Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – wrzucasz?

Ja od kilku lat mam rozterkę. A w tym roku podstawy moich rozterek zostały poruszone w końcu nieco szerzej przez media.

 

Otóż, Owsiak organizuje od ponad 20 lat coś naprawdę dużego, wyjątkowego, porywającego, pięknego – truizmy i komunały – no ale trzeba to powiedzieć w kontekście WOŚP, bo tak po prostu jest. Każdy Wielki Finał to wielka feta, mnóstwo koncertów, światełko do nieba – ogrom optymizmu i ciepłych słów- zaangażowana jest w to cała Polska. Tylko czy oprócz tej kolorowej odsłony nie ma to przedsięwzięcie i nieco gorzkiej wymowy?

 

wiadomosci24.pl

 

A, no moim zdaniem ma. Rokrocznie od 21 lat każdym finałem wyręczamy nasze nieudolne państwo z jego – zagwarantowanych nam konstytucyjnie – obowiązków! Obowiązku zapewnienia godnego dostępu do bezpłatnej opieki zdrowotnej na należytym poziomie! Dlaczego w państwie demokratycznym, w środku Europy, gdzie obywatele płacą wszelkie podatki, daniny, składki, kary, grzywny itd. “trzeba” jeszcze raz w roku zdecydować się na dobrowolną daninę by nasze dzieci (w tym roku i seniorzy) mogły być zdrowe czy nawet żyć? Czy pokazując całemu światu jak pięknie potrafimy się integrować i robić coś naprawdę wielkiego – niespotykanego gdzie indziej – nie pokazujemy też, że coś tu jest nie tak?

Przecież nie jest to doraźna akcja mająca nieść pomoc niezbędną z powodu jakiegoś kataklizmu, sytuacji kryzysowej, katastrofy, tylko regularna wpisana już w historię i chronologię kalendarza, zbiórka na rzecz – no właśnie co roku na inną rzecz, ale ostatecznie jakby nie patrzeć – na rzecz odciążenia budżetu państwa.

 

grajmypomagajmy.pl

 

Z przerażeniem słuchałem wypowiadającej się trzęsącym głosem i z ogromnymi emocjami słuchaczki w audycji Strzyczkowskiego Za a Nawet Przeciw, która mówiła o fatalnej sytuacji lokalnego szpitala, gdzie nie ma środków na remont a przecieka w nim nawet dach! Natomiast w budżecie tegoż lokalnego samorządu znalazły się pieniądze na remont świeżo wybudowanego i już w budowie spartolonego budynku sejmiku wojewódzkiego!!!

Mam taki ponury obrazek w wyobraźni: Ten Od Finansów, Ten Od Polityki Społecznej, Ten Od Zdrowia i ich Szef – to tak, żeby było bez nazwisk 🙂 w kuluarowej rozmowie o budżecie – Ten Od Polityki Społecznej do Szefa i Tego Od Finansów: ja potrzebowałbym jeszcze jakieś 30 milionów na starców, hmmm zamyśla się Szef, w chwilę ciszy wpada ze słowem Ten Od Zdrowia: Szefie mi brakuje jakieś 10 milionów na te dzieci co rozmawialiśmy, na co wtrąca się Ten Od Finansów ze swoim angielskim uśmiechem mówiąc; a to nie w tym roku na starców i dzieci zbiera Owsiak? Faktycznie! – z entuzjazmem konstatuje Szef. Ale da radę 40 milionów? – sposępniał. Daaa! Stwierdzają zgodnie wszyscy – no to mamy dodatkowe 40 baniek górką na premie i nagrody… w głos śmieją się wszyscy /kamera odchodzi/. Ponure prawda? A kto da gwarancje, że tak nie jest?

Czy w całym tym pięknym przedsięwzięciu i patosie jemu towarzyszącym nie powinniśmy zachować też nieco racjonalnej oceny i krytyki? Teraz, kiedy WOŚP zbiera na seniorów, w kolejny sposób odciążamy powołane do tego organy i wybrane do tego osoby! Przecież od tego są ludzie od polityki społecznej w rządzie, komisje, ministerstwa! A nie obywatele na ulicy 13 stycznia 2013 roku! To ci ludzie powinni mieć wizję, zabezpieczony budżet i zdolności operacyjne by obywatele i ci mali, i ci najstarsi, mieli zapewniony byt, zdrowie i godne życie! Teraz miliony złotych trafią do budżetu z grzywien z kilkuset fotoradarów – jak zagospodarowane zostaną te środki – pójdą na promocję udziału Vincenta Rostowskiego w World Press Photo? – taki gorzki żart. A my nadal będziemy co roku finansować konstytucyjnie zapewnione nam przywileje?

 

Skalcik na wykop.pl

 

Pomimo tych rozterek – pewnie, że wrzucam a ściślej wysyłam co rok sms lub robię przelew. Bo co to za wybór – „postawić się” w imię powyższych argumentów i nie wyręczać nierobów versus nie mieć do dyspozycji sprzętu do uratowania noworodka w szpitalu (przecież Gabi też już skorzystała ze sprzętu, jak każdy noworodek przechodząc przesiewowe badanie słuchu).

Kiepski to wybór.

 

Komentarze