Taka jedna paskuda, która przychodzi do nas zazwyczaj po wakacjach

 

Ech, powroty, powroty. Z wakacji powroty, jesieni powroty, do szkół i przedszkoli powroty. Taki to czas powrotów nastał, prawda? Nostalgia i wzruszenie, bo widać jak ten czas leci, jak te dzieci rosną.

 

Najbardziej oczywiście przeżywamy przedszkole – Gabi powrót, bo to jej ostatni rok, no i rychły debiut Michaliny w placówce. Wraz z pójściem dziewczyn do przedszkola spodziewamy się w domu odwiedzin jeszcze kogoś, kogoś wcale nie oczekiwanego, absolutnie nie zapraszanego, ale z doświadczenia lat poprzednich wiemy, że i tak przylezie, żeby nam nieco zdrowia zepsuć. Tego po prostu nie da się ominąć, nie da się wyeliminować.

 

biegunka u dziecka

 

Przechodziliśmy to z Gabi i wiemy, że na młodsze dzieci działa najmniej przyjemnie – z roku na rok, choć zawsze przychodziło, na szczęście było łagodniej, no ale teraz Michalina – i jej pierwsze spotkania z całą galerią wirusów i bakterii, które siłą rzeczy pojawiają się wśród dzieci w dużych grupach. Wirusy, które niosą ze sobą biegunkę, wymioty i inne dolegliwości brzuszkowe.

W pierwszych latach przedszkola Gabi dawaliśmy się jelitówce zaskoczyć – nie od razu umieliśmy rozpoznać te najpierwsze objawy. Piszę najpierwsze, bo wszędzie zazwyczaj przeczytacie o PIERWSZYCH objawach grypy jelitowej, gdzie wymienia się wymioty, biegunkę, gorączkę, osłabienie, bóle brzucha i głowy… I jak najbardziej są to pierwsze, właściwe i alarmujące objawy, ale to już jest nieco późno. Z doświadczenia taty podpowiem Wam jak ja identyfikuję pierwsze zagrożenia jelitówką, płynące z sali przedszkolnej :).

 

grypa jelitowa u dziecka

 

#1 WYWIAD

Czasami nie ma potrzeby nawet zadawania pytań, bo dziecko samo ci powie popołudniu po przedszkolku: tata, a Norbert dziś przy śniadaniu wymiotował a Milena to nic  nie chciała jeść i mówiła na wszystko: bleee – i już masz pierwszy syndrom tego, że w okolicy Twojego dziecka krąży COŚ . Twoje dziecko jeszcze dziś jest w pełni sił, ale to dziś, bądź gotów, że już tej nocy może się to zmienić.

 

#2 OBJAWY – NIEOBJAWY

Jeśli noc nie dała się we znaki, natomiast rano, Twoje dziecko, które raczej nie ma natury lenia i wykręta samo od otwarcia oczu mówi, że dziś jakoś nie chce iść do przedszkola, to trzy razy mu się przyjrzyj. Ja nie raz nie mając jeszcze wystarczająco doświadczenia, ignorowałem takie sygnały od Gabi, myśląc, że coś sobie umyśliła i chce się wywinąć od przedszkola, stawiałem ostatecznie na swoim i odwoziłem ją na zajęcia. Tylko po to, jak się okazywało za  kilka godzin, by odebrać telefon od wychowawcy, że z Gabi jest kiepsko – gorączka, zasypia, nie je itp. I już jasne, że ona od rana czuła, że nie jest w formie i  już wtedy wystarczyło być bardziej czujnym by móc szybciej zareagować

 

#3 PRZYJRZYJ SIĘ

No właśnie – wspomniałem w poprzednim akapicie o diagnozowaniu ze stanu faktycznego 🙂 – takie symptomy jak biegunka, gorączka, znaczne osłabienie to objawy już nie do przeoczenia, prawda? To już objawy późne i dość zaawansowane. Ja nauczyłem się widzieć te zupełnie zapowiadające – moje dziecko takie ma, twoje może też – przyjrzyj się. U nas jest to: szklistość oczu, podkrążone lekko oczy, ziemisty odcień skóry na twarzy, czasem powie, że jej zimno, mimo, że nie jest zimno, a to już pierwsze dreszcze. Bulgotanie w brzuchu, jelitach, z którego często się śmialiśmy a to była zapowiedź. Wszędzie też przeczytacie o braku apetytu – i owszem, to typowy objaw, ale czasem dziecko reaguje też odwrotnie – zjada łapczywie, lub czując zbliżające odwodnienie pije niezwykle dużo – moje doświadczenie mówi, że możesz się spodziewać nadchodzących wymiotów.

 

grypa żołądkowa u dziecka

 

To są zebrane przeze mnie, zaobserwowane przez kilka lat, pierwsze symptomy, które najszybciej jak to możliwe pozwoliły nam przygotować się i natychmiast reagować, pomagać i zapobiegać rozwojowi dalszych przykrych konsekwencji jelitówki. Mogą to nie być objawy typowe dla każdego dziecka, ale podejrzewam, że część się pokryje. Te, które są już oczywiste u przedszkolaka i nie pozostawiają wątpliwości wymieniam dla porządku poniżej:

 

OBJAWY JELITÓWKI U DZIECKA:

 

 • NUDNOŚCI
 • WYMIOTY
 • BÓL BRZUCHA
 • GORĄCZKA
 • OSŁABIENIE
 • BRAK APETYTU

 

My w tym sezonie będziemy szczególnie wyczuleni, bo przecież w domu pojawi się malutki człowieczek, który może być tym bardziej wystawiony na przykre konsekwencje działania towarzyszy przyniesionych przez dziewczyny z przedszkola. Powiem Wam, że sam właśnie doszkalam się z rozpoznania objawów u tak małego dziecka, ono przecież samo nam nie powie o bólu brzucha a i ogólne osłabienie trudniej rozpoznać u takiego przecież ciągle i tak śpiącego noworodka. Jak więc najszybciej i najskuteczniej rozpoznać wirusówkę u niemowlaka? A no m.in. zaglądając w pieluszkę!

 

objawy grypy jelitowej

 

OBJAWY JELITÓWKI U NIEMOWLĄT:

 

 • SUCHA PIELUSZKA – czyli brak siku, co może być zapowiedzią odwodnienia
 • SUCHE ŚLUZÓWKI – wargi, język, brak łez podczas płaczu
 • PRAGNIENIE – pije łapczywie i więcej niż zazwyczaj
 • SERCE – przyśpieszona akcja
 • GORĄCZKA – mogąca sięgać nawet 39 stopni i więcej
 • KUPA – ciemne zabarwienie

 

OK, mamy zdiagnozowane dzieci, ale przecież każdy z nas jak tu jest rodzicem, wie, że jeśli dziecko przyprowadzi z przedszkola kolegę wirusa, to nie ma opcji, żeby ów nie dopadł za chwilę i dorosłych w domu, no nie ma opcji. Mało tego, nie wiem jak u Was, ale u nas było tak ostatnimi razy, że nasz Przedszkolak uodporniony na tyle, przechodził takie perturbacje niezwykle łagodnie – zaczynało się i kończyło na jednej dłuższej wizycie w toalecie, natomiast nas rodziców kilka godzin później rozkładało na dobre trzy dni, trzy dni i noce tej nierównej walki! Jak więc u samego siebie ustrzec się jelitówki, jak ją najszybciej rozpoznać i podjąć walkę? To proste!  Pierwszym objawem tejże u ciebie rodzicu, jest ona sama u Twojego dziecka! 🙂 Tak, tak – jeśli jest już w domu, nie uciekniesz przed nią. Oczywiście możesz czekać na pojawienie się objawów, ale po co? Tak dla pewności? Przecież to spotkanie jest już pewne! 😛

 

jelitowka u dziecka

 

OBJAWY GRYPY JELITOWEJ U DOROSŁYCH:

 

 • OSŁABIENIE
 • BIEGUNKA
 • WYMIOTY
 • BRAK APETYTU
 • GORĄCZKA

 

Czyli klasyki, nie ma więc co czekać na jakąś niespodziankę, lepiej być po prostu gotowym.

My w tym sezonie będziemy gotowi, bo mamy w domowej apteczce Tasectan. To bezpieczne rozwiązanie na biegunkę, które występuje w dwóch postaciach: kapsułek dla dorosłych i bezsmakowych saszetek do rozpuszczenia dla dzieci. Nie raz w sytuacji jelitówki, zastanawialiśmy się co podać dzieciom, a co wziąć samemu. Klasycznych specyfików na biegunkę dla dorosłych nie można podawać dzieciom ponieważ oddziałują one na motorykę jelit, a więc mogą być przyczyną zaparć. Tasectan działa inaczej i ich nie powoduje. Dzięki specjalnej formule NEO przywraca naturalne funkcjonowanie śluzówki jelit, skracając czas trwania biegunki (według badań łagodzi objawy już w 12 godzin). Wszystko dlatego, że neutralizuje białka odpowiedzialne za powstanie stanu zapalnego, eliminuje toksyny i patogeny, nie zaburzając motoryki układu pokarmowego, a także ochrania śluzówkę jelit przez tworzenie specjalnej powłoki, która utrudnia wnikanie toksyn bakteryjnych.

Mając w domu Tasectan jesteś gotów do walki z biegunką zarówno u dziecka jak i u siebie.

 

co na jelitowke u dziecka

 

Nie ustrzeżesz się wirusów niosących grypę żołądkową, nie wyleczysz jej, nie zaszczepisz się przeciw niej, ale możesz skutecznie złagodzić jej przykre konsekwencje a te potrafią przecież zdezorganizować w moment życie całego domu, znamy to prawda? Warto więc być przygotowanym – wiedzieć jak rozpoznać pierwsze symptomy, znać pierwsze objawy, umieć zareagować szybko i skutecznie.

 

Mam nadzieję, że pomogłem i skorzystacie a praktyczne rady ułatwią Wam działanie, kiedy przyjdzie ta konieczność. Oby nie, ale nie oszukujmy się… 🙂

 

co na biegunke u dziecka

Partnerem wpisu jest marka Tasectan

 

Komentarze