Alergia w ciąży – co robić? Jak się ratować? Test alergiczny i Prognoza pylenia

 

Lato nie dla wszystkich jest ulubioną porą roku. Czy coś można z tym zrobić? Co dzieje się w momencie, gdy zachodzimy w ciąże lub karminy piersią? Czym jest alergia i jak działa na nasz organizm. Dziś temat: Alergia w ciąży co robić? Jak się ratować? W artykule znajdziesz też Test alergiczny oraz Prognozę pylenia.

 

Kiedy nadchodzi wiosna niektórzy z nas muszą liczyć się z tym, że nie każdy dzień będzie taki jak zwykle – aktywny, pełen nowych działań, w doskonałym humorze. Są takie poranki, kiedy wiemy, że najbliższe godziny będą „w plecy” – pod każdym względem. W takie dni nie zrobisz nic w domu, nie pobawisz się z dziećmi, pewnie nawet nic nie zjesz i totalnie nie jesteś sobą… Wiesz, co się dzieje? Objawy alergii – to one za tym stoją.

 

alergia w ciazy jak sobie radzic

 

ALERGIA OD PODSTAW

Czym jest? Alergia to reakcja układu odpornościowego, który nie radzi sobie z czymś, co dla innych, może być normalne. To „coś” to tak zwany alergen. Kiedy nasz organizm próbuje się go pozbyć, pojawiają się takie objawy jak kichanie, swędzenie czy łzawienie oczu, katar lub uczucie zatkanego nosa. Do najczęściej spotykanych alergenów należą: pyłki traw, drzew i zbóż, sierść zwierząt, kurz oraz pleśń.

 

alergia w ciazy co mozna brac

 

ALERGIA CZY PRZEZIĘBIENIE

Na alergię cierpi około 40% Polaków, w czym nieżyt nosa ma 24% – 30% z nich. Jak odróżnić alergię od zwykłego przeziębienia? Objawy, które występują najczęściej podczas alergii oraz przeziębienia to: kaszel, katar, kichanie, zatkany nos, ból głowy i zmęczenie. Czym więc się od siebie różnią? Podczas alergii wszystkie te objawy występują jednocześnie, a podczas przeziębienia nie. Przeziębienie mija w przeciągu 7-10 dni, natomiast objawy alergiczne mogą utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Ponadto, katar alergiczny jest przezroczysty i wodnisty, a podczas przeziębienia żółty/zielony i gęsty.

 

maria wolna pasek blog oczekujac dla kobiet w ciazy

 

CIĄŻA KONTRA ALERGIA

Znaczna większość kobiet, w momencie zajścia w ciąże przerywa stosowanie leków na alergię. Okazuje się, że nie jest to do końca dobry pomysł. Jeżeli leczymy się na alergię od kilku lub nawet kilkunastu lat, nie należy rezygnować z przyjmowania leków. Jedynym rozsądnym i polecanym rozwiązaniem jest konsultacja z alergologiem oraz swoim lekarzem prowadzącym i poinformowanie o ciąży. Od 9% do 11% osób cierpi na astmę alergiczną, której zdecydowanie nie można lekceważyć. Skutkiem tego może być nawet niedotlenienie płodu. Oznacza to, że odstawienie leków może przynieść gorsze skutki niż ich stosowanie.  Zdarza się jednak tak, że po wieloletniej walce z nieżytem nosa oraz przewlekłym łzawieniem, kasłaniem i innymi objawami towarzyszącymi alergii, nagle w momencie zajścia w ciąże, organizm pod wpływem burzy hormonów przestaje reagować na dany alergen.

Może się również okazać, że osoba, która nigdy w życiu nie miała powyższych objawów, będzie je odczuwać całą ciąże lub wcale nie ustąpi. Tak jak leki i ich dawkę można skorygować lub dopasować do przyszłej mamy, tak odczulania nie można wykonywać w czasie ciąży. Jeżeli więc cierpisz na przewlekłą alergię i chcesz skorzystać z odczulania – pomyśl o tym przed zajściem w ciążę. Odczulanie można kontynuować w ciąży pod ścisłą opieką lekarza, lecz nie zaleca się tego. Dlatego pomyśl o tym przed powiększeniem rodziny lub po urodzeniu maleństwa!

 

maria wolna pasek blog dla kobiet w ciazy

 

LEKI W CIĄŻY I POCZAS KARMIENIA PIERSIĄ

Zarówno w czasie ciąży oraz podczas karmienia piersią, wszędzie słyszymy o zażywaniu leków z grupy B oraz rezygnacji z tych przydzielonych do grupy C. O co chodzi z grupami leków?

Jest to klasyfikacja amerykańskiej instytucji zajmującej się bezpieczeństwem leków i produktów spożywczych, która nosi nazwę U.S. Food and Drug Administration.

Grupa A – badania na zwierzętach i obserwacje u ludzi nie wykazały działania szkodliwego dla płodu; w ciąży mogą być stosowane.

Grupa B – badania na zwierzętach wykazały szkodliwe działanie na płód, choć obserwacje u ludzi nie wykazują zagrożenia dla płodu ludzkiego; mogą być stosowane w ciąży w wypadku zdecydowanej konieczności.

Grupa C – leki w badaniach na zwierzętach wykazały szkodliwość dla płodu bądź brak wiarygodnych danych z obserwacji stosowania tego leku u ludzi; mogą być stosowane w ciąży tylko wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przewyższałaby potencjalne ryzyko dla płodu.

Grupa D – wiadomo, że stanowią zagrożenie dla płodu; ich stosowanie w ciąży jest dopuszczone jedynie wtedy, gdy jest to konieczne ze względu na dobro matki, a podanie bezpieczniejszego alternatywnego leku jest niemożliwe lub przeciwwskazane.

Grupa X – stanowią bezpośrednie zagrożenie dla płodu; są bezwzględnie niedopuszczone do stosowania w ciąży.

 

maria wolna pasek blog oczekujac dla mlodej mamy

 

Powyższych oznaczeń nie znajdziecie w ulotce danego leku. Jedyna informacja w dziale „ciąża i karmienie piersią” dotyczy konsultacji lekarza. To jego zadaniem jest znajomość składu leku i dostosowanie ewentualnej dawki.

 

maria wolna pasek blog torebka michael kors Daniela Large Leather Crossbody ROSE PINK

 

CO STOSOWAĆ W CZASIE CIĄŻY

Zdecydowanie można stosować leki z grupy B, które pomagają w czasie alergii. To takie leki, które w składzie mają składnik taki jak: loratadyna lub cetyryzyna. Lekarze ze względów bezpieczeństwa zalecają również zażywanie wapna, ale w dawce nieprzewyższające 1000 mg/dobę. Do płukania nosa zawsze bezpieczna jest sól fizjologiczna i woda morska.

 

alergia w ciazy moje sposoby

 

ALERGIA PRZEZ CAŁY ROK – CZY TO MOŻLIWE?

Alergię możemy podzielić na całoroczną i sezonową. Krótko mówiąc całoroczna to taka, która trwa cały rok, w pomieszczeniach i na zewnątrz. Alergia sezonowa uzależniona jest od pory roku. Okazuje się, że mając alergię sezonową, objawy mogą wystąpić lub ustąpić z dnia na dzień, a nawet w przeciągu godziny – w zależności od pogody. Taki typ alergii jest bardzo trudny do opanowania i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Alergeny sezonowe to zazwyczaj pyłki roślin, które są wszędzie i nie możemy przed nimi uciec. Jedyne, co możemy zrobić to odpowiednie wsparcie organizmu oraz przestrzeganie kilku zasad. W czasie ciąży jest to szczególnie ważne, ponieważ płód potrafi wytwarzać przeciwciała i może uczulać się, gdy alergeny przenikną do niego poprzez płyn owodniowy oraz łożysko.

 

aktualna prognoza pylenia alergia w ciazy co zrobic

 

JAK POSTĘPOWAĆ W CZASIE ALERGII

 

1.Obserwuj prognozy pylenia – jeśli stężenie Twojego alergenu na dany dzień jest wysokie, postaraj się czas spędzać w zamkniętym pomieszczeniu.

Prognoza pyleń, z której korzystamy: https://www.claritine.pl/pl/prognoza-dla-alergikow/aktualna-prognoza-pylenia/

  1. Jogging lub dłuższy spacer planuj po deszczu, z samego rana lub wieczorem, gdy powietrze staje się bardziej wilgotne.
  2. Podczas prac w ogrodzie, zakładaj okulary ochronne, aby ograniczyć dostęp pyłków do oczu, oraz korzystaj z maseczek ochronnych.
  3. Po powrocie do domu, weź szybki prysznic i zmień ubranie. Alergenów nie widać, a zostają na naszych ubraniach, włosach i twarzy.
  4. Podczas jazdy samochodem korzystaj z klimatyzacji nastawionej na obieg wewnętrzny.
  5. Nie otwieraj okien podczas jazdy samochodem.
  6. Jeżeli w domu używasz klimatyzatora – pamiętaj o regularnej wymianie filtra!
  7. Wietrzenie mieszkania wykonuj wieczorem – najlepiej przed snem.

 

alergia w ciazy jak sobie radzic domowe sposoby

 

Wiedzę o pyleniach warto mieć na bieżąco. Mamy przecież wakacje, więc pewnie większość z nas gdzieś wyjedzie a dzięki aplikacji na smartfony możemy zawczasu lub będąc już na miejscu dowiedzieć się z jakim alergenem przyjdzie nam się zmierzyć a dzięki temu będziemy lepiej przygotowani, czyż nie?

 

APLIKACJA DLA APPLE – TUTAJ

APLIKACJA DLA ANDROIDA – TUTAJ

 

prognoza pylenia bezplatna aplikacja ios android

 

Zastanawiasz się czy masz alergię? A może to zwykłe przeziębienie? Katar zmienia barwę, objawy ustępują, ale za chwilę wracają. Najlepiej udaj się od razu do lekarza. Po konsultacji i zastosowaniu odpowiednich leków na bazie loratadyny lub tych na przeziębienie, Twój problem zapewne zostanie rozwiązany. Jeśli jednak od lat leczysz się na alergię, sprawdź za pomocą testu alergicznego, co może być Twoim alergenem. A później weź głęboki wdech i wydech – i ciesz się latem!

 

alergia w ciazy co zrobic

 

Test alergiczny: www.claritine.pl/pl/test-alergiczny/

 

Partnerem wpisu jest marka Claritine

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.