Kąpiel dziecka – jak często my to robimy i dlaczego?

 

Higiena osobista najmłodszych jest naprawdę obszernym tematem. Czy wiesz jak zmieniają się wytyczne dotyczące prawidłowej pielęgnacji? Na podstawie naszego – sześcioletniego już doświadczenia, zdradzę Wam kilka naszych sposobów, na umilenie tej podstawowej czynności, jaką jest kąpiel tym bardziej, że i u nas czas sobie to przypomnieć 😉

 

 

NAJCZĘSTSZE ROZTERKI RODZICA

Zastanawiałaś się kiedyś czy aby woda w wanience dla dziecka nie jest zbyt gorąca lub zimna? A może jest jej za mało lub za dużo? Spokojnie, każdy z nas to przechodził, a idealna odpowiedź nie istnieje. Jak to jest z tym pępuszkiem – moczyć czy nie moczyć? O czym trzeba pamiętać, aby dokładnie umyć maleństwo? Jak często należy kąpać dziecko? Czy stosować płyn do kąpieli czy myć czystą wodą?

 

 

TEMPERATURA IDEALNA

Według ogólnodostępnych informacji temperatura wody dla niemowlaka powinna wynosić 36-37 stopni Celsjusza. Pomieszczenie, w którym będzie odbywać się kąpiel powinno mieć natomiast około 25 stopni Celsjusza. Jeżeli jest niższa, można na 15 minut przed rozpoczęciem kąpieli włączyć elektryczny grzejnik. Gdy w pokoju jest zbyt gorąco, analogicznie należy go przewietrzyć.

Jak sprawdzić czy woda nie jest zbyt gorąca lub za zimna? Nic prostszego, wystarczy zwykły termometr umieścić w wodzie i sprawdzić temperaturę. Jeżeli jednak nie mamy pod ręką termometru, użyjmy własnej ręki a właściwie łokcia. Gdy woda wydaje się nam ciepła i przyjemna, ale nie gorąca, dla dziecka również będzie ona idealna. Co więcej, obecnie na rynku dostępne są już wanienki ze wskaźnikami, czy temperatura jest odpowiednia. Warto jednak pamiętać, że czasem instynkt rodzicielski jest lepszy niż gadżety, które pozornie mają być pomocne a każde dziecko, tak nawet taki noworodek i niemowlę ma już swoje preferencje.

 

 

ILE WODY POTRZEBA DO UMYCIA DZIECKA?

A tak poważniej, nie ile wody potrzeba do umycia dziecka, tylko ile wody potrzeba, aby bezpiecznie i spokojnie umyć dziecko. Po raz kolejny, ku zdziwieniu wielu rodziców powiem, że nie ma idealnej ilości wody. Już wyjaśniam, o co chodzi. Po pierwsze – nie każde dziecko lubi się kąpać. Co za tym idzie, takiemu dziecku wystarczy szybki prysznic i dziękuję. Niemowlak, który boi się wody, wystarczy, że będzie miał wodę na dnie wanienki, co również wystarczy żeby go odpowiednio umyć. Kolejną kategorią są dzieci, które nie chcą w ogóle wychodzić z wody, a największy komfort odczuwają w wannie wypełnionej po brzegi.

Jeżeli jest to pierwsza kąpiel, warto zaczynać od mniejszych ilości. Na początek wlej tyle wody, aby dziecko miało zanurzone pośladki, a ty odpowiednią ilość, aby polewać maleństwo. Gdy zauważysz, że dziecko jest ciekawe, co dzieje się dookoła, nie płacze, a nawet zaczyna się pluskać, możesz spróbować z większą ilością wody.

 

 

KIEDY I GDZIE UMYĆ MALUSZKA?

Zacznijmy od rozróżnienia słowa umyć a wykapać. Dziecko możemy umyć zawsze i wszędzie, natomiast wykąpać już niekoniecznie. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszą porą jest kąpiel wieczorem, przed pójściem spać. Nie każdy może się z tym zgadzać, jednak mam kilka argumentów na potwierdzenie słuszności. Przede wszystkim mamy pewność ze nie będziemy już nigdzie wychodzić poza dom, a co za tym idzie, zmniejszamy do minimum ryzyko przeziębienia czy przewiania. Po drugie, kąpiel po kolacji a nie przed, ale nie zawsze! Ta zasada dotyczy niemowląt. Po rytualnych czynnościach takich jak nakarmienie brzuszka, wykąpanie w ciepłej przyjemnej wodzie, miło jest się położyć spać. Niemowlęta zazwyczaj brudzą się mleczkiem, które może gromadzić się za uszami lub na szyi, co nieumyte może być przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu. Normalne jest oczywiście, że tak małe dziecko je również w nocy i to czasami niejednokrotnie. Ryzyko zabrudzenia jest takie samo jak podczas karmienia przed kąpielą, co nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Jednak wystarczy wtedy umyć szyję i miejsca za uszami mokrym wacikiem lub pielęgnacyjnymi chusteczkami. To właśnie wieczorna kąpiel ma za zadanie zebrać brud nagromadzony w ciągu całego dnia.

U dzieci starszych wygląda to nieco inaczej, chociaż myśl „oczyszczenia z brudu po całym dniu” pozostaje taka sama. Dzieci nawet już 2-letnie nie chodzą spać wtedy, gdy nam się podoba, ponieważ umieją się już samodzielnie przemieszczać. Wtedy pamiętajmy jedynie o tym, aby po kąpieli nie wychodzić już z domu. Może zdarzyć się tak, że kolacja będzie o godzinie 18, kąpiel o godzinie 19, a o 22 dziecko powie, że jest głodne i nie może spać. Dlatego też, gdy poznasz swoje dziecko i jego sposób działania, na pewno znajdziesz idealną porę na kąpiel.

 

RAZ W TYGODNIU CZY CODZIENNIE

Jak często powinniśmy się myć? My, jako dorośli, zdecydowanie codziennie. Dzieci, które samodzielnie się poruszają, zaczynają się automatycznie brudzić. Jest to moment, gdy powinniśmy dopilnować codziennej higieny, bo dziecko pozornie samodzielne, może zrobić to niedokładnie. Według zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej, niemowlęta należy kąpać 3 razy w tygodniu. Nie uważam żeby był to zły wyznacznik, po prostu postępuję inaczej. W naszym domu, od dawna codzienna kąpiel jest najlepsza. Brak kąpieli zdarza się w bardzo wyjątkowych sytuacjach.

 

 

PRAKTYCZNIE I WYGODNIE

O tym, że dzieci myją się w łazience a nie w salonie przed telewizorem podczas wieczorynki wie chyba każdy. Gdzie jednak wykąpać noworodka? Łazienka nie zawsze jest dobrym miejscem. Czasem warto się wysilić i przenieść wanienkę z wodą do innego pomieszczenia. Zależy to przede wszystkim od naszej wygody i organizacji. Jak już wcześniej wspomniałam, bardzo ważna jest odpowiednia temperatura pomieszczenia. Jednak nie tylko to jest wyznacznikiem miejsca idealnego. Zgodnie z naszym doświadczeniem, najważniejsze jest, aby mieć wszystko w jednym miejscu.

Przygotowanie do kąpieli i mycia:

·       Wanienka

·       Ciepła woda

·       Emulsja do mycia

·       Myjka

·       Mała zabawka

·       Pielucha tetrowa na dno wanienki (zapobiega ślizganiu się dziecka)

·       Szczotka do włosów

·       Ręcznik z kapturkiem

·       Balsam

·       Czyste ubranko i pieluszka

·       Kocyk do owinięcia po kąpieli

·       Przewijak – miejsce do ubrania dziecka

 

SZYBKO, SPRAWNIE I PRZYJEMNIE

Pomijając teorię, każdy ma swoje doświadczenia zwane praktyką, co do sposobu mycia dziecka. Większość z nas zaczyna mycie od twarzy. Oczy myjemy od zewnątrz do nasady nosa, w celu udrożnienia kanalików łzowych. Później cała buzia, okolice uszu gdzie gromadzi się spływające mleczko, a następnie szyja, gdzie w pewnym momencie życia dziecka znajdziemy całe menu. Idąc od góry do dołu, pamiętajmy o umyciu miejsc między palcami oraz genitaliów.

Większym problemem wydaje mi się sposób trzymania dziecka. Zarówno położna, jak również wszyscy inni specjaliści polecają poniższy schemat postępowania.

1.       Dziecko kładziemy na plecach

2.      Lewą rękę włóż pod łopatki i chwyć dziecko pod pachę dłonią ułożoną w kształcie litery C (kciuk i palec wskazujący)

3.      Prawą ręką chwyć pod pupę

4.      Główka dziecka powinna być oparta na twoim lewym przedramieniu (dłoń cały czas trzyma dziecko pod pachą),

5.       Pupę odkładamy na dnie wanienki, najlepiej na pieluszkę tetrową

 

 

WIĘŹ EMOCJONALNA POPRZEZ KĄPIEL

Moim zdaniem, są dwa rodzaje budowania więzi emocjonalnej z dzieckiem podczas kąpieli. Pierwszy z nich, to kąpanie się razem z dzieckiem. Wiele osób nie pochwala takiego sposobu dbania o higienę. Jednak podczas pierwszych wspólnych chwil w domu, wspólna kąpiel zapewnia przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Nie chodzi o samo bezpieczeństwo dziecka, ale przede wszystkim psychiczny spokój rodzica. Są osoby, które najzwyczajniej w świecie boją się wykąpać dziecko. Idealnym rozwiązaniem jest współpraca obojga rodziców. Pierwsze wchodzi do wanny z wodą, a drugie podaje dziecko. Czy uważasz, że trzymanie dziecka na kolanach, podpierając je własnym ciałem jest bezpieczniejsze niż kąpiel w wanience?

Naszym drugim sposobem na zbudowanie więzi emocjonalnej jest masaż po kąpieli. Od samego początku stosujemy tę metodę. Po osuszeniu małego ciałka ręcznikiem, wykonujemy spokojny masaż, który połączony jest z odpowiednim nawilżeniem oraz zabezpieczeniem skóry dziecka przed nadmiernym wysuszeniem. Obecnie używamy do tego balsamu Baby Dove Rich Moisture, który sprawdza się idealnie, ponieważ zawiera bogatą formułę składników, które zatrzymują wilgoć w naskórku, dzięki czemu skóra dziecka jest nawilżona, co jest szczególnie ważne w rozpoczynającym się sezonie grzewczym.

 

 

PIELĘGNACJA PĘPUSZKA

Temat jest tak obszerny, że powiem tylko tyle… każdy sposób jest dobry. Co roku zmieniają się wytyczne, co do odpowiedniej pielęgnacji pępka. Codziennie, wiele matek spiera się, co do swoich racji. Co chwila, ktoś odkrywa, że na ich dziecko działa jedna metoda. Ogólniej mówiąc, każde dziecko jest inne, każdy pępuszek również. Jedne kikutki odpadają jeszcze w szpitalu, inne miesiąc po wyjściu do domu. Jedni mówią, aby pępka nie moczyć, inni natomiast, aby się tym nie przejmować.

Najważniejsze jest, aby o ten pępuszek jednak dbać.  Jeżeli jesteś zwolennikiem moczenia pępka, zrób to podczas kąpieli. Jeśli uważasz, że nie należy tego robić, dokładnie patyczkiem higienicznym wyczyść pępuszek dookoła. Nie bój się ruszać pępkiem na boki podczas higieny. To właśnie tam zbiera się najwięcej brudu!

 

 

W CZYM KĄPAĆ?

Tu również istnieje wiele teorii. Zaczynając od samego obmywania wodą, po specjalne płyny dla dzieci. W naszym domu ulubionym gościem jest emulsja do mycia ciała i włosów Baby Dove Rich Moisture. Nie musimy sięgać po cały zestaw kosmetyków, ponieważ jest to zarówno płyn do kąpieli, żel pod prysznic, szampon i odżywka w wersji dla dzieci. Głównym zadaniem emulsji do mycia ciała i włosów jest odpowiednia pielęgnacja skóry maluszka. Kąpiemy się codziennie, dlatego też najbardziej zależy nam na nawilżeniu cienkiej i delikatnej skóry, oraz zapobieganie podrażnieniom, które mogą występować podczas nieodpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy o tym, by wybierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry maluszków. Sama woda nie wystarczy, aby pozbyć się bakterii, jednak zbyt mocne kosmetyki wyjałowią skórę dziecka i przysporzą nam licznych problemów.

 

 

Przez te kilka lat wszelkich wodnych kąpieli dziewczyn – w wanienkach, w dużych wannach, w miskach, pod prysznicami a zdarzyło się i w umywalce 🙂 mamy spore doświadczenie i z niego też z pewnością będziemy korzystać przy trzecim maluszku. Tym bardziej, że Kuba to prawdziwy mistrz ceremonii jeśli idzie o wieczorną toaletę i potrafi zrobić z tego i prawdziwe SPA i niezłą zabawę kiedy trzeba. Dziewczyny to uwielbiały i uwielbiają do dziś, a teraz i trzecie maleństwo będzie korzystało z tych dobrodziejstw.

 

 

Partnerem wpisu jest marka Baby Dove.

Kosmetyki Baby Dove w bardzo dobrej cenie kupisz TUTAJ

 

Komentarze