Dbam o siebie. Tego nauczyła mnie mama

 

Mama nauczyła mnie śmiać się z samej siebie, tolerancji, bycia otwartą na innych ludzi i kultury, ciekawości świata i tego, że żyje się tylko raz – dlatego dbam o siebie i o swoich bliskich.

 

Jak dbać o siebie i o bliskich? To temat bardzo szeroki i różnie rozumiany. Ktoś powie, że dbanie o innych to dawanie drogich prezentów. Inna osoba uzna, że gotując codziennie pyszne dania i dbając o dom dba o swoich bliskich. Ktoś jeszcze postawi na wspólne spędzanie czasu z rodziną. Ilu ludzi – tyle odpowiedzi.

Jednak ja dzisiaj chcę zwrócić Waszą uwagę na jeszcze jeden aspekt dbania o siebie. Dla mnie to zagadnienie wiąże się również z dbaniem o moją rodzinę, mojego męża. Temat, który dziś chcę poruszyć to antykoncepcja bez zbędnej pruderii, bo mówiąc o zdrowiu trzeba posługiwać się faktami i korzystać z naukowej wiedzy.

 

 

Dbam o siebie

Dwie najbardziej popularne metody antykoncepcyjne to aktualnie tabletki antykoncepcyjne oraz prezerwatywy. Używałam obu, z żadnej nie byłam zadowolona. O prezerwatywach nie ma co dużo opowiadać – każdy wie, jak jest. A poza niewygodą trzeba też mieć na uwadze ryzyko pęknięcia. To skuteczna metoda antykoncepcji, ale każdy kto miał z nią jakikolwiek związek widzi minusy. I jest ich bardzo dużo.

Jeśli natomiast chodzi o tabletki… Chyba Wam o tym nie wspominałam, ale zażywając tabletki antykoncepcyjne, miałam ogromne bóle głowy. Żeby było „śmiesznie”, nie wiedziałam, że to od tego. Chodziłam od lekarza do lekarza, miałam szczegółowe badania, w końcu lekarze rozkładali ręce ze słowami: „migrena”. I co poradzisz, migrena to migrena – kto ma, ten wie, że gałki oczne mogą boleć nawet od środka, a drobne promienie słońca wywołują w głowie grzmoty.

Plasterki antykoncepcyjne też nie są mi obce. Korzystałam z nich przez kilka lat i szczerze: nie mam zamiaru do nich wracać. Prócz faktu, że wygląda się z plasterkami jak oznaczona osoba (miejsca gdzie plasterek antykoncepcyjny można przykleić to: ramiona, brzuch, plecy, pośladki, uda) to bardzo często plasterek się sam odkleja częściowo lub całkowicie! Można więc zapomnieć o nakładaniu balsamu na całe ciało. Ten rodzaj antykoncepcji ma też skutki uboczne i nie jest zalecany dla kobiet z masą ciała powyżej 90 kg. Dużym minusem jest też spadek libido o czym mało kto mówi.

 

Projekt: Dziecko!

W pewnym momencie zdecydowaliśmy się z Kubą na dziecko i pożegnałam plasterki. Przez pierwszy tydzień nie zauważyłam, że nie mam moich „migren”, a libido uśpione wróciło. W drugim coś mnie „tknęło”, ale bałam się powiedzieć to głośno. Od tej pory minęło wiele lat, a ja już nigdy nie miałam bólu głowy, który doprowadzałby mnie do wymiotów. I nigdy nie będę już stosowała pigułek i plasterków.

W każdym razie przez wiele lat szokowało mnie, że właściwie to nie ma idealnej dla mnie oraz dla wielu innych kobiet metody antykoncepcji. Owszem, są jeszcze wkładki hormonalne. Tyle że odkąd moja koleżanka sobie taką założyła i w ciągu jednego tygodnia powstały u niej dwie 6-centymetrowe torbiele na jajnikach, jakoś metoda ta nie wzbudza mojego zaufania (mimo że torbiele te szybko się wchłonęły). I teraz, zupełnie niedawno, dowiedziałam się od mojej drugiej koleżanki o IUB Ballerine.

 

 

Długoterminowa metoda antykoncepcji

Co to jest IUB Ballerine? Żartobliwie można by powiedzieć, że IUB Ballerine powinna założyć sobie każda kobieta, która pragnie być piękna nie tylko na zewnątrz, ale w środku – bo wyrób ten przypomina prawdziwą biżuterię. Taki łańcuszek z drobnymi kuleczkami. Koleżanka powiedziała też, że to najnowsze osiągnięcie ginekologii, a jej lekarz powiedział, że

nowoczesna wkładka domaciczna IUB Ballerine zapewnia komfort, bezpieczeństwo i skuteczność działania.

Po to, by czuć się bezpiecznie, a jednocześnie nie doświadczać wszystkich tych okropności, które wymieniłam na wstępie do wpisu.

 

 

Wkładka IUB Ballerine to wkładka miedziana

Składa się z nici ze stopu nitinolowego (wykorzystywanego między innymi w kardiochirurgii, więc wiadomo – bezpieczeństwo absolutne i sprawdzone) oraz miedzianych koralików. Jako że wkładki miedziane nie cieszyły się szaloną popularnością w ostatnich latach, przypomnę Wam, jakie jest ich działanie.

Otóż funkcję antykoncepcyjną mają one dzięki temu, że:

  • blokują proces zapłodnienia wewnątrz macicy,
  • ograniczają mobilność plemników,
  • zapobiegają zagnieżdżeniu się komórki jajowej.

 

IUB to wkładka niehormonalna

To bardzo ważne, ponieważ brak hormonów oznacza brak tycia oraz brak negatywnego wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Poza tym musisz wiedzieć, że:

  • skuteczność takiej antykoncepcji wynosi ponad 99%,
  • wkładka nie ma żadnego wpływu na libido,
  • zabezpieczenie działa przez około 5 lat,
  • to dobra metoda antykoncepcji dla kobiet, które z różnych przyczyn nie mogą stosować zabezpieczeń hormonalnych,
  • wkładka nie powoduje tycia (ani chudnięcia – niestety ?),
  • IUB Ballerine nie ma wpływu na kości, więc nie zwiększa ryzyka wystąpienia osteoporozy,
  • ginekolodzy zakładają wkładkę dla nieródek i wieloródek.

 

Oczywiście mam świadomość, że nasz blog czytają również kobiety młode, które nie mają jeszcze dzieci i które nie planują ich właśnie teraz. Albo matki nastolatek. Dla nich wszystkich też mam dobrą wiadomość: IUB Ballerine można stosować u kobiet powyżej 15. roku życia – nawet u tych, które jeszcze nie rodziły.

 

Czy założenie wkładki jest bolesne?

Jeśli masz już jakieś doświadczenia z zakładaniem wkładki (np. tej hormonalnej, w kształcie litery T), to wiesz, że ani założenie, ani wyjęcie takiego zabezpieczenia do przyjemnych nie należy. Tak przynajmniej mówiły moje znajome. Nie jest to żadne cierpienie, ale jednak przez dwie minutki zaciska się pięści na fotelu.

Z IUB Ballerine podobno jest inaczej, ponieważ jest to wkładka niemal mikroskopijna – jej średnica to zaledwie 15 milimetrów. Co więcej, aplikuje się ją za pomocą wyjątkowo cienkiego aplikatora (3 mm średnicy). Po zaaplikowaniu IUB Ballerine samoczynnie zwija się w śliczną, biżuteryjną kulkę, która może swobodnie przemieszczać się w macicy.

 

 

Antykoncepcja na lata

Przypuszczam, że są tutaj kobiety, które są w ciąży, planują ciążę albo właśnie zostały młodymi mamami. Myślę, że są też takie, jak ja. Mam już 3 dzieci i na chwilę obecną nie planuję (nie planujemy razem z Kuburkiem!) następnego. Zawsze marzyłam o gromadce dzieci i teraz już wszystkie dzieci w domu są!

Dlatego szukając antykoncepcji na lata wezmę pod uwagę założenie wkładki domacicznej IUB Ballerine, bo czytając różne opinie i rozmawiając z moimi koleżankami wydaje się być dla mnie najodpowiedniejsza. Wybór mój oczywiście będę konsultować z lekarzem ginekologiem i Was również serdecznie do tego zachęcam.

 

Dbam o siebie. Właśnie tego nauczyła mnie mama: dbając o siebie, dbam też o innych. Moja rodzina, mój mąż oraz dzieci są dla mnie najważniejsze. A jeśli coś jest ważne to trzeba się o to troszczyć!

 

dbam o siebie
dbam o siebie dla siebie i moich bliskich

 

Partnerem artykułu jest Exeltis Polska. Artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie zastąpi profesjonalnej konsultacji lekarskiej.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.