Spis treści
Śniadanie dla rocznego dziecka to czasami nie lada wyzwanie. Gabi już od dawna sama je śniadanie. Najczęściej rano do jedzenia dostaje jedną (lub dwie) kanapkę posmarowaną masłem z wędliną i pomidorem.
Lubię, kiedy wszystko ląduje w buzi a nie na podłodze – co czasami się zdarza, ale praktyka czyni mistrza. Postanowiłam urozmaicić nasze poranne posiłki i parę dni temu zadałam pytanie na naszym fejsie, co na śniadanie jedzą Wasze dzieci. Menu jest przeróżne, dlatego uznałam, że podzielę się tutaj tą nie-tajemną wiedzą.
Gabi budzi się najczęściej o 6:30. Dostaje butelkę mleka, wypija 150 ml. Około godziny 8:00 jest śniadanie, które już zaczęłam urozmaicać, bo kanapki też mogą się znudzić.
A niżej Wasze odpowiedzi, czyli Menu:
Śniadanie dla rocznego dziecka
~
U nas ok. 7 rano kaszka a o 10 kanapeczka też nie wiem co dawać jej oprócz tego bo ileż można te kaszki podawać?
~
Owsianka, kanapki z almette, szyneczka, paróweczki cielęce (trzeba szukać dobrych),owoce z twarożkiem, jogurcik.
~
Jajecznica. Jaglanka z owocami, płatki owsiane, przeróżne kanapki, świeże warztwa, naleśniki z białym serem i jogurtem naturalnym.
~
Lenka wypija butlę mleka a potem zjada paprykę, banana, gruszkę/jabłko, pomidora. Chlebem gardzi.
~
Jak wstanie to mleko, później jakas kaszke albo kanapkę z serkiem, jogurt – różnie zależy od dnia.
~
U nas odkąd Panienka skończyła pół roku na śniadanie jest kasza jaglana z dodatkami. Zimą z cynamonem i kurkumą, rozgrzewająca. Dobry początek dnia – ciepło w brzuszku i przyjemnie, a do tego najzdrowiej. No i jemy to razem.
~
~
U nas jakiś czas po mleku [Kosmyk sam woła mniam mniam] są albo kanapeczki, albo jogurcik z otrębami, albo serek waniliowy [zawsze szukam jak najbardziej naturalnego lub znajoma co ma krowy robi swój], albo jajecznica na masełku, albo jajko gotowane, czasem paróweczkę mu dam, jeśli znajdę jakąś ze składem ok, ostatnio naleśniki z twarogiem, racuszki z jabłkami, choć te dwa ostatnie to raczej przed kolacją występują, albo sałatka w różnych warzyw i to już coraz rzadziej teraz, ale w wakacje było normą.
~
Po przebudzeniu też butla mleka, a na 2 śniadanko jajeczniczka na wodzie z żółtka, lub jeśli już może to z całego jajeczka, bez przyprawiania z odrobina masełka. ja już robię z całego jaja i czasami pomidorka sparzonego bez skórki dodaje… Hania uwielbia 🙂
~
U nas tak samo, butla po przebudzeniu, a potem to różnie, dopóki nie wykryto alergii to miałam większy wachlarz dan, jak np. płatki kukurydziane z mlekiem, biszkopt z jogurtem naturalnym i sokiem malinowym… teraz to tylko kanapka została nam…
~
My lubimy placki z otrębów – 3 łyżki otrębów, jajko, 2 łyżki jogurtu, i dowolne dodatki albo na słodko albo na słono (wędlina, papryka, szczypiorek, owoce dowolnie) wszystko mieszamy i na patelnie po ok 3-4 minuty z każdej strony pod przykryciem.
~
U nas mleko a potem kaszka róźnoraka żeby się nie nudziło albo jogurt, owoce, twarożek, warzywka różne. Chce teraz dać nowość – jajecznice.
~
Moja córeczka lubi serki.
~
U nas podobnie:) Rano butla a później owsianka, kaszka manna z sokiem – ale nie gotowce bo tam cukru strasznie dużo:) Chleba odmawia wiec czasem jest to pomidor i kawałek wędliny, czasem parówkę, czasem płatki na mleku – jeszcze jest opcja jajecznicy ale u nas akurat jest alergia na jaja więc to odpada ale Wy możecie spróbować 🙂
~
U nas różnie czasami chlebek z wędlinką choć tym się nie najada a podziubie i rozrzuci po całym domku chleb, przeważnie kaszka wymieszana z bananem lub jogurtem.
~
U mnie najczęściej jajeczniczka na masełku, czysta lub z „wkładka” tzn, szczypiorek albo pomidorek albo wędlinka. a druga równie częsta opcja to tzw. „grzybek” czyli taki puchaty placuszek, naleśniczek. przepis na jedną porcję wielkości przeciętnego naleśnika to: do kubeczka wsypujemy 3 czubate łyżeczki mąki, 1 jajo, szczyptę cukru (to już w zależności od indywidualnych preferencji słodkości),dolewamy trochę mleka i trochę wody ( nie potrafię określić dokładnie miarą ile bo robię to na oko, musi mieć to konsystencję mniej więcej taką naleśnikową). wszystko razem miksujemy( można utrzeć to łyżeczką ale ja wolę miksować blenderem bo wtedy nie ma grudek a poza tym masa się tak jakby napowietrza i grzybek jest pulchniejszy), na patelni rozgrzewamy troszkę oleju i wlewamy masę. kiedy przyrumieni się od spodu przekładamy na drugą stronę, naleśnik może zacząć puchnąć, pękać a jego brzegi mogą się wywijać do góry ale to jest właśnie charakterystyczne dla tego placuszka. Na koniec podajemy go z dżemikiem, powidłami itp. Mój 2 letni synek go uwielbia bo oprócz tego, że jest pyszny to robi go razem ze mną, pomaga mi mówiąc jakie produkty widzi jak wsypuję, razem ze mną blenduje masę a potem gotowego grzybka razem smarujemy dżemikiem 🙂
~
Jajecznica z pomidorami na parze, jajko na twardo, pełnoziarniste tosty z mozarella i pomidorem bez skorki – Oli to uwielbia , rogalik z jogurtem itd.
~
Eliza rano pomiędzy 6 a 7 mleko, natomiast koło 9 dostaje kaszkę, różne smaki.
~
Starsza córka pije rano mleko i później śniadanko w przedszkolu a młodszy syn mleko nad ranem a później albo płatki z mlekiem albo kaszka mleczny start.
~
Jak na razie to butle mleka pomieszana z kaszka malinowa 😉
~
Jajecznica z różnymi dodatkami na parze, omlecik, kaszka jaglana z jabłkami.
~
Rano pije mleczko, później je jogurt z ciasteczkiem.
~
My lubimy na śniadania tosty, kanapeczki albo kasze jaglaną z owocami.
~
Moje dzieci najpierw piją mleko, a na śniadanie…dobre parówki, jajecznica ze szczypiorkiem albo wędlinką, kanapki z wędliną, serem żółtym, pomidory, ogórki, rzodkiewki, paprykę, twarożek ze szczypiorkiem, płatki owsiane. Na drugie śniadanie najczęściej jogurt i jakiś owoc albo ciasteczko.
~
Zupa z dnia poprzedniego, kasza jaglana z jabłkiem, owsianka z owocami, kanapki, jajecznica.
Oraz strony polecane przez mamy:
- wrytmiedisco.blogspot.com/2013/01/jaglanka-sniadaniowa.html
- smakuje.blox.pl/2013/10/Twarozek-z-syropem-klonowym-i-cynamonem.html
Wielkie, ogromne dzięki za wszystkie Wasze odpowiedzi na fejsie! Mam teraz menu na cały miesiąc, ale zawsze może być ciekawiej 🙂 Dlatego teraz jeśli chcecie pochwalić się i macie swoje ulubione przepisy na drugie śniadanie dla dziecka, to proszę o odpowiedzi w komentarzach. Mogą być również linki do blogów kulinarnych z gotowymi propozycjami 🙂
A jeśli podoba Ci się wpis – polub nas na fejsie! 😉