Twoje dziecko nie lubi myć zębów? Nasze rodzinne rady

 

Mycie zębów jest chyba jedną z bardziej problematycznych dla dzieci czynnością higieniczną.

 

W setkach, jeśli nie tysiącach domów każdego poranka lub wieczora rozlega się głośne:

„Ale ja nie chcę!”, „Nie lubię!”, „Nie będę!”.

Jeśli doskonale znasz ten problem i dobrze wiesz, jak męcząca może być myśl o zbliżającej się porze szczotkowania – koniecznie przeczytaj ten tekst ?.

 

dziecko nie lubi myc zebow porady

 

Dlaczego dziecięca niechęć do mycia zębów jest męcząca?

Nie wiadomo, dlaczego to akurat mycie zębów jest czynnością, której tak szczerze nie lubi większość dzieciaków. Dlaczego niektóre na samo hasło: „szczoteczka” zaczynają biegać po całym mieszkaniu, szukają wymówek, a nawet płaczą czy mocno zaciskają usta. Jedno jest pewne – problem jest powszechny. Ze świecą szukać rodziców, którzy nigdy się z nim nie spotkali. 

 

dziecko nie lubi myc zebow co robic

 

Pewne jest również, że te wszystkie protesty budzą w rodzicach niefajne emocje. Co najczęściej odczuwamy?

 

 • Gniew

Bo ile można? Co jest trudnego w myciu zębów? Dlaczego to dziecko robi mi na złość? Bezsilność, powtarzalność problemu i zmęczenie całym dniem podsycają złość, w konsekwencji czego w końcu unosimy głos. Zamiast miłego wieczoru są krzyki, zamiast przytulasa – łzy. W końcu jesteśmy źli i na dziecko, i na siebie… 

 

dziecko nie lubi myc zebow pomysly

 

 • Wyrzuty sumienia

Każdy radzi sobie z problemem jak może. Niektórzy odpuszczają w myśl zasady:

„Przejdzie mu potem, od jednego opuszczenia mycia zębów nikt nie umarł”,

inni sięgają po tablet i bajkę, żeby tylko przekonać malca. Wszystkie te rozwiązania budzą wyrzuty sumienia – bo co z nas za rodzice, skoro dziecko nawet przy myciu zębów ogląda „Świnkę Peppę?”. 

 

dziecko nie lubi myc zebow dlaczego

 

 • Lęk

Jako rodzice boimy się, że niedokładne mycie zębów, na które umęczeni przystajemy, poskutkuje rozwojem próchnicy. Obawiamy się, że nasze dziecko już w ogóle nie będzie umiało funkcjonować bez bajek. Albo że nigdy nie wyrobi sobie dobrych nawyków i jak tylko przestanie być pod naszą kontrolą, przestanie szorować zęby. Ogólnie rzecz biorąc – boimy się, że robimy coś nie tak, że nie spełniamy dzisiejszych wysokich wymagań stawianym nowoczesnym rodzicom. Myślę, że taką obawę odczuł kiedyś każdy z nas. 

 

dziecko nie lubi myc zebow dwulatek

 

 

Jeśli wszystkie wymienione emocje są Ci bliskie, to mam dzisiaj dla Ciebie garść naprawdę pocieszających informacji.

 

 1. Nastawienie do mycia zębów błyskawicznie się zmienia.

Jeśli sądzisz, że Twoje roczne dziecko nigdy się nie zmieni i już zawsze będzie reagowało paniką na myśl o myciu zębów, to uwierz – tak nie będzie. Nawet się nie zorientujesz, kiedy problem zniknie. U nas doskonałym przykładem jest Michalina. Z dnia na dzień, po prostu, jak za naciśnięciem jakiegoś guzika dziecko samo po kolacji mówi, że idzie już umyć zęby, jeszcze przed kąpielą. Oczywiście nie jest tak codziennie ale powtarza się coraz częściej a jakakolwiek niechęć pojawia się jedynie kiedy jest naprawdę zmęczona – sama jednak ma świadomość tego, że mycie ząbków jest dobre i pożyteczne! 

 

dziecko nie lubi myc zebow zabawy

 

 1. To, że odczuwasz irytację nie oznacza, że jesteś złym rodzicem.

To, że odczuwasz irytację, gdy Twoje dziecko nie chce myć zębów, oznacza najprawdopodobniej, że masz w życiu zbyt dużo obowiązków, że odczuwasz wielkie zmęczenie i że chcesz, aby w końcu było „po Twojemu” – zwłaszcza gdy chodzi o tak banalną sprawę. To naturalne na tym etapie życia – jest bardzo wymagający. Ważne, aby nie przesadzić, by z mycia zębów nie zrobić największego i najważniejszego problemu jego dzieciństwa. U nas bardzo zadziałało odpuszczenie kilka razy ale z JEDNOCZESNYM ciągłym przez te kilka dni opowiadaniu i pokazywaniu na zdjęciach skutków niemycia zębów. Uwierzcie – działa na wyobraźnię dziecka tysiąc razy bardziej niż ciągłe powtarzanie i przymuszanie. 

Dodatkowo argument: nie myjesz zębów – nie jesz słodyczy. U nas zawsze działa!

 

dziecko nie lubi myc zebow porady

 

 1. Istnieje naprawdę wiele sposobów, by dziecko zaakceptowało mycie zębów.

Jest naprawdę wiele metod na to, by dziecko zaakceptowało mycie zębów – a nawet pokochało czy choćby polubiło a na pewno właśnie zaakceptowało jako coś naturalnego. Prawdopodobieństwo, że żadna nie przypadnie do gustu Twojemu maluchowi, jest znikome. I naprawdę warto po nie sięgnąć – nie jest to ani praco- ani czasochłonne.

 

dziecko nie lubi myc zebow spiewanie piosenki

 

Sprytne sposoby na zmianę dziecięcego nastawienia do mycia zębów

Co zatem robić jeśli dziecko nie lubi myć zębów? Gdy dziecko protestuje na samo wspomnienie o myciu zębów, koniecznie wypróbuj poniższe sposoby.

 

 • Pozwól dziecku zadecydować o tym, czym będzie myć zęby

Kiedy dziecko dokonuje wyboru w zakresie wyboru pasty czy szczoteczki, automatycznie zmienia nastawienie – to magia. W naszym domu świetnie sprawdziło się w to w przypadku Kornela. Kiedy wybrał swoją szczoteczkę, wszystkim dookoła głośno oznajmiał, że tylko on może jej używać. Jakoś zapomniał, że wcześniej w ogóle nie chciał myć zębów ?. Oczywiście im barwniejsze pasty i szczoteczki, tym lepiej.

 

 • Porozmawiaj

Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku roczniaka, ale śmiało możesz po nią sięgnąć, gdy awersję do higieny jamy ustnej odczuwa czterolatek czy pięciolatka. Możesz pokazać dziecku zdjęcia zepsutych zębów (wybierz takie, by nie śniły się maluchowi po nocach), możesz szczerze wytłumaczyć, czym są bakterie i dlaczego się je zabija, możesz też porozmawiać o tym, jak drogie jest chodzenie do dentysty (można mieć za to dużo zabawek!). Czasem szczerze przedstawienie sprawy i potraktowanie małego człowieka jak dorosłego jest najskuteczniejsze.

 

 

 • Myjcie zęby razem

W wielu przypadkach dziecko nie chce myć zębów nie dlatego, że nie lubi samej czynności, ale przez… nudę. Sprawdzi się zatem wspólne mycie zębów połączone z pewnymi rytuałami. Możecie np. zaśpiewać ulubioną piosenkę podczas mycia zębów. Ja bardzo często śpiewam „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” zespołu Fasolki. Utwór trwa 1 minutę, więc śpiewam to dwa razy. Dzieci też znają tę piosenkę, bo w ciągu dnia dla zabawy też ją sobie puszczamy. Takie radosne i zabawne śpiewanie bardzo pomaga i oswaja mycie zębów!

 

 

 • Włącz zabawę

Skoro mowa o zabawie – czy wiesz, jak doskonale sprawdza się wygłupianie przed myciem zębów? Jedną z metod, która fantastycznie działała na malutką Misię, było udawanie, że nie wiemy, gdzie ma usta. Dotykałam szczoteczką jej noska, podbródka, czoła, pytając: „Tutaj? Nie? To może tutaj?”. Misia śmiała się jak szalona! W końcu sama nakierowywała moją dłoń. Oczywiście metoda ta działała tylko kilka dni, ale ogólnie zmieniła nastawienie Miśki, która jak wiecie od zawsze miewa problem z jakąkolwiek ingerencją dotyczącą ciała – nawet posmarowanie krosteczki po komarze było problemem.

 

Pozostałe nasze sprawdzone sposoby, gdy dziecko nie chce myć zębów to:

 1. śpiewanie piosenki podczas nakładania pasty i nucić ją podczas samego mycia. Ta metoda sprawdziła się u nas w przypadku Gabi – gdy była malutka tak zaczynaliśmy przyzwyczajanie do tej codziennej rutyny.
 2. można myć zęby w wannie – aktualnie Kornel jest wielkim fanem wieczornego mycia zębów w wannie właśnie!
 3. można mieć różne kolorowe szczoteczki – to zawsze działa na Miśkę. Sama wybiera jaką szczoteczką dziś umyje zęby: różową czy żółtą? Oczywiście każda szczoteczka należy do Misi, ale kto powiedział, że trzeba mieć tylko jedną szczoteczkę do mycia zębów? Im więcej tym weselej!
 4. można nawzajem myć sobie zęby – czyli dziecko myje Tobie zęby, a Ty dziecku.
 5. daj dobry przykład – u nas to działa najlepiej! Kornel, Misia i Gabi już od małego niemowlaka widzą, że rodzice myją zęby – a jeśli mama i tata coś robi to dziecko również chce!

 

dziecko nie lubi myc zebow porady kilka szczoteczek

 

A może wyzwanie?

Nie wiem jak Wasze dzieciaki, ale nasze uwielbiają samo słowo challenge jak i to co pod nim się kryje – czyli jakieś długofalowe zadanie, na końcu z jakąś nagrodą, niespodzianką! I takie wyzwania świetnie sprawdzają się też we wprowadzaniu nowego nawyku – najpierw jest to czynność aktywność dla uzyskania nagrody a potem dziecko na tyle się z nią oswaja, że zostaje z jego codziennej rutynie! 

 

ZASADY WYZWANIA

Wyzwanie polega ono na tym, aby dzieci odhaczały (zaznaczały w dowolny sposób, mogą np. kolorować) umyte ząbki rano i wieczorem kolorując przez 7 dni słońce i księżyc na dedykowanej planszy!

 

 

 

Każdy dzień z umytymi zębami to może być też jakaś mała nagroda a komplet zakolorowanych ikonek to coś większego. 

W takim wyzwaniu dziś pomoże Jordan, bo relacjonując wyzwanie na swoim InstaStory dla najbardziej zaangażowanych osób jest przeznaczone 5 pakietów past do zębów oraz 3 podwójne vouchery do kina dla Waszych pociech! 

 

ZASADY ZABAWY

Co dokładnie trzeba zrobić? 

Wydrukuj planszę (aby dzieci mogły oznaczać wykonane zadanie umycia ząbków). Dla każdego dziecka osobna plansza. My mamy wydrukowane 3 plansze dla Gabi, Misi i Kornela. Plansza do pobrania TUTAJ https://linktr.ee/jordan_kids

Przez 7 dni publikuj na swoim InstaStories sukcesywnie uzupełnianą planszę! Pamiętaj aby:

 1. oznaczyć markę @jordan_polska 
 2. dodać hashtagi #chcemyczeby #jordandzieciom
 3. dodać sticker z oznaczeniem dnia wyzwania (znajdziesz go w giphach na Instagramie!). Na każdy dzień tygodnia są inne stickery – jest np. Pingwin, Miś polarny oraz Jednorożec! Trzeba wpisać hasło, pod którymi możemy stickery znaleźć „jordankidswyzwanie” lub „wyzwaniejordankids”

Po 7 dniach WYZWANIA pozostaje tylko czekać na wyłonienie laureatów konkursu!  Nagrody:

5 pakietów past do zębów oraz 3 podwójne vouchery do kina!

POWODZENIA!

Regulamin konkursu TUTAJ: https://linktr.ee/jordan_kids

 

 

Mamo, tato – to minie!

Zadziwiające, jak bardzo zwykły protest przeciwko myciu zębów może zmęczyć rodzica. Pamiętajcie jednak – po pierwsze nasze uczucia i emocje są ważną informacją dla nas samych. Może warto gdzieś zwolnić, by takie rzeczy nas mniej denerwowały? Po drugie – drogi rodzicu, to naprawdę minie. Jeśli tylko włożysz teraz trochę wysiłku i będziesz pamiętać, by tak czy inaczej te ząbki były codziennie myte, niedługo naprawdę Twoje dziecko zacznie o to samo dbać. Stanie się tak nawet, jeśli teraz wydaje Ci się to zupełnie nieprawdopodobne ?.

 

dziecko nie lubi myc zebow porady wyzwanie

 

 

DZIECKO NIE CHCE MYĆ ZĘBÓW PODCAST

A dla chętnych, który lubią słuchać podcastów mam coś wyjątkowego! Natalia Łuczak prowadzi podcasty www.hejmama.pl przeprowadziła rozmowę z Katarzyną Kalinowską, która wspiera w rozwoju rodziców oraz nauczycieli, aby mieli zasoby na budowanie świadomych relacji ze sobą, z dziećmi i dorosłymi. Jak sama mówi:

Z Kasią omówiłyśmy różne strategie starając się przy tym o sporą dawkę odpuszczenia, wyrozumiałości i dystansu, żebyście mogli/mogły poczuć ulgę.

 

Odcinek jest też na stronie -> www.hejmama.pl/odc071
Na platformach typu youtube, apple podcast itp. linki do wszystkich platform są na stronie Kasi.

 

 

 

Partnerem artykułu jest marka Jordan Polska.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.