Zadaj dziecku jedno pytanie i zobacz, co narysuje – obrazek może być zaskakujący!

 

 

Dzień dobry! Witam wszystkich w ten piękny słoneczny dzień. Witam i pytam: kto z obecnych tu rodziców wie kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?

 

Zadaj dziecku jedno pytanie

 

Zwracam się bezpośrednio do rodziców nie bez powodu – dlaczego? A, bo jeśli mają dzieciaki w szkole lub przedszkolu to na pewno znają odpowiedź! Wiedzą też z pewnością, że ów dzień – 22 kwietnia w pełni występuje też pod nazwą: Dzień Matki Ziemi. O, czyli że ona jak i my też jest rodzicem? No to już coś na dzień dobry wiemy.

 

blog parentingowyblog dla mamy i tatymaria wolna pasek blog

 

A skąd ja tę wiedzę mam i dlaczego tak się wymądrzam? Oczywiście jestem na bieżąco, bo w przedszkolu Gabrieli takie daty w kalendarzu nie przechodzą bez echa – praktycznie cały tydzień dzieciaki mają poświęcony tej tematyce plan zajęć, wykonują prace plastyczne mówiące o trosce o środowisko, zabawy ruchowe nawiązują do tego zagadnienia, korytarze przedszkola pełne są prac, materiałów edukacyjnych na ten temat no i oczywiście sam dzień celebrowany jest wielkim ogólnoprzedszkolnym spacerem którego clue jest posprzątanie z plastikowych i innych śmieci, pobliskiego zagajnika. Będąc rodzicem nie sposób zatem pominąć istnienie tego święta a co więcej nie sposób nie zaangażować się wraz z dzieckiem.

 

maria wolna pasek blog jakub pasek

 

Naprawdę serce rośnie widząc, jak każde kolejne pokolenia są edukowane, jak zaszczepia się świadomość i wagę troski o środowisko. Nawet ostatnio będąc z Gabrielą na sali zabaw w Lesznie, organizowane co kilkadziesiąt minut zajęcia plastyczne były poświęcone właśnie czystej planecie. Dzieciaki rysowały, kleiły, malowały, układały rebusy a później z Paniami omawiały to wszystko, to były żywe dyskusje kilkulatków o tym co możemy zrobić dookoła siebie, by żyć w zgodzie z przyrodą. Padło hasło, które i ja znam z dzieciństwa: myśl globalnie, działaj lokalnie i te dzieciaki doskonale wiedziały co się pod tym kryje. Wiedziały na przykład, że misiowi polarnemu będzie łatwiej przetrwać jeśli my tu, w środku Europy nie przyłożymy się do zanieczyszczeń powietrza.

 

blog parentingowy dla mamy i taty oczekujac.pl

 

Ta naturalna świadomość troski o środowisko u naszych dzieci jest naprawdę budująca a nawet wzruszająca. Kiedy taki kilkulatek sam zauważa kolejne zachowania, nawyki które można zmienić by zrobić kolejny krok. Ba! Okazuje się, że nasze dzieci, my pewnie też, mamy to w – nomen, omen – naturze, to że chcemy być blisko środowiska, że tak naprawdę domy, samochody, inne udogodnienia – wszystko to wynika z postępu cywilizacyjnego, który owszem daje wygodę i jest oczywisty, jednak atawizmów nie oszukamy – zawsze będziemy jak te elektrony , które nieodłącznie krążą wokół jądra, tak my będziemy szukać bliskości z przyrodą.

 

maria wolna pasek blog jakub pasek

 

Spójrzcie na ten eksperyment społeczny, który przeprowadzono wraz z psychologiem dziecięcym. Zadanie chyba jedno z najprostszych jakie można zadać dziecku: narysuj swój najszczęśliwszy moment spędzony z rodziną. Po prostu. Nic więcej.

 

 

Efekt? Ponad 90% dzieci pokazało swoje najszczęśliwsze momenty z rodziną w otoczeniu właśnie przyrody i środowiska naturalnego. Rozumiecie? Wg dzieci szczęście rodzinne =  mama, tata, siostra, brat i otoczenie zieleni, drzew, wody, nieba…

 

popularny blog parentingowy

 

Czy trzeba czegoś więcej? Czy są jeszcze jakieś słowa, które mogą powiedzieć więcej niż prace tych dzieci? Tych i pewnie wielu innych dzieci, bo idę o zakład, że Twoje dziecko też na tak postawione zadanie wspomniałoby jakieś chwile w plenerze.

 

 

blog dla mamy i taty maria wolna pasek jakub pasek

 

Kiedy już wyeksploatujemy całą przyrodę, zorientujemy się, że pieniądze nie są jadalne.

 

Gdzieś wpadło mi w oko to zdanie. I to jest właśnie zadanie dla nas, dorosłych, tych którzy dziś lokalnie i globalnie podejmują decyzje. Rozwój, postęp ale nie za wszelką cenę, z pełną dbałością o to co zostało nam dane, wróć – wydzierżawione! Jak wspomniałem fantastycznie, że nasze dzieciaki są wyedukowane, a jeszcze fajniej kiedy i my mamy tę świadomość, a idealnie jest wówczas, gdy świadomość przekłada się na działanie. I to działania w wielkiej skali.

 

 

Tak to widzi właśnie inicjator tego eksperymentu z dziećmi – Grupa Raben. Wielkie przedsiębiorstwo logistyczne, które z natury rzeczy pierwsze, co musi widzieć na horyzoncie to zysk. Ale tenże nie przesłania firmie odpowiedzialności – za tu i teraz i za to, co w przyszłości. Firma działająca w takiej – ogromnej  – skali ma już realne oddziaływanie na konkretne aspekty naszego życia i tylko od decyzji ludzi zarządzających, od pracowników, zależy czy wpływ ten będzie zgubny czy wręcz przeciwnie – budujący, tak jak w przypadku Rabena ma to miejsce. Stąd właśnie inicjatywa firmy: eco2way

 

 

Bez transportu nie byłoby żadnej działalności, przewóz towarów odbywa się codziennie na niezliczonych ilościach kilometrów, cała gospodarka transportem stoi, każda mała zmiana pomnożona o skalę tej działalności to ogromny postęp. Każde kilka gramów CO2 mniej, każdy jeden samochód wykorzystany optymalnie, nie jadący na wpół pusto, każde zapełnione miejsce paletowe w naczepie – pomyślcie o tym mijając ciężarówkę (o co nietrudno 🙂 z zielonym paskiem. Tam jedzie przyszłość naszych dzieci.

 

blog dla mamy i taty maria wolna pasek jakub pasek

 

Nasza planeta, środowisko, otoczenie nie jest nam dane na zawsze i do dowolnej dyspozycji – my je dzierżawimy. Od kogo? Od przyszłych pokoleń, od naszych dzieci. Bo to one będą spadkobiercami tego, co dla nich my zostawimy po sobie.

 

Warto mieć tego świadomość, warto dziś żyć w poczuciu odpowiedzialności za swoje otoczenie, po to by nasze dzieci a potem i ich dzieci mogły wykonać takie właśnie rysunki – by mógł to być obrazek szczęśliwej rodziny w otoczeniu zdrowej natury.

 

blog dla rodzicow mamy i taty maria wolna pasek jakub pasek

 

KONKURS DLA WAS!

 

Pokażcie, że też jesteście Eko Rodziną!

Zadanie konkursowe jest proste, wystarczy, że na fanpage’u Raben, pod postem konkursowym umieścisz zdjęcie jak wspólnie z dzieckiem lub dziećmi dbacie o ekologię. Razem ze zdjęciem dopisz kilka zdań na temat:

Dlaczego ekologia i troska o środowisko jest dla Was ważna?

Najbardziej kreatywne odpowiedzi będą miały szansę na nagrody!
(mile widziane również polubienie i udostępnienie konkursu).

Konkurs rusza 4-06-2018 r. o godzinie 15:00.

 

Więcej szczegółów TUTAJ

 

Komentarze