Masaż bańką chińską po ciąży, czyli ujędrnianie brzucha, pośladków i ud

Jak poprawnie i w warunkach domowych wykonać masaż bańką chińską, kiedy widoczne są pierwsze efekty i jakie są przeciwskazania do masażu bańką chińską?

Masaż bańką chińską staje się coraz popularniejszy. Podobno bardzo szybko widoczne są pierwsze efekty masażu! Ale czy taki masaż bańką chińską jest bezpieczny dla każdej kobiety? Czy trzeba zapłacić słoną cenę za jędrny brzuch, uda i pośladki po ciąży? O tym w dzisiejszym wpisie.

 

JAK ZACZĄĆ?

Przez pierwsze 6 miesięcy po porodzie możemy stosować jedynie delikatne formy masażu lub peelingi. Pozwólmy, aby nasz organizm sam się zregenerował.

Aby masaż dał lepsze i szybciej widoczne efekty należy skorzystać z usług masażysty, fizjoterapeuty lub kosmetyczki, którzy mają doświadczenie i umiejętności potrzebne do zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Cena usługi w profesjonalnych salonach, może wynosić od 50 do 120 zł / zabieg. Zaleca się wykonanie serii przynajmniej 10 zabiegów, aby efekty były widoczne. Cena uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji salonu, oraz stosowanych kosmetyków.

 

CZYM SĄ BAŃKI CHIŃSKIE

Bańka chińska jest to gumowa odmiana baniek próżniowych, czyli takich, w których podciśnienie wytwarzane jest przez naciśnięcie bańki i zassanie jej na skórze. Bańki powodują silne przekrwienie miejsca masowanego powodując pękanie naczynek krwionośnych oraz drażnienie zakończeń nerwowych. Mimo, że brzmi to przerażająco (jak to pękają nam naczynka?!) powoduje to dostarczanie większej ilości tlenu, substancji odżywczych oraz stymuluje mechanizmy naprawcze, jednocześnie usuwając toksyny takie jak kwas mlekowy wytworzony przez napięte mięśnie.

Masaż bańką chińską należy do jednych z bardziej intensywnych. Często w czasie zabiegu odczuwamy pieczenie skóry, mamy wrażenie, że mięśnie są rozciągane, a w niektórych miejscach gdzie występuje silne napięcie mięśniowe odczucia są takie jakbyśmy odrywali skórę od mięśni. Skutkiem masażu bardzo często są krwiaki – jednak nie powoduje to zniszczenia tkanki a chwilowe rozszerzanie się komórek.

 

GDZIE KUPIĆ BAŃKI CHIŃSKIE

Bańki chińskie można kupić w każdej aptece za około 20 zł. W skład zestawu wchodzą 4 bańki w różnych rozmiarach, od malutkiej – wielkości kciuka do bardzo dużej – wielkości pięści. W czasie wykonywania masażu wielkość użytej bańki nie ma związku z efektami. Zasada jest prosta, im mniejsza bańka tym więcej trzeba się napracować . Bierzmy, więc pod uwagę to, którą bańkę jest nam najłatwiej przyssać do ciała i najlepiej wpasowuje się w nasza dłoń. Bańki chińskie można kupić też na CENEO – więcej tutaj: BAŃKI CHIŃSKIE AKUPUNKTUROWE I ANTYCELLULITOWE FLIMSY

 

PRZECIWSKAZANIA DO MASAŻU BAŃKĄ CHIŃSKĄ

– choroby nowotworowe

– gorączka

– zmiany skórne

– uszkodzenia naskórka

– żylaki

– zaburzenia krzepliwości krwi

– rozejście kresy białej (możemy osłabić mięśnie brzucha)

– nadmierne rozciągnięcie skóry (zamiast ujędrnić, dodatkowo ją rozciągniemy)

 

BAŃKA CHIŃSKA I KARMIENIE PIERSIĄ

W czasie laktacji można masować ciało bańką chińską. Bańka chińska pobudza krążenie, więc nic złego nie może stać się podczas masażu, tym bardziej, że nie masujemy piersi. Dla bezpieczeństwa można zrobić masaż trochę delikatniej lub ewentualnie rzadziej, ale nie jest nigdzie powiedziane, że masaż bańką chińską w czasie karmienia piersią jest zabroniony.

 

ZASADY STOSOWANIA MASAŻU BAŃKĄ CHIŃSKĄ

Zacznijmy od teorii. Nic w naszym organizmie samo nie zginie. Jeżeli rozbijamy tkankę tłuszczową – musimy umożliwić jej usunięcie, a nie tylko rozbić bańką i zostawić. Jak to działa? To wszystko dzięki węzłom chłonnym.

Węzły chłonne odpowiedzialne są za filtrację limfy (przezroczysty płyn o składzie zbliżonym do krwi, lecz bogatszy w tłuszcze). Wraz z limfą do węzłów chłonnych trafiają substancje toksyczne, które transportowane są do nerek a następnie usuwane z organizmu.

Wyróżniamy wiele rodzajów węzłów chłonnych, lecz najistotniejsze przy wykonywaniu masażu brzucha, pośladków i ud są węzły pachowe, pachwinowe i podkolanowe.

Im lżej przyssiemy bańkę tym lżejszy masaż zrobimy. Siłę należy dostosować do możliwości naszego ciała. Mimo że ten rodzaj masażu należy do bolesnych, nie musimy zwijać się z bólu i robić czegoś za wszelką cenę.

 

Jak poprawnie i w warunkach domowych wykonać masaż bańką chińską, kiedy widoczne są pierwsze efekty i jakie są przeciwskazania do masażu bańką chińską?

 

PRZYGOTOWANIE DO MASAŻU

Chcąc prawidłowo przygotować swoje ciało do masażu bańką chińską, powinnaś pamiętać o wszystkich etapach, które muszą nastąpić przed masażem.

 

I – Drenaż limfatyczny

Jeśli chcemy żeby masaż był naprawdę skuteczny, pamiętajmy o udrożnieniu powyższych węzłów chłonnych! Jeżeli ominiemy ten etap przygotowania do masażu możemy doprowadzić do obrzęków, co zaburzy funkcjonowanie organizmu. Niestety, aby prawidłowo wykonać tzw. Drenaż limfatyczny nie wystarczy obejrzeć filmiku w internecie lub przeczytać poradnik jak to zrobić, należy zasięgnąć porady doświadczonego masażysty, kosmetyczki lub fizjoterapeuty i drenaż limfatyczny przeprowadzić w profesjonalnym gabinecie urody.

 

II – Natłuszczenie

Kolejnym etapem jest natłuszczenie skóry, aby umożliwić poślizg bańki. Możemy zastosować balsam nawilżający, specjalne kremy lub olejki, a jeśli nie mamy nic takiego pod ręką możemy użyć nawet zwykłego oleju rzepakowego/słonecznikowego czy oliwy z oliwek. Opcjonalnie, jeżeli mamy czas i chęci możemy nawet stworzyć olejek z własnych kompozycji w postaci: oliwki dla dzieci + olejek arganowy/kokosowy/makadamia/ z avocado itd.

UWAGA: Oliwka wysusza skórę. Po masażu należy ją nawilżyć, nie natłuścić.

 

III – Rozgrzanie mięśni

Przed rozpoczęciem masażu musimy rozgrzać mięśnie. Jeśli od tak w wolnej chwili usiądziemy i zaczniemy się masować, możemy uszkodzić strukturę mięśnia i tkanki!

Rozgrzanie mięśni to pobudzenie krążenia, a nie zastosowanie maści rozgrzewających. Jeśli nie lubimy ćwiczyć możemy zastosować peeling z kawy + cynamonu + soli gruboziarnistej. Peeling nie dość, że pobudzi krążenie, to również pomoże w oczyszczeniu naskórka. Dzięki temu, jeśli stosujemy dodatkowe środki antycellulitowy np. kremy/olejki łatwiej będzie im przeniknąć przez skórę.

 

IV – Masaż

Masaż ud wykonujemy najpierw z przodu, później z tyłu. Zaczynamy od okolic kolana, zasysając bańkę i ciągniemy w górę po linii prostej, po czym odrywamy bańkę. Nie zjeżdżamy przyssaną bańką w dół, za każdym razem przyklejamy i odklejamy. Omijamy okolice węzłów chłonnych pachwinowych. Kolejny ruch to wykonywanie małych kółeczek, jadąc bańką w górę (ruch przypominający sprężynkę). Następny ruch polega na przyssaniu bańki w okolicy kolana od wewnątrz lub zewnątrz, a następie jak po drabince jedziemy od prawej do lewej strony uda. Na zakończenie powtarzamy ruch w linii prostej.

Masaż pośladków również wykonujemy w takich samych ruchach jak masaż ud. Najpierw prostymi pociągnięciami od dołu do góry (podciąganie pośladków), następnie ruchem przypominającym sprężynkę po linii prostej (kółeczka zataczamy do środka, nie do zewnątrz), później zygzakiem przypominającym drabinkę i na zakończenie powtarzamy ruch po linii prostej.

Masaż brzucha rozpoczynamy od pępka i wykonujemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zamiast ruchu po linii prostej wykonujemy „ślimaczek” od pępka po coraz większe koła. Drugim ruchem jest sprężynka również w postaci okręgów zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Ostatnim ruchem jest „drabinka”. Nie wykonujemy jej bezpośrednio na brzuchu, lecz jeździmy od brzucha do pleców na zasadzie przód- tył tak, aby zniwelować „boczki”.

Wykonując masaż na bokach brzucha możemy mocniej przyssać bańkę niż masując powłoki brzuszne.

 

V – Nawilżenie

Po wykonanym masażu ważne jest nawilżenie masowanych części ciała balsamem/ kremem. Aby uniknąć bardzo widocznych siniaków możemy stosować maść z arniką lub maści chłodzące.

 

VI – Drenaż limfatyczny

Ponowne udrożnienie węzłów chłonnych pachowych, pachwinowych oraz podkolanowych.

Sam masaż nie sprawi, że zrzucimy zbędne kilogramy, a jedynie poprawi wygląd skóry. Bardzo ważny jest sposób odżywiania się jak również ilość i jakość przyjmowanych płynów. Odpowiednie nawodnienie ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn.

 

JAK CZĘSTO MOŻNA STOSOWAĆ MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ

Przez pierwsze dwa tygodnie masujemy, co 3 dni, aby nie zniszczyć struktury mięśni i tkanek. Następnie masaż wykonujemy, co 2 dzień. W dniu przerwy dobrze jest wykonać drenaż limfatyczny lub zwykły delikatny masaż ciała.

Efekty w zależności od punktu wyjścia (czyli jakości ciała i skóry) będą widoczne po upływie ok. 1 miesiąca.

 

Mam nadzieję, że z tego artykułu dowiedziałaś się: jak poprawnie i w warunkach domowych wykonać masaż bańką chińską, kiedy widoczne są pierwsze efekty i jakie są przeciwwskazania do masażu bańką chińską. Jestem ciekawa, czy któraś z Was stosowała masaż bańką chińską w domu lub w profesjonalnym gabinecie masażu? Jesteście zadowolone? Koniecznie podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

 

Powyższy artykuł opisuje stosowanie masażu jedynie w warunkach domowych wykonując samodzielnie na samym sobie. Opisane techniki i zasady stanowią jedynie informację na temat masażu bańką chińską a nie instruktaż profesjonalnego zabiegu.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.