A może… uratujemy morze? Akcja, która z pewnością Wam się spodoba!

 

Wyobraź sobie, że pewnego dnia otrzymujesz możliwość zanurkowania w Bałtyku. Zakładasz sprzęt, zanurzasz się głęboko i… zamiast niezwykłych ryb, zachwycających skorupiaków i bujnej roślinności oglądasz męczące się zwierzaki i tony śmieci.

 

 

Szokujące? To niestety bardzo prawdopodobna wizja. Jak bowiem przekonują eksperci, rocznie do mórz i oceanów trafia nawet… 15 milionów ton plastiku. Jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie jest nasz kochany Bałtyk! Możemy to jednak zmienić i zapobiec katastrofie – i to w bardzo prosty sposób.

 

 

Wszyscy kochamy Matkę Naturę

Porzuć na chwilę wyobrażenie, w którym nurkujesz w morzu i przejdź do kolejnego. Roztocz przed sobą wizję spaceru w lesie. Słońce przenika przez drzewa, tworząc na runie piękne, złote paski. Jest ciepło i wilgotno – wyraźnie czujesz zapach mchu i kory. Pod twoimi stopami trzaskają gałęzie, gdzieniegdzie czerwieni się muchomor. Spłoszona wiewiórka ucieka, zanim zdążysz ją sfotografować. Jest pięknie i bardzo relaksująco, prawda?

 

 

Opuść teraz las i przenieś się nad morze. Jest bardzo ciepły dzień wiosny, więc zdejmujesz buty i idziesz boso po mięciutkim, wilgotnym piasku. Ciepły wiatr rozwiewa Ci włosy, zewsząd słychać krzyk mew. Czujesz wyraźny zapach morza – specyficzny, relaksujący, aż chce się przymknąć oczy. Fale łagodnie uderzają o brzeg, czasem łaskocząc Twoje gołe stopy. Odpoczywasz, prawda? Nagle wszystkie drobne kłopoty dnia codziennego stają się mniej znaczące, czujesz, jak ogarnia Cię spokój. Tak działa Matka Natura i kochamy to wszyscy.

 

 

Niestety, nasze dzieci mogą cieszyć się takimi wrażeniami bardzo krótko, a nasze wnuki i prawnuki – nie doświadczyć ich wcale. Wszystko za sprawą plastikowych śmieci, które każdego roku trafiają do mórz i oceanów w zatrważających ilościach. Mówi się, że już w 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastikowych śmieci niż zwierząt morskich. Przerażające prawda?

 

 

Dla Kuby i dla mnie bardzo ważne jest, żeby tak się nie stało. Pragniemy, aby nasze dzieci żyły w pięknym, zielonym świecie, w którym morskie zwierzęta nie jedzą plastikowych nakrętek. Dlatego sami w tej sprawie działamy i podpowiemy Wam dzisiaj, jak i Wy możecie pomóc.

 

 

Czym jest akcja „Filtrujemy dla Bałtyku”?

Nasz piękny Bałtyk i jego mieszkańcy nie obronią się sami przed zanieczyszczeniami – potrzebują naszej pomocy. Wie o tym doskonale marka BRITA, która w tym roku już drugi raz przygotowała akcję „Filtrujemy dla Bałtyku” . Główne założenia poniżej.

 

 

Akcja: edukacja

Celem marki BRITA jest wykształcenie zachowań proekologicznych u najmłodszych. W ramach akcji przygotowano specjalne materiały edukacyjne, które dedykowane są dzieciom z dwóch grup wiekowych: klasy 1-3 i klasy 4-6. Materiały przedstawione są w czytelny i ciekawy dla dzieci sposób – o problemach i potrzebach morskich stworzeń opowiada zgrana brygada postaci: Foczka Britka, Mewa Ewa i Dorsz Dorian. Dzięki nim dzieciaki dowiadują się dużo o samym Bałtyku, tym, co mu grozi, a także o możliwościach jego ochrony.

 

 

Materiały edukacyjne znajdziecie TUTAJ

Są tam gotowe scenariusze dla nauczycieli, certyfikaty dla uczniów i plakaty informacyjne. Są również materiały dla rodziców, którzy chcą edukować swoje pociechy i uczyć je proekologicznych zachowań.

 

 

Realne działania

Britka, która pojawia się w materiałach edukacyjnych dla dzieci, naprawdę istnieje! To foka szara, która po urodzeniu wymagała rehabilitacji i która trafiła do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Marka BRITA podjęła współpracę z tą stacją, adoptując fokę. Jednocześnie marka wpłaciła na konto Fundacji Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego 50 tysięcy złotych.

W ramach realnych działań proekologicznych marka zdecydowała się również na recykling filtrów, które są przeznaczone do dzbanków filtrujących BRITA. Wystarczy odnieść filtry do specjalnych punktów.

 

 

Motywowanie do działania, czyli… konkurs!

Aby nieco zmotywować nauczycieli i uczniów do działania, marka BRITA postanowiła przygotować coś specjalnego – wyjątkowy konkurs dla szkół. Zasada jest prosta: dzieci muszą w twórczy sposób wykorzystać plastikowe odpady, tworząc rzeźby. Na tych, którzy bardzo się postarają, czekają wyjątkowe nagrody:

  • voucher na wycieczkę dla maksymalnie 30 osób z klasy oraz 3 opiekunów o wartości 25.000 zł brutto
  • nagroda pieniężna w wysokości 1.000 zł brutto dla nauczyciela wysyłającego zgłoszenie konkursowe,
  • 30 sztuk gadżetów w postaci pomocy szkolnych dla wybranej klasy szkoły podstawowej.

 

 

Jak widzicie, naprawdę jest o co walczyć! ;). Szczegóły konkursu znajdziecie

TUTAJ

Pamiętajcie, że macie czas tylko do 8. maja!

 

Co jeszcze możesz zrobić dla Bałtyku?

Zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić dla Bałtyku? Mamy dla Ciebie garść podpowiedzi!

Zacznij używać dzbanków filtrujących wodę i wielorazowych butelek z filtrem
Zapewne wypijasz dziennie co najmniej jedną butelkę wody. Zakładając, że Twoja rodzina robi to samo, każdego miesiąca wyrzucacie do śmieci około 120 pustych plastikowych butelek – rocznie to aż 1440 takich śmieci. Straszne, prawda? A teraz pomyśl, ile wyrzuca ich jedno miasto! Można temu zapobiec – używając dzbanków z filtrem.

 

 

Pokochaj słowo: wielorazówki

Wielorazowe torby, wielorazowy pojemniki, wielorazowe słomki – niech wszystkie one staną się Twoimi przyjaciółmi. Jeśli już musisz korzystać z jednorazówek, to niech są to te biodegradowalne.

 

 

Nie śmieć

Tak po prostu – nie śmieć. Segreguj odpady i zawsze po sobie sprzątaj. Pamiętaj, że jesteś najlepszym przykładem dla swoich dzieci.

 

 

Myśl globalnie – działaj lokalnie

Jestem niesamowicie szczęśliwa, że biorę udział w akcji „Filtrujemy dla Bałtyku i jego mieszkańców”. To moja mała cegiełka, którą mogę zrobić, by poprawić jakość życia mieszkańców Bałtyku. Ty również możesz dołączyć i zmieniać świat. Wiesz w jaki sposób? Każdy z nas zmienia świat, zmieniając swoje nawyki.

 

 

Jeśli pijesz dużo wody butelkowanej, zacznij używać BRITĘ – dzbanki filtrują wodę w domu, a butelki świetnie sprawdzają się poza miejscem zamieszkania. Twoja mała zmiana może przynieść kolosalne korzyści dla nas wszystkich! Dbajmy o siebie nawzajem i o naszą Matkę Naturę.

 

Partnerem publikacji jest BRITA

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.