Jak pełnia księżyca wpływa na dziecko? I czy rzeczywiście coś w tym jest?

 

 

Zdarzają się dni, że ktoś podmienia Ci dziecko? Z cichego, spokojnego aniołka staje się dzieckiem HNB (High Need Baby). Ponadto Ty nie możesz się wyspać, co tylko wzmaga zmęczenie i masz wrażenie, że zaraz wybuchniesz? Spójrz czasem na niebo –  zapewne winna wszystkiemu jest pełnia księżyca.

 

KSIĘŻYC – SZYBKA LEKCJA GEOGRAFII

Księżyc z łac. Luna, jest jedynym naturalnym satelitą (ciało niebieskie pochodzenia naturalnego, obiegające planetę) Ziemi. Jest piątym, co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Jego objętość wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej.

Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27, 3 dnia, a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia – Księżyc – Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29, 53-dniowym faz Księżyca. Księżyc pisane wielką literą oznacza naturalnego satelitę Ziemi.

 

FAZY KSIĘŻYCA

1. Nów – Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią, więc nie jest widoczny gołym okiem.

2. Pierwsza kwadra – Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty, gołym okiem widzimy jego wschodnią część, która wschodzi w środku dnia i zachodzi w środku nocy.

3. Pełnia – Księżyc jest po przeciwnej stronie Ziemi niż Słonce. Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. Istnieją dwa wyjątki od tej reguły: rzadszy – czasami w lutym nie występuje żadna pełnia (ostatnio taka sytuacja miała miejsce w 1999 i 2018 roku), oraz częstszy – w jednym miesiącu mogą wystąpić dwie pełnie. Druga pełnia nosi wtedy nazwę pełni niebieskiego księżyca. Zdarza się to raz na około 2, 7 roku.

4. Trzecia/ostatnia kwadra – Ziemia, Księżyc i Słońce tworzą ze sobą kąt prosty, gołym okiem widzimy jego zachodnią część. Faza ta ma miejsce 21 dnia czterotygodniowego cyklu. Cień, zasłaniający prawą połowę księżycowej tarczy, będzie się teraz przesuwał w lewo i po siedmiu dniach Księżyc znajdzie się w nowiu.

Tym razem jednak chcę zwrócić uwagę na działanie pełni Księżyca. Co ma swoje potwierdzenie w naturze. Moim zdaniem w codziennym życiu również – mimo, że nie do końca jest to udokumentowane.

 

PEŁNIA KSIĘŻYCA

W 2018 roku pełnia będzie miała miejsce:

26 sierpnia
25 września
24 października
23 listopada
22 grudnia

Teraz czas na wyjaśnienia, dlaczego postanowiłam napisać ten post. Niektórzy na pewno dobrze wiedzą, co mam na myśli, a Ci, którzy jeszcze nie wiedzą, na pewno bez problemu zrozumieją.

Pełnia księżyca obejmuje okres około 3 dni. Nawet, jeśli nie możemy spać w tym czasie, nie zagraża to naszemu zdrowiu ani życiu.

 

NATURA KONTRA KSIĘŻYC

Po pierwsze na Ziemi występują tak zwane pływy morskie. Powstają one na skutek grawitacji Księżyca i kilka innych zjawisk występujących w oceanach. Pływ to nic innego jak przyciąganie wody przez Księżyc. Tak wiem może brzmieć to nieco dziwnie, ale tak to działa. Wody zwrócone w stronę Księżyca są mocniej przyciągane, niż te, które są bardziej oddalone. Wszystko to działa w rytmie wschodów i zachodów księżyca.

Cykl menstruacyjny kobiet trwa 28 dni, czyli w przybliżeniu tyle, co cykl faz księżyca. Nie jest to w żaden sposób potwierdzone naukowo, lecz zauważono, że w nowiu następuje spadek liczby owulacji oraz zwiększenie przypadków menstruacji.

Badania przeprowadzone w 2013 roku w Szwajcarii wykazały, że organizm w 30% działa inaczej podczas pełni niż w czasie innych faz księżyca. Trudniej jest wtedy zasnąć i wyspać się, a faza snu odpowiedzialna za regenerację skraca się o 20 minut.

 

PO CO NAM SEN?

W czasie snu wyróżniamy dwie główne fazy: NREM i REM. Przeciwieństwem snu jest stan czuwania.

Faza NREM – sen o wolnych ruchach gałek ocznych, w czasie, której zauważalna jest aktywność mózgu

Faza REM – sen o szybkich ruchach gałek ocznych. W tej fazie występują najczęściej marzenia senne. Następuje w niej całkowite rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się.

Sen zaczyna się fazą NREM, prawidłowo o czasie trwania 80-100 min, po której następuje faza snu REM trwająca ok. 15 min. U osób dorosłych tego typu cykl powtarza się 4 lub 5 razy.

Osoby, które cierpią na niedobór snu (bardzo często rodzice) w efekcie mogą cierpieć na zaburzenia nastroju, upośledzenie uwagi, spadek motywacji, opóźnienie reakcji, podejmowanie ryzykownych decyzji.

 

Mimo że nie ma dokładnych i szczegółowych badań na temat wpływu księżyca na sen dziecka oraz jego zachowanie, wyszczególniono zachowania, które najczęściej występują podczas pełni:

#1 Mruczenie przez sen
#2 Lunatykowanie – nieświadome chodzenie po domu w czasie snu
#3 Tańczenie i skakanie na łóżku, rano nie pamiętając tego
#4 Krzyczenie przez sen
#5 Chęć zabawy nawet w środku nocy z zapałem i energią odpowiadającymi godzinom popołudniowym
#6 W czasie dnia staje się nieznośne, nadpobudliwe, czasem nawet ma przejawy agresji w swoim zachowaniu
#7 Jest pobudzone, chętnie uczy się nowych umiejętności, szukać bodźców i nowych doznań
#8 Mimo że potrafi załatwiać potrzeby fizjologiczne w toalecie lub na nocnik, w czasie pełni potrafi załatwić się na dywan albo do doniczki, nie budzi przy tym domowników.

 

DLACZEGO PEŁNIA KSIĘŻYCA TAK DZIAŁA?

Wszyscy wiedzą, że istnieje zależność między snem a fazą księżyca. Niestety nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje. Po prostu tak jest i nie możemy z tym nic zrobić. Jedno jest pewne – nie jest to autosugestia. Grupa osób poddawanych badaniom dotyczącym snu, przebywała w pomieszczeniach całkowicie zaciemnionych, więc nie wiedzieli, jaka obecnie jest faza księżyca. Istnieje teoria o zmianie promieniowania elektromagnetycznego, które zaburza uwalnianie hormonów w tym melatoniny – odpowiedzialnej za sen.

 

JAK SPAĆ, ŻEBY SIĘ WYSPAĆ

Dzięki temu, że już nasi przodkowie wierzyli oraz obserwowali fazy księżyca, obecnie mamy wiele sposobów na ułatwienie zasypiania. Czasami dobrze sprawdza się:

#1 Szklanka ciepłego mleka/kakao – uspokaja i wycisza, ułatwiając zasypianie.

#2 Dorośli powinni spać około 7-9 godzin. Należy kłaść się o takiej porze, aby móc przespać, chociaż minimalną ilość czasu, czyli właśnie chociaż 7 godzin.

#3 Zadbaj o odpowiednie zaciemnienie pokoju za pomocą zasłon lub rolet. U nas świetnie spisały się zasłony zaciemniające – do wyboru jest 10 kolorów, my mamy kolor DIM111 w sypialni i w pokoju Gabi.

#4 2 godziny przed snem nie jedz – organizm zajęty trawieniem trudniej przechodzi w stan spoczynku.

#5 Unikaj oglądania telewizji oraz spędzania czasu przed komputerem przed snem – światło „niebieskie” emitowane przez telefon, telewizor, komputer, pobudza pracę mózgu.

W tym miejscu powinnam napisać „Co zrobić, aby dziecko szybciej i łatwiej zasnęło”. I serdecznie zachęcam do przeczytania mojego wpisu

Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc – nasze 10 sprawdzonych porad

 

Niestety, jak niektórzy dobrze wiedzą, złotego środka nie ma. Przykładem tego jestem ja i moja ukochana córeczka Michalinka, która czasami o godzinie 22:00 ma chęć przenosić góry a nie spać. Mimo, że zawsze mamy ten sam wieczorny rytuał to zasypianie różnie nam wychodzi. Trzeba pamiętać o tym, że dziecko w swoim rozwoju ma różne fazy – i to, co uda nam się osiągnąć w jednym miesiącu nie zawsze sprawdzi się w następnym. Tzn. dla rodziców się sprawdzi, ale dziecko może już inaczej reagować na ten sam mechanizm wieczornego usypiania. Oczywiście zawsze dbam o odpowiednią ilość rozrywki w ciągu dnia, aby miała szansę się zmęczyć itp. oraz pilnuję czasu drzemki i dziennego cyklu, ale podczas pełni księżyca zawsze są problemy z zasypianiem lub z budzeniem się w nocy. Ostatnio z okazji pełni, która była 26 sierpnia 2018 mieliśmy wycięte z życia 3 noce. Mam nadzieję, że za miesiąc będzie spokojniej.

 

APLIKACJA FAZY KSIĘŻYCA

Od dawna mam w telefonie aplikację do sprawdzenia faz księżyca. Gabi już tak mocno nie reaguje na księżyc, ale Miśka bardzo. Dlatego gdy ma ciężką noc sprawdzam, czy może to mieć związek z aktualną fazą księżyca, czy bliża się pełnia.

Polecam aplikację DIANA na iOS, z której cały czas korzystam:

https://itunes.apple.com/us/app/diana/id290525991?mt=8&ign-mpt=uo%3D8

oraz na Adroid:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.universetoday.moon.free&hl=pl

 

Daj znać jak radzisz sobie z pełnią księżyca? Czy na pełnię księżyca reaguje też Twoje dziecko? A może masz jakieś sprawdzone sposoby na przetrwanie tego czasu?

Jeśli masz jakieś zabawne historie ze swojego życia lub z życia Twojego dziecka związane z fazami księżyca?

 

Przeczytaj również

Jak nauczyć dziecko przesypiać całą noc – nasze 10 sprawdzonych porad

Koniec ze smoczkiem i spanie w swoim łóżeczku! 21. i 22. miesiąc Miszel

Plan dnia, jadłospis, zabawki, 16 ząbków i mnóstwo nowości. 17 miesięcy Michaliny

 

Komentarze