Rak and Roll. Dzień 6. października – DZIEŃ BOSKICH MATEK

6 października to Dzień Boskich Matek, kobiet, które w ciąży zachorowały na raka.

 

Boskie matki same mówią:

„To jedno z najtrudniejszych doświadczeń życiowych, kiedy radość z macierzyństwa przeplata się ze lękiem o życie i zdrowie, własne i dziecka. Potrzebujemy wiedzieć, że społeczeństwo nas rozumie, akceptuje, wspiera, nie ocenia”.

U 1 na 1.000 kobiet w ciąży lub do roku po porodzie zostanie zdiagnozowany nowotwór. Ich liczba stale rośnie. Dlatego Fundacja @fundacjaraknroll wraz z Ekspertami apelują o zachowanie czujności onkologicznej w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących. Bywa, że kobieta w ciąży myli objawy choroby onkologicznej z objawami ciąży, bo symptomy są bardzo podobne.

 

Szczególnie w przypadku raka piersi, najczęściej występującego i najtrudniejszego w diagnostyce. Rozwiązaniem problemu jest wykonywanie badania USG piersi, zgodnie z zaleceniami.

Fundacja Rak’n’Roll prowadzi Program opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki, więcej informacji www.raknroll.pl/boskiematki

Rak piersi u kobiet w ciąży jest diagnozowany nawet do 7 miesięcy później niż w grupie kobiet nieciężarnych, co dramatycznie pogarsza rokowania. Z inicjatywy Fundacji Rak’n’Roll nad nowym i rosnącym problemem pochylili się eksperci ginekolodzy i onkolodzy. Wypracowane wspólnie zalecenia odnośnie badania USG piersi w czasie ciąży wchodzą w życie w Dzień Boskich Matek.

 

 

6 października to Dzień Boskich Matek, kobiet, u których w ciąży i do roku po porodzie zostaje zdiagnozowana choroba nowotworowa.

Przez 3 lata trwania Programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki” zgłosiło się do nas ponad 140 kobiet. Chorowały praktycznie na każdy rodzaj nowotworu. To, co zwróciło naszą uwagę to wysoka i szybko rosnąca zarazem liczba diagnoz raka piersi. W tej chwili stanowi on aż 60% wszystkich nowotworów wśród naszych Podopiecznych. Z przeprowadzonych wywiadów wynikało, że kobiety zwracały uwagę na niepokojące objawy takie jak: guzki, obrzęki, zaczerwienienia skóry piersi, ale albo same, albo przez lekarzy były uspakajane, że to typowe symptomy ciąży i po porodzie naturalnie miną

powiedziała Marta Ozimek-Kędzior, inicjatorka Programu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka Boskie Matki, członek zarządu Fundacji Rak’n’Roll. Niestety, nie zawsze zmiany ustępują po rozwiązaniu, a w konsekwencji nowotwór jest rozpoznany z dużym opóźnieniem.

Rozpoznane nowotwory piersi u kobiet ciężarnych są zazwyczaj bardziej zaawansowane niż w populacji kobiet nieciężarnych. Diagnostyka u ciężarnych opóźniona jest przeważnie o 2-7 miesięcy od pojawienia się pierwszych symptomów. Wiadomo natomiast, że opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy wpływa na zwiększenie liczby osób z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5%, co wiąże się ze zdecydowanie gorszym rokowaniem” – powiedziała dr n. med. Agnieszka

 

Więcej informacji udzielą

  1. Program Boskie Matki: Marta Ozimek-Kędzior, marta.ok@raknroll.pl, tel. 601341015
  2. Fundacja Rak’n’Roll: Olga Myślińska, olga@raknroll.pl, tel. 501046615
  3. Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum
    Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie, współautorka Stanowiska.

 

„Boskie Matki” to misyjny projekt Fundacji, spełnienie marzenia założycielki – Magdy Prokopowicz, która po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży, postanowiła głośno mówić o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet życie dawać”. Opieka oferowana w ramach Programu jest bezpłatna. Fundacja Rak’n’Roll na bieżąco zbiera fundusze na jego funkcjonowanie.

Każdy może wesprzeć Program wpłacając środki na fundacyjne konto „Boskie Matki” nr : 57 1140 2017 0000 4902 1308 7103.

 

 

Zmiany fizjologiczne czy rak?

Rak piersi jest najtrudniejszym w rozpoznaniu nowotworem w czasie ciąży. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Niestety równolegle jest także najczęściej występującym. Jak zatem rozróżnić czy jest to prawidłowo rozwijająca się ciąża czy rak piersi? O pomoc zwróciliśmy do współpracujących z Fundacją Ekspertów z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Tak powstały zalecenia, które dziś prezentujemy. Wierzymy, że dokument szybko przełoży się na wzrost wczesnych diagnoz, a co za tym idzie wzrost liczby kobiet, które przejdą przez chorobę, że uratujemy zdrowie i życie młodych kobiet i przyszłych mam. Tym bardziej, że liczba kobiet, u których w ciąży zostanie zdiagnozowany rak piersi stale rośnie – dodała Ozimek-Kędzior.

 

 

Stanowisko zespołu ekspertów

W związku z danymi epidemiologicznymi oraz dostępnością badań USG zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w Stanowisku odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych zaleca

dla kobiet powyżej 35 roku życia:

  • wykonanie badania USG piersi w I trymestrze ciąży u wszystkich ciężarnych

 

dla kobiet poniżej 35 roku życia:

  • rozważenie badania USG piersi w I lub II trymestrze ciąży
  • wykonanie w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak: guz, zaczerwienienie lub obrzęk skóry piersi, powiększenie węzłów chłonnych pachowych – niezależnie od czasu trwania ciąży.

 

Często spotykam się z przekonaniem, że u kobiety w ciąży lub karmiącej nie ma potrzeby przeprowadzenia badania USG piersi. Niestety, ani ciąża, ani karmienie piersią nie chronią przed nowotworem. Dlatego czujność onkologiczna w tym czasie jest wskazana. A nawet, ze względu na podobieństwo objawów, powinna być większa. Zalecenia są wskazówką dla lekarzy, w jaki sposób mogą najlepiej zadbać o swoje pacjentki.

podkreślił Prof. dr hab. n. med. Wojciech Rokita – wiceprezes, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

 

 

Leczenie onkologiczne w ciąży

Wyniki badań oraz wieloletnie doświadczenie lekarzy wskazują, że rozpoznanie choroby nowotworowej u kobiety ciężarnej nie powinno wpływać na opóźnienie rozpoczęcia leczenia, ani skutkować wymuszonym przerwaniem ciąży. W odpowiedni sposób zmodyfikowana terapia nie stanowi ryzyka dla płodu oraz dalszego rozwoju dziecka, ale też nie traci na swej skuteczności.

Pragnę podkreślić, iż leczenie raka piersi u kobiet będących w ciąży jest nie tylko możliwe, ale też konieczne – dotyczy to zarówno leczenia chirurgicznego, jak i chemioterapii. W wybranych przypadkach można rozważyć również zastosowanie radioterapii. Ważne, jednak aby diagnostyka i leczenie odbywało się w wyspecjalizowanych ośrodkach dysponujących doświadczonym wielodyscyplinarnym zespołem

podkreśla dr Jagiełło-Gruszfeld.

 

Dziewczyny dbajmy o siebie, bo nasze dzieci nas potrzebują – teraz i zawsze!

 

 

Zachęcam też do wysłuchania filmu, w którym Nicole Sochacki-Wójcicka, znana jako Mamaginekolog, ginekolog położnik w trakcie specjalizacji, autorka bloga Mamaginekolog.pl, opowiada o czujności onkologicznej w czasie ciąży i karmienia piersią.

 

https://www.instagram.com/p/B2pLScGFgPj/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.