Ławeczka dla dziecka w parku? Tak, teraz to możliwe! Emostrefa i jej idea

 

Jak często wychodzisz z noworodkiem lub niemowlakiem na spacer do parku i masz problem, by komfortowo w ciszy i spokoju nakarmić dziecko oraz zmienić mu pieluszkę? Pamiętam, że zarówno 6 lat temu, gdy urodziła się Gabi oraz 2 lata temu, kiedy Misia przyszła na świat, bardzo często ja i Kuba mieliśmy z tym spory problem…

 

MAŁY, WIELKI PROBLEM

Problem niby jest prosty i banalny, ale gdy trzeba szybko i sprawnie obsłużyć dziecko, które wymaga natychmiastowej zmiany pieluszki lub nakarmienia (piersią lub butelką) człowiek rozgląda się dookoła w poszukiwaniu komfortowego miejsca i okazuje się, że… nie ma. W parku pozostaje jedynie klasyczna ławka, która często w okresie wiosenno-letnim jest zajęta i też do najwygodniejszych nie należy.

Teraz 3 miasta w Polsce mają idealną ławeczkę dla dziecka w parku! Co to za ławeczka? Już przybliżam szczegóły! Razem ze mną ławeczkę podziwiała Maja Bohosiewicz – aktorka i mama dwójki dzieci.

 

 

ŁAWECZKA DLA DZIECKA W PARKU

Kilka dni temu mieliśmy ogromną przyjemność wziąć udział w uroczystym otwarciu EMOstrefy, która powstała w ramach ogólnopolskiego programu “Blisko z Tobą chcę być” realizowanej przez markę EMOTOPIC od 2016 roku. Projekt dopiero zaczyna funkcjonować, dlatego też pragnę przybliżyć Wam, na czym polega i jaka jest główna idea EMOstrefy.

 

 

Marka EMOTOPIC informuje, że blisko 90% rodziców i opiekunów popiera utworzenie specjalnych miejsc dla rodziców i opiekunów z dzieci w miejscach publicznych. Jedno z takich miejsc zostało otwarte 19 maja 2018 r. w Parku Kultury w Powsinie, na którym mieliśmy zaszczyt być. “Blisko z tobą chcę być” to program odpowiedzialności społecznej, mający na celu promowanie i wspieranie rodzin w budowaniu rodzinnej bliskości. EMOTOPIC może pochwalić się już pierwszym sukcesem, jakim jest 39 EMOstref w 25 szpitalach w 22 miastach w całej Polsce. Szpital nie jest przyjemnym miejscem a do intymności tam naprawdę daleko. Aby zapewnić rodzicom i opiekunom oraz ich pociechom ciszę, spokój i komfort, zastosowano specjalne fotele do kangurowania oraz leżanki dla osób czuwających przy swoich pociechach. Wiemy, że kangurowanie jest naprawdę skuteczną formą budowania bliskości z dzieckiem w pierwszych chwilach jego życia i zapewnianie mu poczucia bezpieczeństwa.

Zawsze, gdy tylko możecie – przytulajcie swoje dzieci, to tak niewiele, a w rzeczywistości tak wiele!!! Rozwinięciem programu realizowanego w szpitalach są właśnie specjalne strefy, z których możemy korzystać w miejscach publicznych.

 

 

ŁAWECZKA I TWOJA OKOLICA

Badania pokazują, a zarazem potwierdzają to, co oczywiste, że podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu najbardziej przeszkadza brak intymności (65%), brak miejsca żeby usiąść lub położyć dziecko (64%), brak zrozumienia ze strony innych spacerowiczów (48%), hałas (23%). Plenerowa EMOstrefa jest programem pilotażowym, który został uruchomiony dopiero w tym roku, a pierwsza taka strefa powstała w Gdańsku w Parku im. Ronalda Reagana i została otwarta w maju br. Druga ławeczka pojawiła się w Warszawie, a trzecia w Kielcach.

Jeśli chcesz, by w Twojej okolicy utworzono również taką plenerową ławeczkę EMOstrefy, zgłoś potrzebę TUTAJ.

 

 

RODZINNE SPACERY

Na spacery z dzieckiem najczęściej wybieramy się do parku czy ogrodu miejskiego (87%), osiedla wokół domu lub bloku (85%), na place zabaw (77%). Każdy z nas, kto chociaż raz był na spacerze przynajmniej z jednym dzieckiem wie doskonale o tym, co sprawia najwięcej trudności lub daje poczucie dyskomfortu. Gabi niestety nie karmiłam piersią tak długo jak Michalinkę, ale nawet karmiąc butelką, nie raz czułam się obserwowana przez innych spacerowiczów. Obecnie mamy dostępnych wiele możliwości, które mają pomóc w zachowaniu intymności podczas karmienia. Nie jestem zwolenniczką nakrywania dziecka chustą czy pieluszką podczas karmienia, więc czasami w czasie karmienia piersią dało się poczuć wzrok innych osób, które nie zawsze mają ochotę oglądać coś pozornie normalnego i codziennego. Przypominam, że stres mamy powoduje powstawanie stresu u dziecka. Jeżeli osoba, której dziecko tak bezgranicznie ufa zaczyna się czymś martwic lub przejmować, automatycznie zaburzone zostaje poczucie bezpieczeństwa.

Niestety najczęstszym problemem jednak jest brak miejsca, aby w ogóle usiąść gdy dziecko jest głodne i trzeba je nakarmić. Ilość ławek w parkach jest ograniczona, na placach zabaw zazwyczaj jest 1 lub 2 a rodzice czy opiekunowie siedzą z dziećmi w piaskownicy lub asekurują podczas różnych zabaw.

 

 

CO DAJE ŁAWECZKA

Dzięki ławeczce i EMOstrefie zyskujemy przede wszystkim intymność. Jest umiejscowiona w cichych i spokojnych miejscach, nieco na uboczu, aby zapewnić maksimum ciszy i spokoju. Ławeczka jest zadaszona i osłonięta z 3 stron, dzięki czemu nawet, jeśli nasze starsze dziecko bawi się nieopodal, nadal możemy mieć je na oku. W skład wyposażenia wchodzi przewijak oraz fotel – bardzo wygodny, praktycznie tak jak ten, który mam w domu. Przewijak jest naprawdę solidny i posiada zaokrąglone boki, przez co mamy pewność, że dziecko z niego nie spadnie. Ponadto posiada półeczkę poniżej gdzie możemy położyć rzeczy. Cała ławeczka wykonana jest z drewna.

 

 

Funkcjonalność – to drugie imię ławeczek. Według mnie bardzo ważne jest to, aby zawsze mieć dostęp do miejsca, które w czasie spaceru nas uratuje. Nigdy nie wiemy, kiedy pieluszka okaże się zbyt mokra a brzuszek zbyt pusty. Możemy do wyjścia przygotowywać się cały dzień a znając życie, akurat w najmniej odpowiednim momencie pojawi się problem. Osobiście nie wyobrażam sobie przebierać dzieci na ławce w parku. Nie chcę, by wszyscy oglądali wymianę pieluszki dziecka – to moim zdaniem kompletny brak prywatności. Razem z Misią i Gabi uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu. I w tej sytuacji idealnie sprawdza się EMOstrefa. Możemy na przysłowiową „minutkę” wejść, zmienić pieluszkę i możemy wracać do zabawy. Teraz, gdy jestem w ciąży, mam ustawiony radar na takie przyjazne miejsca dla mamy i dziecka. Plenerowa EMOstrefa z pewnością takim miejscem jest!

 

 

NA CO TO KOMU

Uważam, że takie miejsca są naprawdę potrzebne. Nie jest to kolejna ławka do przesiadywania przez tłumy ludzi. Jest to miejsce na uboczu, na chwilę, aby skorzystać z niego i pójść dalej. Myślę, że w ten sposób każdy, zawsze będzie miał miejsce intymne, ciche i odseparowane od wzroku innych, aby spokojnie zadbać o swoje maleństwo. Niemniej jednak jest to miejsce, o które to my musimy zadbać. Za czystość jesteśmy odpowiedzialni my rodzice i opiekunowie, którzy z tego korzystamy. Pozwolę sobie zaapelować do Was: „Zostaw to miejsce w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać”, bo niestety nie zawsze tak jest.

 

 

MOJE MARZENIE

Wiecie, jakie mam marzenie? By w każdym parku w całej Polsce była taka ławeczka dla dziecka! To niezmiernie ważne, by na każdym kroku wspierać młodych rodziców, gdy urodzi się maleństwo. Marce EMOTOPIC życzę powodzenia w dalszym działaniu i tworzeniu tak wspaniałych projektów. Dziękuję za zaproszenie na uroczyste otwarcie ławeczki w Warszawie – było to dla mnie prawdziwe wyróżnienie! Sprawiło mi naprawdę ogromną radość, bo szczerze popieram akcje tworzenia miejsc przyjaznych rodzicom i ich dzieciom. Pamiętajcie, że ławeczka nie jest tylko dla mam, ale również dla tatusiów, cioci, opiekunek. Dla każdego, kto będzie miał potrzebę skorzystania z ławeczki!

A ja mam nadzieję, że w bliskiej przyszłości codziennością będzie widok EMOstref w większości parków i w innych miejscach publicznych.

 

 

Jestem też niezmiernie ciekawa, jak Wy radziliście sobie ze zmianą pieluszki w miejscu publicznym? O ile noworodka można przewinąć jeszcze w gondolce, bo jest mały, o tyle większe dziecko nie bardzo – zwłaszcza, gdy w pieluszce jest “duży ładunek” 😉 Myślicie, że taka ławeczka dla dziecka to fajny pomysł i za rok lub za dwa będziemy oglądać je w każdym miejskim parku lub na placu zabaw? Ja przyznam szczerze: chciałabym, aby tak właśnie było!

 

Komentarze