Muzeum Lizaka, czyli hit według naszych dzieci

 

Podczas naszego wakacyjnego tripa po Podkarpaciu dziewczyny autentycznie cieszyły się na większość atrakcji, które im zaproponowaliśmy – nie marudziły, kiedy szliśmy zobaczyć zabytkowy kościół i nie jest dla nich specjalnym problemem 1,5-godzinny spacer.

 

Ale nie oszukujemy się – pewne atrakcje po prostu akceptują, na inne reagują piskiem i radością i dopytują “kiedy, no tata, kiedy?!”. I to właśnie Muzeum Lizaka zalicza się do tej drugiej kategorii.

 

 

Co musicie wiedzieć? Otóż przede wszystkim oczywiście powinniście poznać lokalizację – Muzeum Lizaka znajduje się w Jaśle, przy ulicy Floriańskiej 3. To miejsce, w którym dowiecie się właściwie wszystkiego o tradycji wytwarzania słodkości w tym mieście. Dziewczyny z zapartym tchem oglądały proces wytwarzania lizaków i cukierków, wszystkiego próbowały, dotykały i wąchały.

 

 

Zanim weszliśmy na przygotowaną halę produkcyjną, gdzie zgromadzono zabytkowe maszyny, wysłuchaliśmy dopasowanej do percepcji dzieci prelekcji o historii tych słodyczy, były małe quizy po drodze a kto dobrze odpowiadał w nagrodę mógł potem wybrać jaki smak i kolor lizaka będzie robiony na warsztatach. W sali z półproduktami dzieciaki mogły powąchać wszystkich aromatów, poznać i zobaczyć pozostałe składniki lizaków naturalnych.

 

 

Na hali głównej z zaciekawieniem oglądały wszystkie maszyny, te mniejsze i większe, Miśkę najbardziej zaintrygował kolorowy domek – ewidentnie atrakcja pomysłowo przemyślana dla tych najmłodszych.

 

 

JESZCZE WIĘCEJ O UROKACH PODKARPACIA DOWIESZ SIĘ TUTAJ:

 

 

Oczywiście największą atrakcją było dla nich samodzielne przygotowanie smakołyków – jeśli wykupicie wejście z pakietem „zrób sam lizaka”, to i Wasze dzieci będą miały taką okazję. Mnóstwo wiedzy (interesującej także Kubę i mnie), przesłodki zapach, a do tego wszystkiego oczywiście przyciągające maluchy place zabaw – krótko mówiąc, zdecydowanie warto!

 

 

Wejście odbywa się o każdej pełnej godzinie (ale pamiętajcie, że w sezonie wakacyjnym muzeum otwarte jest od 11 do 18). Bilety kosztują 10 złotych za osobę dorosłą, bilet ulgowy to wydatek rzędu 8 złotych. My skorzystaliśmy z pakietu – mama, tata i dziecko płacą 25 zł + za każde kolejne dziecko 5 zł. Dopłata za możliwość wzięcia udziału w warsztatach to 5 złotych za osobę. Pamiętajcie, że maluszki do 3 roku życia wchodzą za darmo.

Komentarze