Piękne Krosno i piękna tradycja rzemiosła w Centrum Dziedzictwa Szkła

 

Hej, hej, witamy po raz drugi z Podkarpacia! Jeszcze tego samego dnia, którego zwiedzaliśmy Zamek Kamieniec, wybraliśmy się do Krosna, blisko było więc co tam się będziemy ociągać 🙂

 

Samo Krosno urzeka pięknym Klimatem niedużego miasteczka. Okolice rynku to kwintesencja uroczych zakątków. Zanim usiedliśmy na kolacji w Posmakuj Krosno, to poświęciliśmy ponad dwie godziny na poznanie historii krośnieńskiego rzemiosła. Czyli zwiedziliśmy Centrum Dziedzictwa Szkła, które znajduje się przy ulicy Blich 2. Tutaj od razu ważne info. Za wejściówki dla dzieci do piątego roku życia zapłacicie tylko 1 grosz. Natomiast jeśli macie Kartę Dużej Rodziny to bilet wyjdzie Was tylko 20 złotych za osobę.

Centrum składa się aż z dwóch obiektów. Pierwszy to budynek główny, drugi to piwnice przedprożne.

 

 

JEST CO TAM ROBIĆ

Jeśli przeszła Wam przez myśl wątpliwość pt. „Co niby będziemy robić z dziećmi w takim miejscu?”, to natychmiast porzućcie wątpliwości. Zarówno dziewczyny, jak i my sami, byliśmy absolutnie zachwyceni prezentacjami produkcji szkła – są one, krótko mówiąc, zjawiskowe. Od pokazów trudno oderwać wzrok, co zresztą macie okazję zobaczyć na fotografiach 😊. Spójrzcie na tego barwnego smoka ze szkła – ręczna praca nad nim to 6 godzin precyzyjnego kształtowania surowca. Wow!

 

 

To, co najbardziej zachwyciło jednak nas wszystkich, to warsztaty obróbki i zdobienia szkła. Oczywiście nie wszystkie zajęcia dostępne są dla najmłodszych dzieci, niemniej naprawdę jest co robić. Po mini warsztatach mieliśmy ogromną przyjemność zobaczyć wystawy – zarówno gigantyczne malowidło anamorficzne, jak i cenne, szklane dzieła niesamowitych artystów. A patent z podłogą 3D i możliwością zrobienia sobie tam zdjęcia to super pomysł!

 

 

RÓŻA

W programie jest też krótki film w specjalnej sali kinowej o historii i tradycji szkła w regionie. A podczas pokazu przy piecu hutniczym wszystkie dzieciaki mogą wytłoczyć własnoręcznie pamiątkowy medal ze szkła. Z kolei chętni dorośli zaproszeni są do wydmuchania swojej bańki szklanej, jak trudna jest to sztuka, niech świadczy to, że całą trójka chętnych wydmuchała coś na kształt cieniutkiego lichego balonika. A ci panowie fachowcy z takiej rozgrzanej kuli szkła w kilka minut robią widoczną poniżej różę. Tę zrobili na naszych oczach.

 

 

BILETY

Uwaga! I tutaj pamiętajcie, żeby odpowiednio wcześniej zarezerwować bilety – Centrum Dziedzictwa Szkła jest dość popularną atrakcją, więc jeśli tego nie dopilnujecie, możecie mieć kłopoty z wejściem. Jeśli planujecie zobaczyć całość, to pamiętajcie, żeby kupić bilety maksymalnie o godzinie 16-tej (CDS czynne jest od poniedziałku do soboty od 10 do 18).

 

 

PRZEPIĘKNY RYNEK W KROŚNIE

Po zwiedzeniu CDS wiedzieliśmy, że musimy usiąść na Rynku by ponapawać się jego klimatem! Spokój, harmonia, cisza, relaks – to wszystko daje właśnie ryneczek niedużego miasta. I widać, że miasto zna wartość tego miejsca, bo naprawdę samo zachęca by posiedzieć dłużej. A hitem jest wielka piaskownica/boisko plażowe – dzięki temu dzieciaki mogą tu być całe godziny i się nie nudzić a my, rodzice w tym czasie mając je na oku możemy posmakować Krosna. Dosłownie, bo tak nazywa się restauracja w której zjedliśmy tego dnia kolację. Wyborny tatar, doskonałe sajgonki z kaczką, domowa lemoniada, dla dzieci kurczak w słodkiej panierce i domowe frytki, pomidorówka jak u babci, czy też policzki wołowe przyrządzone że palce lizać!

 

 

Spodobał Ci się mój wpis?

Wpadnij na INSTAGRAM OCZEKUJAC

 

 

oraz na FACEBOOK OCZEKUJAC 

 

 

 

Komentarze