Jak zaoszczędzić czas, pieniądze i sobie stresu przy noworodku?

 

Aby to odkryć potrzebowaliśmy trochę czasu – tak z sześć lat doświadczeń jako rodzice ;), jednak znaleźliśmy złoty środek. Obecnie jest to dla nas bardzo ważny temat, ponieważ dzięki temu w domu panuje spokój, nie ma nerwowej atmosfery czy niepotrzebnego stresu.

 

Uważam, że każda świeżo upieczona mama powinna o tym wiedzieć. Ja zostając mamą po raz trzeci, potrzebowałam szybkiej lekcji przypomnienia najważniejszych informacji o noworodku.

 

 

JAK WYBRAĆ ROZMIAR PIELUSZKI

Na liście rzeczy do porodu zawsze znajdują się pieluszki jednorazowe. Zazwyczaj poleca się zakup jednego opakowania z najmniejszego rozmiaru. Teraz w szpitalu po porodzie dostaje się tak zwane „prezentowniki” od różnych firm, gdzie mamy po jednej pieluszce jednorazowej do wypróbowania. Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. Jedne pieluszki są sztywne i mniej elastyczne, a inne bardziej. Jednak nie ma jednego idealnego rozmiaru dla noworodka. Sami wiecie, że waga dziecka z USG może różnic się od masy urodzeniowej. Rozmiar pieluszki dobierany jest na podstawie wagi dziecka, jednak rozmiar „1” jednej marki może być odpowiednikiem rozmiaru „2” innej marki.

Kiedy wiadomo, że pieluszka jest dobrze dopasowana?

  1. Po zapięciu pieluszki, możesz włożyć dwa palce pod zapięcie
  2. Otwory na nogi nie obcierają i nie uciskają maluszka
  3. Pielucha nie krępuje ruchów
  4. Z pieluszki się nie ulewa

 

 

ŹLE DOBRANA PIELUSZKA

Mając już dość dobrze wykształcony instynkt macierzyński, wiem, że jako rodzic nie dam się tak łatwo oszukać. Pierwszym sygnałem do zmiany rozmiaru pieluchy jest jej przeciekanie. Jednak warto zaznaczyć ze czasami, – co jest całkowicie normalne – niedokładnie zapniemy rzepy lub nie zauważymy, że coś się gdzieś zawinęło. Jak już wspomniałam, rodzic na 100% rozpozna, że to zwykły wypadek przy pracy a nie zły rozmiar. Uwaga: przeciekanie spotykamy przy zbyt małym oraz zbyt dużym rozmiarze.

Kolejnym wyznacznikiem są dziwne czerwone plamki, obszary na wysokości bioderek lub między nogami. Jeżeli nie wyglądają na wysypkę, mogą to być obtarcia od zbyt luźnej pieluszki, która przesuwa się z każdym ruchem dziecka, lub zbyt ciasna – drażniąc delikatną skórę dziecka.

Opcją, bardzo oczywistą, ale o której wielu rodziców zapomina, jest obserwacja dziecka. Tak moi drodzy, kiedy dziecko płacze bez powodu, jest marudne, wybudza się z niewiadomych przyczyn ze snu, a jest najedzone i ma sucho – przyczyną może być źle dobrany rozmiar pieluszki jednorazowej i związany z tym dyskomfort.

Zdarzają się również sytuacje, gdy pupa niemowlaka jest wilgotna lub zaczerwieniona. Przyczyną mokrej skóry pod pieluszką najczęściej jest złej jakości pielucha, która nie chłonie dostatecznie szybko i efektywnie wilgoci. Przepływ powietrza pod pieluszką zależy od materiałów, z których wykonana jest pieluszka – jeśli zewnętrzna warstwa wykonana jest w włókniny z mikroporami (tak, jak Pampers) to skóra pod pieluszką może oddychać.

 

 

DOMOWY TEST CHŁONNOŚCI

To, że pieluszki różnią się ceną, ilością sztuk w opakowaniu, ceną jednostkową oraz rozmiarem, widać na pierwszy rzut oka. Jak jednak sprawdzić czy cena adekwatna jest do jakości, a super chłonność deklarowana przez producenta rzeczywiście ma miejsce i pieluszka zabezpiecza pupę naszego dziecka.

 

 

  1. Weź po jednej pieluszce z każdej firmy, której zakup planujesz – np. poproś znajomych o udostępnienie jednej sztuki z marki, której używają.
  2. Wlej po pół szklanki wody na każdą z pieluch.
  3. Zwróć uwagę, która najszybciej wsiąknie.
  4. Poczekaj aż cały płyn się wchłonie, maluchy nie sikają szklankami więc nalewaj powoli lub poczekaj około minuty.
  5. Przyciśnij pieluszkę papierowym ręcznikiem – jeśli pozostanie suchy, to znaczy, że pieluszka jest w porządku i kiedy dziecko zrobi siusiu, skóra rzeczywiście nie będzie miała kontaktu z moczem.

 

 

PIELUSZKOWE BONUSY

Marka, marce nierówna – jednak coraz częściej spotykamy pewne udogodnienia, które ja nazywam bonusem pieluszkowym. Po porodzie Michasi odkryłam zbawienne rozwiązania w pieluszkach Pampers Premium Care. Nasi stali bywalcy wiedzą, że domowy test chłonności pieluszki Pampers przeszły śpiewająco, ponieważ mają siateczkę, której zadaniem jest szybkie odprowadzanie luźnych kupek od skóry maluszka a sam wkład chłonny pochłania błyskawicznie wilgoć.

 

 

Bonusem numer dwa jest pasek kontroli wilgotności. To udogodnienie występuje w całej serii pieluszek Pampers Premium Care. O co dokładniej chodzi? Na świeżej, suchej i czystej pieluszce przez środek umieszczony jest żółty pasek. Wraz z zapełnianiem się pieluszki, pasek staje się niebieski, co sygnalizuje zbliżającą się porę przebrania maluszka.

 

 

Nowością, z której korzystam dopiero teraz, jest wycięcie na kikut pępowinowy. Zarówno, przy Gabi jak również Misi, nie widziałam potrzeby korzystania z takiego wynalazku, bo sami wywijaliśmy nieco brzeg pieluszki. Dlaczego tak ważne jest, aby pępek noworodka był odsłonięty?

 

 

KIKUT PĘPOWINOWY

Jest to pozostałość po życiu prenatalnym naszego maleństwa. Oznacza to, że tak właściwie pępek to swego rodzaju rana, która musi się wygoić, a następnie odpaść od brzuszka. Nie należy go odrywać! Jednym dzieciom odpada po 3 dniach, innym nawet po 2 tygodniach. Nie ma zależności jak długo będzie się utrzymywał. Bardzo ważne jest jednak, aby dbać o jego pielęgnację i obserwować na bieżąco. Jeżeli zauważysz pojawiające się zaczerwienienie lub nieprzyjemny zapach czy wydzielinę – bezzwłocznie udaj się do lekarza. Podczas kąpieli kikut można myć wodą z mydłem, a potem dokładnie osuszyć. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego pępka nie odkażamy już spirytusem. Raz na dobę (częściej, jeśli zostanie zabrudzony, np. moczem, co zdarza się chłopcom) trzeba go oczyszczać gazikiem zwilżonym w wodzie.

 

 

JAK CZĘSTO ZMIENIAĆ PIELUSZKĘ

Skóra niemowlaka to nie skóra dorosłej osoby. Wielu rodziców jest nieświadomych, że już kilkuminutowy kontakt z kupką i moczem może podrażnić skórę, a nawet wywołać bolesne odparzenia. Częstotliwość zmiany pieluszek zależy od jakości pieluszki i wieku dziecka. Noworodkom zaleca się zmianę pieluszki po każdej kupce, jeśli nie ma kupki to co 2 – 3 godziny. Kilkumiesięcznym dzieciom można zmieniać dobrej jakości pieluszki (np. Pampers Premium Care) co 3 – 4 godziny. A jeśli np. dziecko śpi to nie ma potrzeby przebierania go nawet tak często. Pieluszki wchłaniające wilgoć z luźnych kupek są bardzo wygodne i bezpieczne dla dziecka, pod jednym warunkiem. NIE STOSUJ CODZIENNIE KREMU PRZECIW ODPARZENIOM. Jeśli skóra jest zdrowa funkcję ochronną stanowi balsam, umieszczony na wewnętrznej warstwie w pieluszkach Pampers.

 

 

KREMY NA ODPARZENIA

Znam rodziców, którzy stosują zapobiegawczo kremy na odparzenia. Moi kochani, jest to najbardziej bolesny dla dziecka błąd, jaki można popełnić, choć nikt o tym nie mówi. Co więcej, nawet te „prezentowniki” zawierają próbki takich kremów, dając mamie do myślenia „to na pewno jest potrzebne”! Teraz w prosty sposób przedstawię wam zasadę działania kremów, w których skład wchodzi tlenek cynku.

 

Mamusia za każdym razem podczas zmiany pieluszki stosuje krem z tlenkiem cynku, czyli taki, który działa na odparzenia. Delikatna skóra maluszka przyzwyczaja się do tej substancji, nasz super krem jednak nie przynosi efektów, bo skóra dziecka staje się czerwona. Nie wiem tylko, dlaczego…? A no, dlatego, że tlenek cynku leczy odparzenie a nie zdrową skórę, tylko, co teraz? Skoro coś, co miało leczyć, wywołało takie objawy? Czym to wyleczyć?

 

 

Najlepszym sposobem na uniknięcie odparzeń jest zapobieganie kontaktu skóry z moczem czyli stosowanie dobrej jakości, szybko i efektywnie chłonących pieluszek. Pieluszka powinna również przepuszczać powietrze by skóra pod pieluchą mogła oddychać. Wietrzenie w trakcie zmiany pieluszki jest jak najbardziej zalecane jako uzupełnienie pielęgnacji. Pozostawienie maluszka bez pieluchy, umożliwiając odpowiedni dopływ powietrza, oraz osuszenie skóry, zastąpi najdroższe kremy przeciw odparzeniom. W ten sposób zaoszczędzisz nie tylko pieniądze na szukanie specyfiku, który odparzenie wyleczy, ale zaoszczędzisz stresu i bólu dziecku oraz całej rodziny.

Moim, a właściwie naszym numerem 1, po raz kolejny są pieluszki Pampers Premium Care. Poza siateczką, która nie raz okazała się zbawienna, pieluszki posiadają wycięcie na pępek maluszka. W ten sposób nie muszę zawracać sobie głowy tym czy gdzieś tam pod ubrankiem nie ociera się o jeszcze niewygojony brzuszek Kornela. Ponadto dzięki paskowi wilgoci wiem czy pomimo regularnych zmian pieluchy nie trzeba zrobić tego wcześniej.

 

 

Co uważacie o wycięciu na pępek w pieluszce? Zbędny szczegół czy rzeczywiście przydatny element? Wiedziałyście o przeznaczeniu tego małego paseczka na środku pieluchy? Może macie jakieś swoje bonusy pieluszkowe, które same opracowałyście, jak u nas wywijanie brzegu pieluchy?

 

 

 

Partnerem publikacji jest marka Pampers

 

Komentarze