Szkoła rodzenia Zajęcia 12 Laktacja i karmienie piersia

Jak co tydzień, we wtorek odbywały się zajęcia w Szkole Rodzenia w Lesznie. Tym razem Mój Mąż nie mógł ze mną uczestniczyć i pojechałam sama.

Zajęcia prowadziła Justyna Długiewicz, położna z leszczyńskiego szpitala. Justyna Długiewicz jest zastępcą oddziałowej Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie.

Temat: LAKTACJA I KARMIENIE PIERSIĄ część I.

Wczoraj, 1 sierpnia był Światowy Dzień Karmienia Piersią, więc temat ze Szkoły Rodzenia bardzo fajnie pokrył się z tym, który świętowały wszystkie karmiące Mamy.

Położna rozpoczęła spotkanie od słów, że mleko mamy jest najważniejsze dla małego dziecka, pokarm mamy zawiera przeciwciała i wspiera odporność noworodka.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka. Po tym czasie można wprowadzać pokarmy dodatkowe do diety dziecka. W krajach rozwijających się zalecane jest karmienie piersią minimum 3 lata lub dłużej, szczególnie dzieci obciążonych alergiami (źródło).
Mama podczas karmienia powinna być rozluźniona i mieć zapewniony spokój.

Zalety karmienia piersią

w czasie karmienia u kobiety występuje laktacyjna niepłodność, ale pod warunkiem, że dziecko ssie tylko pierś i nie jest dokarmiane innym mlekiem,

niższy cholesterol we krwi w wieku dorosłym,

mniej objawów depresji u matek.


PROCES LAKTACJI

Oksytocyna + prolaktyna = wytwarzanie pokarmu.

LAKTOGENEZA 1.
Rozpoczyna się około 16 tygodnia ciąży. Możliwość pojawienia się siary – żółte kropeczki na sutkach.

LAKTOGENEZA 2.
40-ta godzina po porodzie. Do 2 godzin po porodzie trzeba przystawić noworodka do piersi, aby zastymulować wydzielanie prolaktyny.

LAKTOGENEZA 3.
Około 10-14 doby po porodzie. Mleko całkowicie osiąga skład mleka dojrzałego.
Stabilizacja laktacji jest indywidualna i mieści się w przedziale czasowym 2-6 tydzień życia dziecka.

ETAPY PRODUKCJI MLEKA

  1. Siara. Wydzielana przez pierwsze dwie doby. Dziecko musi pić siarę, ponieważ jest to szczepionka immunologiczna. Siara jest szczególnie bogata w białka i gra ważną rolę w dojrzewaniu i ochronie przewodu pokarmowego dziecka.
  2. Mleko przejściowe. Wydzielane przez 2-3 dni po siarze. W tym czasie pojawia się okres nawału pokarmu. Jest go dużo, ale zawiera dużo wody i laktozy, aby dziecko było rozbudzone i często przystawiane do piersi.
  3. Mleko dojrzałe. 10-14 doba po porodzie. Jest gęste. Dostosowuje się do dziecka.

2 FAZY MLEKA W PIERSI

  • woda + laktoza
  • więcej tłuszczu

Podczas jednego karmienia powinno się karmić tylko z jednej piersi. Drugie karmienie to druga pierś. Karmić powinno się 30 minut przy jednej piersi. Właściwe picie w tym czasie to 10 minut, kiedy słychać połykanie. Zasada: SSANIE – POŁYKANIE – ODDECH.

laktacja i karmienie piersia

POZYCJE PRZY KARMIENIU PIERSIĄ

Przystawić dziecko w wygodnej pozycji dla matki. Po porodzie wskazana jest pozycja leżąca na boku. Dziecko i mama są do siebie przystawieni brzuch do brzucha. Dziecko też leży na boku i całe ciało ma w linii prostej. Przystawienie do piersi – chwyt piersi dłonią w literę “C”, kciuk na górze piersi. Zawsze dostawiamy dziecko do piersi a nie pierś do dziecka.

POZYCJE DO KARMIENIA PIERSIĄ

KLASYCZNA: siedząca lub leżąca

KRZYŻOWA

NA LEŻĄCO

SPOD PACHY

LEŻĄCA “NA WZNAK”

Drugą część zajęć prowadziła mgr fizjoterapii Justyna Drapiewska i “Wszystkie panie oddychanie!” Ćwiczenia były na ręce, nogi i brzuch –  pojedynczo i w parach. Wczoraj kontynuowałam oddychanie 3 fazą oraz Justyna Długiewicz pokazała mi, na czym polega parcie. Nawet całkiem dobrze mi szło, ale ciekawe czy podczas porodu też tak będzie?
Na końcu zajęć był mój ulubiony relaks!

Temat za tydzień: Laktacja i karmienie piersią część II: odciąganie pokarmu, odżywianie mamy, problemy laktacyjne.

Komentarze