Jak przygotować dziecko na ten pierwszy raz w szkole lub przedszkolu. Nasze 10 pomysłów

 

Wrzesień coraz bliżej a co za tym idzie dla większości rodziców właśnie teraz zaczyna się pierwszy stres związany z edukacją. Można powiedzieć, że to przecież nie ich edukacja tylko dzieci, jednak czy tak jest naprawdę? Kto trudnej znosi te pierwsze dni szkolne? Ty czy Twoje dziecko?

 

PIÓRNIK FROZEN 9,99 zł DŁUGOPIS 2,99 zł - dwupak lub jeden wielokolorowy

ZESZYT A5 linia lub krata 16 kartek 0,69 zł KUFEREK 14,99 zł

PAMIĘTNIK na kłódkę z długopisem 9,99 zł

 

U nas jak już pewnie wiecie zapadła decyzja, że Gabi w zerówce zostanie jeszcze w przedszkolu. Postanowiliśmy nie wysyłać jej jeszcze w nowe mury szkoły. Dlaczego?

 

ŁAŃCUCH LED jednorożce 9,99zł

POJEMNIK NA ZABAWKI 29,99 zł  PUFA 29,99 zł PUDEŁKA tekstylne prostokątne 19,99 zł

POSZEWKI NA PODUSZKI 9,99 zł KOC w jednorożce 19,99 zł RAMKA 4,99 zł

 

Temat poważniejszej edukacji, tej szkolnej, jest u nas cały czas obecny – Gabi sama dużo o tym mówi, bardzo sama przeżywa to, że już od września nie będzie miała w przedszkolu swoich trzech ulubionych starszych o rok koleżanek, z którymi spędziła ostatni czas w grupie, bo właśnie idą do pierwszej klasy. Sporo o tym mówi i twierdzi, że nie może się już doczekać kiedy znów z nimi spotka się właśnie już w szkole. Ja sam widząc jak te trzy dziewczynki zmieniły się w ciągu tego roku, jak wydoroślały, jak ustabilizowały się emocjonalnie, wiem, że to była dobra decyzja, by Gabi jeszcze ten rok spokojnie pobierała naukę w placówce przedszkolnej. To da jej dużo pewniejszy start w szkole za rok.

 

RÓŻOWA SUKIENKA 19,99 zł

TABLICA KREDOWA 9,99 zł

 

Jestem tego pewien. Tym bardziej, że jak wspomniałem ten temat u nas żyje i właśnie te dodatkowe miesiące chcemy wykorzystać na swego rodzaju adaptację Gabi do nowej nadchodzącej rzeczywistości. Przygotowujemy ją do obowiązku bycia punktualnym, samodzielnym, do tego, że będą wymagania, prace domowe, oceny… I oczywiście nie pozostawiamy jej z tym samej sobie. Robimy wszystko by to przejście było jak najbardziej płynne i łagodne, pozbawione szoku i stresu.

 

KOC W JEDNOROŻCE 19,99 zł PLECAK FROZEN 14,99 zł PUFA 29,99 zł KUFEREK 14,99 zł

PUDEŁKO NA BIŻUTERIĘ 14,99 zł RAMKA 6,99 zł

PLECAK FROZEN 14,99 zł BIDON 7,99zł LUNCHBOX 4,99 zł

 

Dlatego już dziś, niejako rok wcześniej przygotowaliśmy dla niej jej nowy pokój uczennicy. Do dziś cały czas Gabi dzieli pokój dzienny do zabawy z Miśką, jednak wiemy, że z racji wieku i tychże właśnie nowych obowiązków szkolnych będzie potrzebowała swojej enklawy, chwil tylko dla siebie, choćby po to by poćwiczyć pisanie liter, dodawanie, czy by poczytać w spokoju, co przy młodszej siostrze a za chwilę przy dwójce młodszego rodzeństwa w jednym pokoju mogłoby być niewykonalne.

 

ZESZYT A5 linia lub krata 16 kartek 0,69 zł

 

Oczywiście by ten pokój nie był dla niej celą do nauki, zadbaliśmy też o specjalną oprawę. Samo pomieszczenie Gabi wybrała już jakiś czas temu z dwóch dostępnych pokoi po remoncie w naszym domu i od jakiegoś czasu rozmawialiśmy o tym jak chciałaby sobie ten pokój urządzić. Znając jej preferencje, wiedzieliśmy, że urzeknie ją to co na czas pójścia do szkoły zaproponowało w tym roku PEPCO. Piękny pastelowy róż, przybory z Elsą i Anną, ubrania z Minnie, motywy do wnętrz z jednorożcem, baletnicą, chmurki, gwiazdki, puchate poduszki i pufy. To się nie mogło nie udać. I udało się. My podczas jej nieobecności urządziliśmy jej pokoik a kiedy przyszła i prawie padła z zachwytu od razu wybrała sobie odpowiedni strój, pasujący do anturażu – oczywiście sukienkę, oczywiście różową, oczywiście z serduszkami, oczywiście z serduszkami które się błyszczą. No i oczywiście sukienka też z tych naszych szalonych zakupów w PEPCO 🙂 .

 

RAMKA NA ZDJĘCIA 4,99 zł 

ZEGAR 14,99 zł

TABLICA NA ZDJĘCIA 14,99 zł

PUFA 29,99 zł POJEMNIK NA ZABAWKI 29,99 zł

 

Jedna wizyta w PEPCO, dwie gazetki w ręce i mama z tatą poszaleli. Nie mogliśmy się oprzeć i zaopatrzyliśmy się (Gabi właściwie) we wszystko co w gazetkach było! 🙂 Pozwoliliśmy sobie „poszaleć”, bo wizyty w PEPCO mają to do siebie, że do domu wracamy z nich z pełnym bagażnikiem i niemniej pełnym portfelem – wszystko po prostu jest w tak dobrych cenach, że jakkolwiek dużo byśmy nie kupili, to nigdy nie „zaboli” przy kasie!  A to chyba jeszcze nie koniec naszego pink-szaleństwa, bo kolejne elementy kolekcji jeszcze będą się pojawiać, więc my będziemy doposażać. Ale już jest pięknie i Gabi czuje się w swoim nowym miejscu doskonale.

 

BLUZKA 9,99 zł

WOREK DZIECIĘCY 9,99 zł

SPÓDNICZKA 14,99 zł PÓŁKA CHMURKA 29,99 zł

 

Dla nas to niezwykle ważny element przygotowania jej do roli poważnej uczennicy. Ona dzięki temu już teraz, rok naprzód, wie że szkoła to coś fajnego, to coś spoko i cytując ją samą kiedy przymierzała plecak a w nim schowaną śniadaniówkę, bidon, kilka zeszytów i sześciokolorowy długopis: „no elo, tak do szkoły to ja mogę iść!”

 

BIDON 7,99 zł LUNCHBOX 4,99 zł

KUFEREK 14,99 zł PAMIĘTNIK z długopisem 9,99 zł

 

Początek więc mamy doskonały, ale na tym nie spoczywamy. Przed nami rok adaptacji, więc nadal zbieramy rady, czytamy, bo to przecież i dla nas nowa rola – rola rodziców małego ucznia. Poniżej przedstawiamy też Wam kilka pomysłów, rad, przemyśleń, które z pewnością i rodzicom, i maluchom pomogą w szkolnym starcie. Jeśli Wasze dziecko/dzieci jeszcze w tym roku zaczynają pierwszą klasę, to macie ściągawkę last minute, a może są wśród Was i tacy jak my, którzy chcą opanować temat z wyprzedzeniem – zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych. Korzystajcie!

 

POJEMNIK PLASTIKOWY Z TĘCZĄ 14,99 zł

 

1. Nie rób z przedszkola/szkoły czegoś, czym nie jest

Zadbajmy o zdrowie psychiczne naszych dzieci. One nie wiedzą, czego mają się tak naprawdę obawiać. Jasne, powiedzmy, że w szkole będą inne dzieci i różne obowiązki. Jednak nie mówmy, że te dzieci będą super albo wręcz odwrotnie. Nie obiecujmy, że będzie super, bo gdy tak nie będzie – dziecko się nie przyzna. Jedyne, co możesz zrobić, to porozmawiać z dzieckiem, poinformować, że za jakiś czas, zacznie chodzić do szkoły, pozna nowe dzieci oraz nauczycieli. Ponadto będzie poznawać literki i cyferki, będzie czas na zabawę oraz posiłki.

 

 

2. Stwórz dziecku miejsce do pracy

Właśnie ten etap moim zdaniem jest pierwszym znakiem dla dziecka, że jest to coś ważnego. Pozwól, aby dziecko miało prawo głosu i wyrażenie własnego zdania podczas wybierania biurka, krzesła i dodatków w „NOWYM” POKOJU. Jest to odpowiedni moment na podzielenie pokoju dziecka na część do nauki i do zabawy. Tworzenie pokoju w naszym przypadku obejmowało również zmianę koloru ścian. Aby nie męczyć wzroku, polecane są kolory jasne, pastelowe, jednak pamiętajmy, że nie cały pokój musi tak wyglądać. Poniżej przedstawiam informacje na temat wyboru odpowiedniego biurka oraz jego ustawienie.

·       Szerokość biurka 80-90 cm

·       Długość biurka 120-160 cm

·       Pod biurkiem zostaw wolną przestrzeń dla nóg szerokości minimum 70 cm i głębokości minimum 60 cm

·       Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi, a jeśli nie jest to możliwe, to na podnóżku

·       Krzesło biurowe powinno mieć podpórki pod łokcie, możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 40-50 cm.

·       Biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem.

·       Nie zaleca się ustawienia biurka tyłem do okna

·       Dziecko piszące prawą ręką lampkę oświetlająca biurko powinno mieć z lewej strony, i odwrotnie w przypadku osoby leworęcznej.

 

LAMPKA LED CHMURKA 14,99 zł

3. Zaangażuj dziecko w przygotowania

Dla Gabi wielkim przeżyciem jak również powodem do dumy była możliwość samodzielnego wyboru plecaka, zeszytów, mazaków i długopisów. Dziecko idące do przedszkola/szkoły zazwyczaj miało już styczność z przyborami typu kredki czy mazaki, jednak istotny jest zakup nowych przyborów właśnie na tę okoliczność. Jeśli to dziecko wybierze wzory na zeszytach, w przyjemy sposób będzie je kojarzyć oraz ułatwi to zapamiętanie, który zeszyt jest, do czego.

 

 

4. Nie przygotujesz dziecka na wszystko

Jeżeli jako rodzic, poświęcisz czas na naukę literek i cyferek zanim dziecko pójdzie to szkoły – super. W ten sposób zbuduje się między wami więź gdzie dziecko będzie wiedziało, że zawsze pomożesz. Jednak jedyne, co możesz w rzeczywistości zrobić to ułatwić dziecku przyswajanie takich rzeczy przez zabawę. Opisywałam już kiedyś sposób nauki Gabi – poprzez malowanki, magnesy i proste zadania w książce. Nie istnieje złota zasada typu, „jeśli przez godzinę będziesz powtarzać pisanie literki, na pewno się tego nauczysz”. Wszystko zależy od predyspozycji i chęci dziecka.

 

 

5. Systematyczność i przewidywalność

Mimo że brzmi to banalnie, jest to właśnie banalny przepis na sukces. Naucz dziecko systematyczności. Wypracuj pewien plan działania. Od poniedziałku do piątku:

*       Pobudka

*       Śniadanie

*       Przedszkole/Szkoła

*       Powrót do domu – obiad

*       Odpoczynek

*       Powtórka materiału z dzisiejszego dnia

*       Odpoczynek

*       Odrabianie lekcji

*       Odpoczynek

*       Powtórka materiału na kolejne zajęcia

*       Odpoczynek

*       Przygotowanie plecaka i książek na następny dzień

*       Czas wolny

*       Sen

Jest to opis całkowicie prowizoryczny, jednak dziecko szybko zapamiętuje i uczy się swoich pierwszych obowiązków. Nie jest dla niego zaskoczeniem, że zabrakło na coś czasu, lub w ogóle zapomniało coś zrobić.

 

 

6. Odpoczynek

Ulubiona cześć dnia każdego dziecka, lecz nie każdego rodzica. Odpoczynek to taka szybka przerwa – najlepiej, co 15 – 25 minut. Daj dziecku złapać oddech. Bez tego cała nauka idzie na marne. Jak prawidłowo odpoczywać? Świeże powietrze jest niezastąpione, jednak, jeśli jest to niemożliwe, należy robić wszystko, aby nie myśleć o nauce! Zabawy na świeżym powietrzu poleca chyba każdy, ponieważ nie dość ze dziecko się rusza, pobudzając krążenie, to w dodatku dotlenia mózg. Tak, ziewanie jest objawem słabego dotlenienia mózgu!

 

 

7. Różne źródła informacji

Nie ograniczaj dziecku dostępu do różnych źródeł informacji (do komputera również, pod nadzorem rodzica). Niestety w internecie jest wszystko podane na tacy. Umiejętnością jest jednak porównywanie dostępnych informacji w różnych książkach, czasopismach oraz artykułach. Mimo że Internet roi się od odpowiedzi na wszystkie pytania świata – naucz dziecko dozować informacje i wybierać te najbardziej trafne. Nie pozwól na „kopiuj-wklej”.

 

POJEMNIK DUŻY W JEDNOROŻCE 29,99 zł

 

8. Wspieraj!

„To nie z Tobą jest coś nie tak. To wina sposobu, w jaki się uczysz!” – pokaż dziecku różne metody nauki. Nie każdy lubi zakreślać na kolorowo to, co najważniejsze. Niektórzy raz zobaczą/przeczytają i zapamiętają. To, że dziecko czegoś nie potrafi lub nie rozumie, nie oznacza, że jest głupie! Najważniejszy jest sposób, aby znaleźć odpowiednią metodę nauki. Na etapie przedszkola nie wymagaj, aby dziecko siedziało przy biurku pół dnia i pisało szlaczki.

 

 

9. Nic na siłę

Banalnie proste! Jeśli dziecko mówi, że nie teraz, że musi odpocząć, pozwól na to. Efektywna nauka to 60 minut przyswajania informacji – 10-15 minut odpoczynku. U dzieci godzina to jak zdobycie Mount Everest… przedszkolaki raczej stosują zasadę 10-15 minut nauki kontra godzina zabawy. Wielogodzinne przesiadywanie przed książkami nie przynosi efektów, jedynie marnuje czas. Już po godzinie zapominamy nawet połowę dopiero, co zdobytych informacji, więc należy zrobić sobie 5 minutową powtórkę, zanim przejdziemy dalej.

 

 

10. Odpowiednie podejście

Kiedyś wydawało mi się to dziwne, dziś wiec, że to się sprawdza. Nie pytaj dziecka „jak było w szkole”. Na 99,9% odpowie – spoko. Zapytaj dziecka, „czego dziś się nauczyło”. Teraz przypomniałam sobie jak mówiłam „na polskim nic nie robiliśmy, matmy nie było, na historii tylko siedzieliśmy”. Jeśli zastosujemy pytanie „czego się nauczyłaś/es?” dziecko opowie nam o swoim dniu. Nie wierzysz? Spróbuj.

 

 

Czy macie swoje sposoby jak przygotować dziecko do tego „wielkiego” dnia? A może macie jakieś super historie ze swojego dzieciństwa? Ja uważam, że powyższe informacje są taką małą pigułką dla rodziców, o których często zapominamy. Czy naprawdę istnieją jakieś złote zasady? Czekam na wasze dobre rady, co mogę jeszcze zrobić, aby ten ważny dla nas moment był idealny zarówno dla rodzica, ale przede wszystkim dla dziecka.

 

 

 

Partnerem wpisu jest marka PEPCO

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.