Jak mądrze chwalić dziecko? 3 proste zasady, by dziecko sprzątało swój pokój

Jak chwalić, aby nie przedobrzyć?

Ostatnio Gabi ma ciężkie dni: nie chce spełniać naszych próśb, nie współpracuje, po prostu nie słucha.

 

Aby zachęcić ją do większego zaangażowania w nasze życie rodzinne postanowiliśmy nie negować jej złych postaw, ale stosować pochwałę, gdy zrobi coś, na czym nam zależy. I wtedy zaczęliśmy zastanawiać się między sobą: jak chwalić, żeby nie przechwalić? Czy można mądrze chwalić dziecko tak, aby za bardzo nie obrosło w piórka?

 

Być może wszystkie przedszkolaki mają taki czas, a może tylko nasz, ale czasami problem urasta do rangi katastrofy! A chodzi o coś banalnego, coś na czym zależy przeważnie mamie, bo jeśli dziecko tego nie zrobi to właśnie mama będzie musiała je w tym wyręczyć (i nie mam tu na myśli zjedzenia kolacji 😉 ).

 

 

Mamy bardzo duży problem ze sprzątaniem pokoju Gabi

Nie chce sprzątać i koniec. Są takie dni, kiedy absolutnie nie można wejść do jej pokoju, bo tak jest zagracony. Czasami w duchu przeklinam, że wszystko wyrzucę przez okno i będzie posprzątane raz na zawsze – ale oczywiście tego nie robię. A co zamiast tego robię? Sprzątam. Regularnie. Najczęściej raz w tygodniu mamy duże sprzątanie, ale normalnie trzeba to robić codziennie, bo niestety nie można wejść do pokoju i wieczorem wygląda tak, jak na powyższym zdjęciu.

 

Z wielkim sentymentem wspominam czas, kiedy Gabi sprzątała swój pokój razem ze mną

Wrzucała zabawki do kosza na drobiazgi, odkładała wszystko na swoje miejsce. Wtedy cieszyła się, a ja razem z nią. Myślałam, że zawsze tak będzie! Sądziłam, że nauczyłam moją małą córeczkę porządku i dbania o swój pokój. Niestety, sielanka nie trwała za długo. Chęć Gabi do sprzątania swojego pokoju minęła chyba bezpowrotnie.

Zaczęłam pytać, rozmawiać z innymi mamami i okazało się, że nauka sprzątania pokoju możne być łatwiejsza niż mi się wydaje. Znajoma psycholog powiedziała, że wystarczy wzmacniać pożądane zachowanie Gabi, a ignorować te, których nie powinno być. Od paru dni uczę się w jaki sposób chwalić dziecko i już wiem, że najlepszą pochwałą są moje słowa opisujące to, co widzę i to, jak się czuję. W skrócie: lepiej opisywać to, co się czuje, niż wychwalać nad niebiosa. Pochwały są bardzo ważne w życiu każdego dziecka: pomagają mu w kształtowaniu swojej samooceny, dodają wiarę we własne możliwości, dają poczucie bezpieczeństwa. Jednak źle sformułowana pochwała może spowodować niepożądane reakcje.

Więc jak chwalić, aby nie przedobrzyć?

 

 Dywan Dywany Łuszczów SHAGGY MICRO srebrny TUTAJ

 

 

JAK MĄDRZE CHWALIĆ

Największy problem mamy aktualnie ze sprzątaniem pokoju Gabi. Dlatego spytałam znajomą mamę psycholog, w jaki sposób powinnam rozmawiać z Gabi, aby zachęcić ją do częstszego sprzątania pokoju, a co za tym idzie: aby utrzymywała w nim porządek. Wtedy usłyszałam taką odpowiedź:

OPISZ TO, CO WIDZISZ

w naszym przypadku: Widzę posprzątany pokój.

OPISZ TO, CO CZUJESZ

w naszym przypadku: Przyjemnie wejść do takiego posprzątanego pokoju.

PODSUMUJ GODNE POCHWAŁY ZACHOWANIE DZIECKA

w naszym przypadku: Posprzątałaś swój pokój, poukładałaś książki na regale i odłożyłaś zabawki na swoje miejsca. To się nazywa porządek!

 

Nie znałam wcześniej tych 3 złotych zasad prawidłowego chwalenia i szczerze przyznam, że cały czas się ich uczę, ale wiem jedno: albo ja opanuję normy mądrego chwalenia albo do końca życia będę sprzątać pokój dziecka. A tego bardzo bym nie chciała! Człowiek uczy się przez całe życie, prawda? 🙂 Dlatego ja znowu zaczynam i od dziś mam zamiar mądrze chwalić!

A Ty – sprzątasz pokój dziecka czy ono samo to chętnie robi?

 

 

Komentarze