Wykształcenie Twoich dzieci to nie wszystko! Co liczy się jeszcze?

 

Czy wiesz, czym będzie zajmować się Twoje dziecko w przyszłości? Kim będzie z zawodu, jakie będzie miało pasje?

 

 

Kuba i ja nie wiemy. Każde z trójki naszych pociech będzie budowało własną drogę i nie mamy na to do końca wpływu. Mamy za to możliwość sprawienia, by była to droga możliwie łatwa do pokonywania. I myślimy o tym już teraz, gdy nasze dzieci są jeszcze dość małe – bo właśnie teraz jest na to najlepszy czas.

 

 

Dlaczego warto pomyśleć o zabezpieczaniu przyszłości dzieci?

Ostatni rok i ostatnie miesiące są trudne dla nas wszystkich. Zapewne, podobnie jak my, nie znacie nikogo, kto nie narzekałby na rosnące raty kredytów czy galopującą inflację. Wielu boi się nadchodzącej zimy, niektórzy już teraz mają trudności z dotrwaniem „do pierwszego”. Zastanawiamy się wszyscy nie tylko, co przyniosą kolejne miesiące i lata, ale też – jak poradzą sobie nasze dzieci w przyszłości.

W naszych, Kuby i moich wyobrażeniach, nasze dzieci mają względnie łatwo. Chcielibyśmy, aby w ważnych życiowych wyborach nie ograniczały ich pieniądze – aby na przykład nie musieli rezygnować z ukochanego kierunku studiów z uwagi na trudności finansowe. Wyobrażamy sobie, że pieniądze nie stanowią ogromnej przeszkody w odnajdowaniu własnych pasji i realizowaniu się w nich. W końcu marzymy sobie, żeby było ich stać na mieszkanie czy dom w przyszłości bez wyjazdów za granicę do pracy i pozostawiania rodziny na miesiące albo lata. Chcielibyśmy, aby miały po prostu łatwiej.

 

 

Czasami to za mało

Jednak wiemy – i Wy zapewne również jesteście tego świadomi, że samo wykształcenie, nawet bardzo dobre, to zdecydowanie za mało. Aby nasze dzieci mogły szeroko rozwinąć skrzydła, muszą mieć dodatkowe wsparcie. I nie bójmy się nazwać rzeczy po imieniu – będą potrzebowały pieniędzy i to całkiem sporych kwot. Skąd je wziąć? My zaczęliśmy już o tym myśleć.

 

 

Po pierwsze staramy się sukcesywnie i adekwatnie do wieku i kompetencji edukować finansowo nasze dzieci a jednocześnie gdzieś tam po cichu każda nasza decyzja finansowa dziś rozpatrywana jest w perspektywie życia naszych dzieci – czy to zakup działki, jakiegoś ubezpieczenia czy formy oszczędzania. Natomiast pierwsze pieniądze otrzymane czy to na urodziny, czy komunię a także pierwsze samodzielne wydatki na wakacjach bez rodziców to idealne tło by rozmawiać z dzieckiem o finansach – tych małych, bo one niczym oprócz skali nie różnią się od tych dużych.

 

 

Edukacja nie tylko w szkole

Zwykłe wyjście na deser do kawiarni, czy wspólny zakup sukienki to już jest edukacja finansowa, oczywiście jeśli pozwolisz dziecku aktywnie w tym uczestniczyć i będzie świadome kwot i ich wagi w życiu codziennym – np. że dwie gałki lodów to trzy godziny parkowania, a z kolei sukienkę może sobie kupić za równowartość zaoszczędzoną na 10 wypadach na lody. Aktualnie Gabi po lecie ma zajawkę na SUPa i ma już na niego pieniądze, ale kombinuje, czy kupować teraz po przecenie sezonowej, czy przez zimę dołożyć do tego co ma i kupić na wiosnę, większy i lepszy… Myśli i liczy. I o to chodzi.

My też liczymy, myślimy i szukamy opcji na zgromadzenie kapitału dla dzieci.

 

 

Czym jest FINAX?

FINAX to tanie i bardzo proste – można rzec intuicyjne, inwestowanie online. Bazuje na zdywersyfikowanych portfelach złożonych z akcji i obligacji.

 

 

Co to oznacza?

 

  • FINAX to lepsze wyniki

Wielu z nas, myśląc o zabezpieczeniu przyszłości własnej lub dzieci, wybiera tradycyjne fundusze inwestycyjne. Można i tak. Ale w FINAX możesz inwestować globalnie, w największe spółki świata już od 100 złotych! To nie jest tak, że potrzebujesz milionów, by w to wejść. A twoje środki alokowane są w zagranicznych walutach, które, jak dobrze wiemy, systematycznie wzmacniają się względem złotego! Taki sposób inwestowania daje z reguły dużo lepsze wyniki niż trzymanie kapitału w Polsce.

 

 

  • Ryzyko zmniejszone do maksimum

FINAX umożliwia dopasowanie portfela do potrzeb i możliwości klienta. Jeśli jesteś człowiekiem, który ceni sobie spokój, większy udział w Twoim portfelu będą miały obligacje. Jeżeli nie boisz się ryzyka, Twój portfel będzie bardziej bazował na akcjach. Nie martw się jednak, nie musisz samodzielnie decydować – skład portfela zostanie dopasowany do Twoich potrzeb. Zrobi to opracowany przez FINAX algorytm, uwzględniając Twój cel, okres inwestycji oraz Twoje podejście do ryzyka.

 

 

Portfele są dywersyfikowane, czyli mówiąc prościej w FINAX nie wkładasz wszystkich jajek do jednego koszyka, nie ryzykujesz stawiając wszystko na jedną kartę. Co się pod tym kryje? Nasza inwestycja podzielona jest na wiele mniejszych, dzięki czemu ryzyko, że coś pójdzie nie tak, jest naprawdę małe. Nawet małe portfele są dywersyfikowane, czyli właśnie tak podzielone na różne obszary inwestycji środków np. według sektorów, lokalizacji czy wielkości spółek.

 

  • Niskie opłaty

Nikt z nas nie lubi dużych opłat ;). W FINAX ich nie ma. Zasadniczo opłata wynosi 1% + VAT za zarządzanie portfelem (nie ma opłat manipulacyjnych, opłat transakcyjnych, prowizji ani żadnych ukrytych opłat). Mało tego, dla dzieci przygotowane są promocyjne warunki – zwolnienie z opłaty za zaksięgowanie niskich wpłat i darmowe zarządzanie wartością rocznego świadczenia „500+”. Innymi słowy – przez rok jest to inwestoanie zupełnie za darmo.

 

 

  • Bezpieczeństwo

Inwestując w FINAX, czujecie się bezpieczni i zaopiekowani. Przede wszystkim – możesz w każdym, dowolnym momencie wypłacić swoje pieniądze. Decyzja należy tylko do użytkownika.

Po drugie, FINAX jest firmą słowacką, nadzorowaną przez Narodowy Bank Słowacji, a w Polsce kontrolowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Trzymają wysokie standardy. Tutaj wszystko jest „z wyższej półki”, jak to powiedziałaby Gabi – pełna profeska. Jasne, sprawdzone, kontrolowane działanie.

 

 

  • Podejście firmy FINAX do edukacji finansowej

FINAX to nie tylko wizja skutecznego zabezpieczenia przyszłości naszych dzieci. To firma, która edukuje. Chcecie dowiedzieć się więcej o inwestowaniu? Nie ma problemu, wskakujcie na kanał na You Tube – Finax Poland i czerpcie z dostępnych tam wskazówek i informacji. I to podanych przystępnie i lekko. A jeśli wolicie czytać – wskakujcie na blog FINAX (finax.eu/pl/blog) – regularnie są tam dorzucane naprawdę wartościowe treści. Oczywiście FINAX się na tym nie zatrzymuje. Tam, gdzie odbywają się jakieś ważne wydarzenia, tam znajdziecie również i przedstawicieli firmy. Oni tym żyją i to budzi zaufanie!

 

 

Czym jest jeszcze FINAX? Lekcją dla naszych dzieci!

FINAX jest nie tylko sposobem na zadbanie o przyszłość naszych dzieciaków. Inwestowanie jest również świetnym powodem do rozmów o finansach. Dzieci są jak gąbka. Jeśli od najmłodszych lat będą uświadamiane, czym jest inwestowanie, oszczędzanie i dlaczego warto to robić, będą podejmowały dobre decyzje finansowe w przyszłości. A to bardzo ważne, bo choć pieniądze szczęścia nie dają, to już ich brak… może bardzo unieszczęśliwić.

 

Załóż konto w FINAX

 

 

Partnerem publikacji jest marka FINAX. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.