Dzień Dziecka jest co dzień. Dlatego KAŻDEGO dnia powinieneś z dzieckiem zrobić właśnie TO!

 

 

Pewnie właśnie jesteś na etapie zastanawiania się, poszukiwania, wymyślania najlepszego prezentu dla swojego dziecka – przecież za chwilę 1. czerwca!

 

Naszym dzieciom możemy dać wiele i wiele chcemy dać, w zasadzie to każdy z nas powie pewnie bez wahania, że oddałby wszystko za ich szczęście. Czyż nie?

 

 

CZAS I UWAGA

Ale droga mamo, drogi tato. Nie musisz składać tak górnolotnych deklaracji. Owszem możesz dać wiele dziecku, teraz i na przyszłość, ale w bardzo prosty, przyziemny, banalny wręcz sposób. Poświęcisz na to nie więcej niż około pięciu minut dziennie i może jeszcze kilkanaście minut, ale to już od czasu do czasu, by o tym porozmawiać z dzieckiem. A czas ten i uwaga zainwestowane, zwrócą się z ogromnym procentem.

 

 

Zwrócą się w postaci zdrowia Twojego dziecka, w postaci wyższej samooceny, lepszego wyglądu, atrakcyjności w życiu dorosłym, braku kompleksów, a więc i pewnie będzie to bogatsze życie towarzyskie, przebojowość, pewność siebie. Zwróci się w postaci uśmiechu Twojego dziecka – w przenośni, ale i bardzo dosłownie. Dosłownie – w postaci zdrowego, białego, pełnego uśmiechu odsłaniającego piękne zęby.

 

 

CZY WIESZ, ŻE…

BUM! 90% siedmiolatków ma już próchnicę! Nic dziwnego, skoro przeciętny Polak szczotkuje zęby tylko 30 sekund, podczas gdy w minutę można się pozbyć jedynie około 27% płytki nazębnej! I tego samego, jak widać, uczymy dzieci… No więc jak? Jesteśmy gotowi do wielkich poświęceń dla dzieci, możemy oddać wszystko, a lekceważymy tak prostą, podstawową rzecz jak dbanie od początku o higienę zębów?

 

 

Dane statystyczne naprawdę mnie przeraziły. Na spotkaniu z marką Colgate poświęconym właśnie zdrowiu zębów u dzieci na samym początku odbył się test – kilka pytań sprawdzających jakie mamy pojęcie o ogólnym stanie wiedzy społeczeństwa. Powiem wam, że oblałem  – pytania właśnie dotyczyły cyferek ze statystyk i po prostu byłem zbytnim optymistą. Nigdy bym nie pomyślał, że można szczotkować zęby krócej niż zalecane 2 minuty, a tu 30 sekund! To w ogóle po co, ja się pytam? Żyłem w przekonaniu, że na pewno więcej niż połowa dzieci w wieku 7 lat ma próchnicę, dlatego w teście zaznaczyłem odpowiedź w okolicach 60%, a tu co??? Problem ten dotyczy 90% siedmiolatków! Zatrważające!

 

 

MAMY PROBLEM?

Pasty dedykowane dzieciom, smakowe, zapachowe, wielokolorowe, z brokatem… Szczoteczki z postaciami z bajek, grające, świecące, z przyssawką, elektryczne dla maluchów, soniczne, z naklejkami… Jest już chyba wszystko by mycie zębów stało się dla dzieci (i ICH RODZICÓW) czymś oczywistym, czymś tak normalnym jak mycie rąk u przedszkolaka, czy zmiana pieluszki u niemowlaka, a jednak nadal jest z tym problem!

 

 

Polski Czerwony Krzyż od zawsze stoi na straży uśmiechów dzieciaków i ma na względzie ich zdrowie – chyba każdy z nas pamięta w naszych szkołach i przedszkolach, plakaty z wiewiórką trzymającą wielką szczoteczkę do zębów – tak, tam było też logo PCK, zobaczcie ile to już lat. Dziś edukatorzy PCK wraz marką Colgate znów wejdą do szkół, dosłownie i z hasłem “Polsko, uśmiechaj się!” – w maju i czerwcu odwiedzają wybrane szkoły podstawowe na terenie całej Polski i tamnauczą dzieci zasad pielęgnacji jamy ustnej. Kampania edukacyjna obejmie swoim zasięgiem 30 000 uczniów, co ważne, głównie z mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do inicjatyw edukacyjnych nie jest tak powszechny.

 

 

Colgate chce sprawić, aby w Polsce na stałe zagościł uśmiech. Jako lider rynku past do zębów w Polsce, czujemy się odpowiedzialni za kształtowanie prawidłowych nawyków dbania
o zdrowie jamy ustnej od najmłodszych lat. Wierzymy, że akcja we współpracy z PCK w tym pomoże. Bo każdy zasługuje na przyszłość pełną uśmiechu!

 

– mówi Karolina Kłos, przedstawicielka marki Colgate.

 

 

CHCEMY TO ZMIENIĆ

W rozmowie z przedstawicielem PCK dowiedzieliśmy się, że zainteresowanie tą akcją jest ogromne, a więc mimo przykrych danych statystycznych jest chęć i wola, by poprawić ten stan rzeczy. Najważniejszą rolę gramy oczywiście my rodzice – przedszkole to wiek trzech lat, a co do tego czasu? To nasz obowiązek, mamo i tato.

Jak powiedziała na spotkaniu pani stomatolog: tak jak zmieniasz pieluszkę dziecku, tak samo masz obowiązek umyć ząbki. Uwaga – mycie zębów wspomagasz, kontrolujesz, nadzorujesz i korygujesz do… ÓSMEGO roku życia dziecka. Do tego czasu nie zostawiasz tego tematu samego sobie. Dopiero w tym wieku Twoje dziecko ma takie zdolności manualne, by samemu odpowiednio wyszczotkować zęby.

 

 

Polskie społeczeństwo wciąż jeszcze ma wiele do nadrobienia w tym zakresie. Już wśród trzylatków jest źle, bo zdrowe, wolne od próchnicy zęby, ma tylko 46% dzieci. Z biegiem lat sytuacja się pogarsza i tylko 6% 15-latków może się pochwalić zdrowym uzębieniem. A przecież, wbrew powszechnemu przekonaniu, próchnicy zębów można uniknąć – wystarczy poznać odpowiednie zasady dbania o zdrowie jamy ustnej i je regularnie stosować. Najlepiej, jeśli uda się je wpoić już najmłodszym.

 

*dane programu polityki zdrowotnej MZ „Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej”

 

 

Zęby naszych dziewczyn ktoś ostatnio określił “piękną równiutką klawiaturką”. Zwrócił moją uwagę ten zachwyt nad nimi, bo ja je widzę codziennie – bardzo je widzę, bo im je szczotkuję również 🙂 Jestem więc z tym widokiem obyty i przyjmuję go jako oczywistość. Ale faktycznie nie każde dziecko taką “klawiaturkę” ma. Posiłkując się znów tym co powiedziała pani stomatolog na spotkaniu z PCK i Colgate – tylko 10% wagi w stanie uzębienia ma genetyka! Cała reszta to nawyki – żywieniowe i higieniczne. Nie ma wymówek!

 

 

MŁODE EKSPERTKI

Oprócz ekspertów – stomatologii, marki Colgate i PCK, na spotkaniu wystąpiły też trzy mądre dziewczynki, które doskonale wiedzą jak dbać o zęby – Lila, Matylda i nasza Gabi. Nie ukrywam, że z dumą słuchałem jak świadomie, szczerze i od siebie nasza córka opowiadała o tym jak dbać o zęby. Oczywiście, nie co dzień jest jak w zegarku, nie co dzień jest pełen zapał, czasem włączy się leń, ale ta głęboka świadomość i budowanie nawyku od niemowlęctwa to jak jazda na rowerze – tego się nie zapomina.

 

 

Piękne i zdrowe zęby to coś, co w życiu dziecka powinniśmy zapewnić my – rodzice. To coś, co później w życiu już dorosłego człowieka staje się tak bardzo istotne i ważne, jak nawet nie przypuszczaliśmy, że będzie. Dajmy więc naszym dzieciom wszystko – dajmy im uśmiech na całe życie.

 

 

 

 

Wpis powstał w ramach akcji Colgate i Polskiego Czerwonego Krzyża “Polsko, uśmiechaj się!”

 

Komentarze