Huta Szkła JULIA – fascynująca historia żaru pieca hutniczego

 

Niedaleko Osady Śnieżki jest wyjątkowe miejsce. To Huta Julia – miejsce, w którym splata się historia, piękno szklanych arcydzieł i ręczny proces produkcji.

Podczas zwiedzania z przewodnikiem doświadczysz tego wyjątkowego procesu jakim jest wytwarzanie kryształu.

 

My wybraliśmy się z dziewczynami, szczerze przyznam chyba bez większego przekonania, tak jakoś bo niedaleko i polecane przez Punkt Informacji Turystycznej w Osadzie i choć ja sam uwielbiam poznawać technologie, procesy, dowiadywać się tego jak co powstaje i skąd się bierze, tak jakoś wizja, zdawało mi się, dość powszedniego rzemiosła jak hutnictwo szklane, mnie nie jarała.

 

 

O jakżem się mylił! 🙂 . Huta mnie pochłonęła, dziewczyny zresztą też i choć po prawie godzinnym spacerze po hali były nieco zmęczone, to wizja warsztatów które im wykupiłem zaraz przy wejściu ożywiła je bardzo! Ja z kolei już po wszystkim zwariowałem w sklepie firmowym i nabyłem kilka pięknych kryształów do domu i urocze różyczki ze szkła jako suwenirki dla rodziny i znajomych. A sklepy są dwa – tzw. Biały i Kolorowy, jak łatwo się domyślić, w jednym są wyroby przezroczyste a w drugim te barwne

 

 

Huta to perełka w skali świata, świadczą o tym zlecenia dla choćby angielskiej rodziny królewskiej, armii amerykańskiej, muzeum Van Gogha w Amsterdamie… Powstają tam piękne i unikatowe rzeczy.

 

 

Ścieżka turystyczna w hucie JULIA prowadzi przez wiele działów, w tym miejsca, w których doświadczeni rzemieślnicy dmuchają i formują gorącą masę szklaną, dosłownie wyczarowując kryształowe produkty na naszych oczach. Podczas zwiedzania możemy poznać jedną z 3 metod misternego formowania szklanych dzieł: dmuchanie, wolnoformowanie, prasowanie (w zależności od realizowanego planu produkcji) oraz inne niezwykle ciekawe stanowiska produkcyjne. Oglądamy również proces szlifowania oraz nanoszenia pięknych zdobień. Podczas tej niezwykłej wycieczki z przewodnikiem widzimy nie pokaz, ale pracującą w swoim naturalnym rytmie hutę szkła kryształowego.

 

 

Gdy z naturalnych względów technologii produkcji, jaka ma miejsce w hucie, nie uda się zobaczyć ręcznego kształtowania wyrobów kryształowych, wycieczka zostanie wzbogacona o poznanie specyficznych własności szkła kryształowego w czasie tematycznego zwiedzania huty noszącego nazwę „Sekrety szkła”. „Sekrety szkła” to wyjątkowa lekcja fizyki i optyki, w trakcie której przewodnik opowiada o historii, technologii i ciekawostkach związanych z kryształem i jego dziedzictwem.

 

 

To fascynująca historia, gdzie można poczuć żar z hutniczego pieca! Otwarte 7 dni w tygodniu w godzinach 09:30-16:30

Huta jest czynna codziennie, również w święta. Zwiedzanie trwa ok. 40 minut, częstotliwość wejść uzależniona jest od okresu w roku. Wejście jest biletowane: bilet normalny 22 zł, ulgowy 15 zł, dzieci w wieku do 5 roku życia wejście bezpłatne.

 

 

A na warsztatach, których jest kilka opcji dzieciaki mogą same ozdobić coś szklanego, wydmuchać bańkę, zrobić witrażyk, wszystko z rodzicem lub pod okiem animatora.

Na koniec z kolei, jeśli jesteś tam z sześciolatkiem i trzylatkiem nie da się nie zrobić trzech rzeczy: pójść na huśtawkę, zrobić sobie zdjęcia w planszy i zjeść deseru w kawiarence, oczywiście podanego w firmowych kryształach!

 

 

 

Ogólnie wizyta w Hucie Julia tak niepostrzeżenie zapada dzieciakom w pamięć, że kilka dni później zupełnie przy okazji i nieświadomie przejeżdżając przez miasteczko Piechowice, Gabi zakrzyknęła: o tata, tutaj byliśmy w Hucie! Zatem warto!

 

 

Adres

Huta Julia
ul. Kryształowa 73 (dawna Żymierskiego),
58-573 Piechowice, Polska

DZIAŁ TURYSTYCZNY
75 761 24 13 wew. 2
Poniedziałek – Piątek 8:30 – 16:30
turystyka@hutajulia.com

www.hutajulia.com

 

 

Komentarze