relacji mama-dziecko widać to najbardziej. Tłumaczysz, rozmawiasz, przekonujesz, a dziecko i tak robi swoje. Taki stan można zaobserwować między 1 a 3 rokiem życia. Możliwe, że maleństwo ma “ciężki” charakter. A może mówisz jedno, a robisz drugie. Dziecko to bardzo dobry obserwator – szybko wyłapuje błędy rodziców i je wykorzystuje. Dlatego rolą mamy jest to, by być najlepszym przykładem: mówić i robić to, co jest zgodne z nami. Przykład? Proszę bardzo! Mówimy dziecku, że nie może jeść słodyczy, a maleństwo słyszy odgłos papierków po cukierkach wyrzucanych do kosza. Wspieraj u dziecka pozytywne wzorce. Pokazuj mu, że jeśli czegoś od niego wymagasz to Ty, mama, postępujesz dokładnie tak samo. Dziecko w ten sposób wie, że jego mama postępuje odpowiednio i w przyszłości będzie o tym pamiętało.

Pięknie opisała to Ewelina:

Osobiście również daje wolną rękę moim pociechom w wyborze pasji z tym, że obserwuję je po cichutku, bo wiem jak ja sama tego potrzebowałam.

 

Każde dziecko potrzebuje wsparcia mamy. Wpieranie dziecka to czasami “bułka z masłem”, a innym razem ciężka praca, którą mama musi wykonać. Wspieraj dziecko, pokaż mu, że jesteś obok, że zawsze może na Ciebie liczyć. Czasami słowa “Nie mam czasu. Później. Nie teraz” sprawiają, że dziecko zapamięta je na bardzo długo i następnym razem nie podejdzie z jakimś pytaniem, a w przyszłości z wątpliwością lub z ważną życiową sprawą. Wspieranie dziecka to nauka dla mamy, która nigdy się nie kończy – wie o tym Kinga:

Mi przyjdzie wspierać do końca życia. Mam nadzieje, że nauczę się wszystkiego

 

Rola mamy to najważniejsza rola w życiu kobiety. Wie o tym Procter & Gamble, który jest dumnym sponsorem mam i chce doceniać wszystkie mamy na świeci dlaczego zainicjował akcję “Dziękuję Ci, Mamo”. Cieszę się, że mogę być częścią kampanii „Love over Bias”, czyli „Miłości ponad uprzedzenia” – kolejnej odsłonie kampanii „Dziękuję Ci, Mamo”. Kiedyś ktoś powiedział, że wszystko inne jest albo będzie, ale mamą jest się na zawsze. Nasza czytelniczka Magdalena napisała: “dzieci wychowuje się nie dla siebie, lecz dla świata”. I myślę, że każda mama powinna o tym pamiętać.

 

 

Chcę nagrodzić wszystkich cytowanych autorów, więc bardzo proszę o kontakt wszystkie wymienione w moim wpisie osoby:

 1. Edyta7
 2. Rhosa R
 3. Monika Miazio
 4. TO WI
 5. Kinga Dziuba
 6. Magdalena
 7. Michalina Kapela-Bebłot
 8. Julia Zielińska
 9. Patrycja Głogowska
 10. Ewelina Benedykciuk

 

Proszę, żebyście wysłali do mnie maila z danymi (imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz nazwa, z której był dodany komentarz) na adres oczekujac@gmail.com w tytule proszę wpisać “Konkurs Dziękuję Ci Mamo”. Czekam przez tydzień od dzisiaj!

 

 

Partnerem postu jest Procter&Gamble, które w kampanii „Dziękuję Ci, Mamo.” wspiera tym razem jakże ważną walkę z uprzedzeniami i nakłania do jednoczenia się wokół rzeczy, które łączą mimo różnic. #dziekujeCiMamo #LoveOverBias #MiloscPonadUprzedzenia #PG

 

Komentarze