8 rzeczy, których nie wiesz o ubrankach z bawełny organicznej

 

O tematach związanych z ubrankami mogłabym mówić bardzo długo – niezależnie, czy dotyczy to praktyczności szelek u stylowego niemowlaka, czy sposobów na przekonanie trzylatki, że zimowa czapka nie jest ok w upale 😉.

 

Dzisiaj jednak chcę Wam powiedzieć o czym naprawdę ważnym. Od jakiegoś czasu interesuję się szeroko pojętym tematem „eko” i mogę podzielić się z Wami zdobytą wiedzą. Oto 8 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiesz o bawełnie organicznej.

 

 

#1 Bawełnę organiczną uprawia się na specjalnych plantacjach

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że uprawa bawełny to ogólnie naprawdę trudne zadanie. Niewiele roślin jest aż tak podatnych na ataki pasożytów i szkodników, jak właśnie bawełna. Co więc robią plantatorzy, aby koniec końców mieć w ogóle co sprzedawać? To oczywiste – opryskują pola ogromnymi ilościami pestycydów i agresywnymi środkami ochrony.

Później wcale nie jest lepiej. Jak można się domyślić, obficie potraktowana chemią bawełną nie jest najczystsza. Aby więc zniknęły z niej zanieczyszczenia, trzeba poddać ją wielokrotnemu czyszczeniu – oczywiście za pomocą kolejnych środków chemicznych. A gdy mamy już gotowe materiały, dostają one kolejne porcje chemii w postaci farb. Chemia, chemia, chemia – potrójne uderzenie, a potem kontakt z wrażliwą skórą dziecka.

Produkcja bawełny organicznej to zupełnie inna bajka. Przede wszystkim rośliny ochrania się w sposób naturalny – między innymi chili i czosnkiem, a ziemię nawozi najzwyklejszym obornikiem. Nawet chwasty nie są usuwane mechanicznie, tylko ręcznie – wszystko po to, by pulchne kulki włókien pozostawały jak najbardziej czyste. Które ubranko chętniej założyłybyście delikatnemu noworodkowi? A no właśnie.

 

 

#2 Najbardziej wartościowa bawełna organiczna to ta w naturalnym kolorze

Kiedy następnym razem będziesz w sklepie z ubrankami dla dzieci i zaczniesz przeglądać te z bawełny organicznej, zwróć szczególną uwagę na modele w naturalnych kolorach. Zielone, beżowe, kremowe czy białe powinny znaleźć się w centrum Twojej uwagi, bo to właśnie one farbowane są najbardziej naturalnie – za pomocą glinek. Znowu odchodzi nam kolejna porcja chemii.

 

 

#3 Najczęściej zbierana jest ręcznie

To musi sporo kosztować – mogę się tylko domyślać, że tempo zbierania bawełny znacznie maleje, gdy zajmują się tym ludzie, a nie maszyny. Dlaczego więc w taki sposób? Otóż dlatego, że dzięki temu olej nie przenosi się na delikatne włókna. Innymi słowy, bawełna nie zostaje zanieczyszczona i nie trzeba jej chemicznie oczyszczać. Gra jest zatem warta świeczki. Na niemal wszystkich plantacjach organicznej bawełny jest ona zbierana przez ludzi.

 

 

#4 Do mycia używane są łagodne środki

Oczywiście koniec końców i bawełna organiczna musi zostać doprowadzona do idealnej czystości. Jednak w tym celu używa się łagodnych, delikatnych i w pełni naturalnych środków. Czyli takich, jakich życzyłaby sobie każda mama malutkiego dziecka.

 

 

#5 Jest przyjazna dla rolników

W tym momencie muszę podać Wam zatrważające dane. Przeczytałam gdzieś, że każdego roku umiera nawet blisko 20 tysięcy pracowników konwencjonalnych plantacji bawełny. Nie mam pewności, na ile jest to prawdą, ale domyślam się, że kontakt z tak ogromną ilości pestycydów nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Zapewne właśnie zabija.

Na plantacji bawełny organicznej nie ma śmierci, bo nie ma chemii. Nikt nie umiera od czosnku albo chilli. Co więcej, z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że to właśnie właściciele plantacji organicznej bawełny najczęściej sprzeciwiają się pracy osób niepełnoletnich, czyli po prostu dzieci.

 

 

#6 Sprawia, że ubranka są bardziej miękkie i wytrzymałe

Przyznam się Wam, że stałam się niemal ekspertką od bawełny organicznej 😉. Jeśli położycie przede mną body z takiego materiału i ze zwykłej bawełny, a potem nakażecie mi wybierać z zamkniętymi oczami, to nie ma obaw – od razu rozpoznam, co jest czym.

Bawełna organiczna jest fantastycznie mięciutka – sprawdźcie sami w sklepie, a przyznacie mi rację. To nic dziwnego, bo użycie chemii zawsze musi mieć swoje konsekwencje. To jednak nie wszystko. Bawełna organiczna jest o wiele trwalsza. Możecie ją prać, prać i prać, a ona nie zmieni ani koloru, ani fasonu. I nie przestanie zachwycać miękkością.

 

 

#7 Zmniejsza ryzyko występowania alergii

Wszystkie znamy ten problem – dziecko ni stąd, z owąd, ma brzuszek w czerwonych krosteczkach. Podejrzewamy różne rzeczy, analizujemy, wykluczamy składniki ze swojej diety – jeśli karmimy piersią, zastanawiamy się nad ewentualną ospą. Jednak po dwóch czy trzech dniach wysypka znika sama. Czy może mieć to związek z chemią, która pokrywa dziecięce ubranka? Oczywiście – zwłaszcza że nie wszystkie mamy piorą pozornie „czyste i pachnące” ciuszki ze sklepu.

Zakładanie maluszkowi ubranek z bawełny organicznej znosi ryzyko uczulenia do minimum. Po takiej zmianie może się okazać, że wysypka już nie występuje, chociaż karmiąca mama wciąż je truskawki, orzechy i spożywa dużo nabiału.

 

 

#8 Ubranka z bawełny organicznej nie są drogie

Czy body z bawełny organicznej za 25-30 złotych to dużo? A dwie małe apaszki (które niemowlęta często „ciumkają”) za 22 złote? Zgodzicie się na pewno, że jesteście w stanie tyle wydać. I dlatego chcę Wam przedstawić kolekcję firmy 5.10.15. Na pewno Wam się spodoba:

https://www.51015kids.eu/niemowlak-0-2-lat?s%5B12%5D%5B%5D=540

To produkty z najwyższej półki – zgodne z wszystkim, o czym przeczytaliście wyżej. Dodatkowo przy ich produkcji wspierano sprawiedliwy handel. Dodatkowo (a może przede wszystkim!) ubranka dla niemowlaków 5.10.15. są bardzo funkcjonalne:

 • Rękawki w body mają opcję niebrapków – wystarczy odwinąć kawałek rękawka

 • Body zapinane z boku (kopertowe body) – to super opcja dla małych dzieci, które nie trzymają jeszcze samodzielnie swojej główki. 7 lat temu, gdy Gabi była mała, takie body zapinane z boku przywoziła mi moja mama, która mieszka w Niemczech. Teraz wystarczy pójść na zakupy do 5.10.15. 😉

 • Spodenki ze stópkami są świetną opcją dla noworodków i dla starszych dzieci na noc. Kornel ma teraz tendencję do ściągania skarpetek. Gdy ma na sobie spodnie ze stópkami zabawa w „Nie mam skarpetki” nie ma szans 😉
 • Pajace zapinane na zamek! To moje odkrycie sprzed kilku lat – pajace, które zapinane są na zamek, a nie na zatrzaski, potrafią niesamowicie ułatwić życie rodzicom! Kornel tylko w takich śpi! Gdy raz kupisz takie swojemu dziecku, nie będziesz chciała innych!

 

Niżej podaję Wam bezpośrednie namiary na ubrania z bawełny organicznej dla noworodków i niemowlaków w super cenach,  aktualnie jest -55% na każde ubranko!

 1. Ubranka niemowlęce, odzież niemowlęca, ciuszki dla dzieci od rozmiaru 56 do 92 cała kolekcja TUTAJ
 2. Body niemowlęce z bawełny organicznej “Cieszę się, że jesteś ze mną” długi rękaw cena 22,50 zł TUTAJ
 3. Body niemowlęce KOPERTOWE z bawełny organicznej z napisami “Kocham Cię” długi rękaw cena 24,750 zł TUTAJ
 4. Body niemowlęce białe z bawełny organicznej długi rękaw “Ptaszki” cena 22,50 zł TUTAJ
 5. Pajac niemowlęcy z bawełny organicznej z napisem “Kocham Cię” cena 31,50 zł TUTAJ
 6. Pajac niemowlęcy z bawełny organicznej-biały w paski cena 31,50 zł TUTAJ
 7. Pajac niemowlęcy z bawełny organicznej- biały “Ptaszki” cena 31,50 zł TUTAJ
 8. Śpiochy niemowlęce z bawełny organicznej- białe w paski “Dobrze Cię mieć tak blisko” cena 27,00 zł TUTAJ
 9. Body niemowlęce KOPERTOWE z bawełny organicznej białe w paski “Z miłością” cena 24,75 zł TUTAJ
 10. Półśpiochy niemowlęce białe z bawełny organicznej “Z miłością” cena 27,00 zł TUTAJ
 11. Półśpiochy niemowlęce z bawełny organicznej- białe w paski “Ptaszki” cena 27,00 zł TUTAJ

 

Dajcie znać w komentarzach, czy lubicie ubrania z bawełny organicznej? I czy to, w jaki sposób są produkowane ubrania dla dzieci jest dla Was ważne?

 

 

KONKURS NA INSTAGRAMIE @OCZEKUJAC

Serdecznie zachęcam Was, by wziąć udział w konkursie na naszym profilu www.instagram.com/oczekujac

Do rozdania mam zestaw ubranek dla maleństwa:

 • „Kocham Cię” kopertowe body długi rękaw, rozmiar 62, kolor pomarańczowy,
 • „Z miłością” body kopertowe na długi rękaw, rozmiar 62 białe w szare paski,
 • „Ptaszek” doby na długi rękaw, rozmiar 62 białe,
 • “Cieszę się, że jesteś ze mną” body na długi rękaw białe w pomarańczowe kropki, rozmiar 62.

Chcesz wziąć udział w rozdaniu? Polub Instagram 5.10.15. www.instagram.com/51015kids.eu oraz IG Oczekujac a w komentarzu zaproś do zabawy 3 osoby. Rozdanie trwa do 28-10-2019. Wyniki 29-10-2019. POWODZENIA!

 

 

 

Partnerem publikacji jest 5.10.15.
Komentarze