10 pomysłów na hobby dla zmęczonej mamy

 

Dziś coś o czym być może myślałaś, czego potrzebujesz, ale jeszcze o tym nie wiesz. Hobby to czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązków. Wiem, mało mamy tych chwil, ale warto robić coś dla siebie. Hobby może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy w danej dziedzinie, doskonaleniem swoich umiejętności w pewnym określonym zakresie albo też nawet z zarobkiem. Głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z uprawiania hobby. Oto moje 10 pomysłów na hobby dla zmęczonej mamy.

 

Zmęczona mamo, po co Ci hobby?

 

Być może powiesz:

„Hobby? Wieczorem padam zmordowana na kanapie, gdzie tu siły na hobby?”

A jednak, droga mamo, której wyczerpanie doskonale rozumiem – hobby naprawdę jest Ci potrzebne.

Dodatkowe zajęcie to mnóstwo korzyści. Przede wszystkim to odskocznia. Od pampersów, przedszkola, zakupów, obiadów, lekcji, wieczornego mycia dzieci, prania, prasowania i całej reszty niekończących się, wciąż takich samych i nudnych obowiązków. To odskocznia od codzienności, COŚ INNEGO, nareszcie. Hobby jest najwspanialszym sposobem na przełamanie rutyny, ale przede wszystkim jest to wskoczenie w inną rolę. Wchodząc w świat swojego dodatkowego zajęcia, znowu na chwilę jesteś kobietą, która spełnia swoje pragnienie, robi coś dla siebie. Na chwilę przestajesz być mamą Adasia, mamą Milenki, mamą Zosi, a zaczynasz być po prostu Martą, Kasią, Karoliną czy Justyną.

Hobby jest Ci potrzebne, bo jest rozwojowe. Nieistotne, czym będziesz się zajmować – zawsze możesz pójść o krok dalej, pokonać kolejny stopień, zdobyć następną umiejętność. To mega ważne, ponieważ brak intelektualnych wyzwań powoduje, że źle czujemy się same z sobą. Brakuje nam motywacji, spada samoocena. Czasem mamy nawet wrażenie, że nie mamy już celu w życiu – w koło Macieju to cholerne pranie, gotowanie, rozwiązywanie konfliktów. Każdy dzień jak kalka kolejnego, tylko na twarzy więcej zmarszczek. I tu pojawia się hobby, w którym małymi kroczkami czegoś znowu się uczysz. Który sprawia, że jednak każdy dzień jest nieco inny.

No i w końcu hobby to relaks, który należy Ci się, kobieto, jak nie wiem komu. Jeśli jesteś sama ze wszystkim, to musisz czasem odpocząć. Zająć się swoimi sprawami, ale nie w stylu:

„Zrobię sobie przyjemność i przygotuję dzisiaj ubrania, rano będę miała z tym spokój” ?.

Odpocząć, czyli zająć się czymś, co nie jest ani produktywne, ani pożyteczne, za to bardzo, bardzo przyjemne.

Rozumiesz już, że musisz mieć hobby? Dziewczyny, które znalazły sobie takie dodatkowe zajęcia, mówią, że jest to dla nich wentyl bezpieczeństwa. Malutkie ujście dla frustracji i monotonii, coś, na co warto czekać cały dzień.

 

10 pomysłów na hobby dla zmęczonej mamy

 

No dobrze, wiesz już, że potrzebujesz hobby – i może nawet poczułaś ochotę do robienia czegoś zupełnie nowego. Czas na zapoznanie się z 10 rodzajami dodatkowych zajęć, które możesz włączyć w swój codzienny plan – nawet jeżeli jesteś na co dzień sama.

#1 Fotografia

Porzuć myślenie, że dla hobbistycznego zajmowania się fotografią potrzebujesz świetnego aparatu za piętnaście tysięcy złotych. Owszem, taki sprzęt się przydaje, ale profesjonalistom. To, co możesz zrobić na początku, to ukończyć internetowy kurs fotografii i nauczyć się, jak wykonywać naprawdę świetne fotografie podstawowymi aparatami (nawet smartfonem!). Poznasz techniki obrabiania zdjęć, zabawy światłem, dowiesz się, jak robić fotografie autentyczne, niepozowane – takie, z których będziesz naprawdę dumna. Z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że to bardzo wciąga!

 

#2 Gotowanie

Już widzę Twój uśmiech – serio, gotowanie?! ?. Ale ja nie zachęcam Cię, żebyś przygotowała setny raz rosół albo kotlety z piersi kurczaka. Namawiam Cię, żebyś zaczęła eksperymentować, jeśli gotować po prostu lubisz. Rób sobie małe wyzwania, np. „w tym miesiącu przygotowuję dania z kuchni rosyjskiej”. Zajmuj się tym np. wieczorami, kiedy dzieci śpią. Włącz sobie cicho muzykę i w dobrym humorze pokonuj kolejne, kulinarne stopnie. Znam też mamę, która najpierw świetnie gotowała, a później napisała Instaserial o gotowaniu a następnie Dokładkę! Ty pewnie też znasz Mamęginekolog! Czy Nicola zaczynając gotować miała plan, by napisać dwie książki kulinarne? Myślę, że nie. Zaczęła gotować, a teraz i my możemy korzystać z jej pysznych przepisów!

 

#3 Renowacje

Od starych szafek, przez rowery dziecięce, po ramki na zdjęcia czy dekoracje świąteczne – wszystko można odnowić, wszystkiemu można nadać drugie życie. I wiesz co? To wciąga! Nie od razu, bo pierwsze kilka renowacji to nauka na własnych błędach. Potem jednak, gdy ktoś spyta z zachwytem, skąd masz ten nocny stolik, poczujesz satysfakcję i dumę. DIY jest bardzo popularne na całym świecie. Możesz robić dosłownie wszystko – wystarczą chęci i odrobina wolnego czasu!

 

#4 Szycie

Obecnie bardzo modne i, z tego co słyszałam, niesłychanie odprężające. Maszynę do użytku domowego można kupić już za 300 złotych (np. dyskonty wrzucają je na półki raz na jakiś czas). Zacznij od prostej maskotki dla dziecka albo pościeli, potem spróbuj uszyć bluzę – podobno z dresówek szyje się niezwykle łatwo. Przyznam szczerze, że i mnie to kusi – nie wykluczam, że niedługo stanie się to moje kolejne hobby ?. Moja mama kiedyś pięknie szyła i chciałabym również opanować cerowanie, zszywanie itp. do perfekcji, jak ona! Przede wszystkim dlatego, że szycie to miliony drobnych wyzwań, ciągła nauka i pokonywanie własnych słabości – czyli to, co ceni sobie każda z nas.

 

#5 Robienie nalewek albo win

Wcale nie musisz być smakoszem alkoholi, żeby stać się mistrzynią domowych trunków. Mogą być to prezenty na święta (świetna oszczędność!) albo na urodziny, kokosowym likierem czy wiśniową nalewką z ozdobnej butelce możesz też podziękować komuś za jakąś pomoc. A ile przy tym przyjemności tworzenia!

 

#6 Szydełkowanie/haftowanie/dzierganie

To nie jest hobby dla wszystkich – niektóre kobiety wolą wziąć do ręki pędzel i po prostu przemalować szafkę. Jeśli jednak lubisz ręczne robótki (które można połączyć z oglądaniem ukochanego serialu), to wiedz, że ani to drogie, ani szczególnie skomplikowane. Musisz tylko po prostu… zacząć. Zrobić ten pierwszy krok.

 

 

#7 Antystresowe kolorowanki

Są naprawdę mega! Wymagają skupienia i pozwalają w krótkim czasie cieszyć się wspaniałym efektem. To idealne zajęcie dla kogoś, kto lubi mieć zajęte dłonie i w zajęciach wymagających koncentracji uwagi znajduje wytchnienie.

 

#8 Joga

Pomijam już to, że joga ma całe mnóstwo korzyści zdrowotnych (bo ma!). To też naprawdę świetny sposób na złapanie równowagi i chwilowe „odcięcie się” od świata zewnętrznego. Znam kobietę, która twierdzi, że jogę pokochała od pierwszych zajęć (w domu) – ma czwórkę dzieci ?.

 

#9 Malowanie

Może jesteś jedną z tych kobiet, które całe życie pasjonowały się malarstwem, nawet planowały powiązać z nim przyszłość, ale jakoś tak… nie wyszło? Ok, więc dlaczego by nie zrobić z tego hobby? Obecnie sztalugi, papier, pędzle – wszystko to jest stosunkowo niedrogie. Za to satysfakcja jest bezcenna.

 

#10 Pisanie

Nie musisz zarabiać na pisaniu. Nie musisz nawet nikomu pokazywać swoich dzieł. Ale jeśli kochasz pisanie, masz wrażenie, że wychodzi Ci ono o wiele lepiej, niż przekazywanie informacji słowem – to pisz! Usiądź po prostu pewnego wieczoru, nalej sobie lampkę wina albo zrób pyszną herbatę i zacznij pisać, na co tylko masz ochotę. Rób to dla siebie – nie nastawiaj się, że kiedyś będziesz musiała pokazać komuś swoją twórczość. Nie myśl, nie analizuj, nie zastanawiaj się. Posłuchaj serca i… pisz. Ja od zawsze pisałam pamiętniki. W szkole podstawowej miała taki różowy w serduszka. Później dostałam coś takiego, co nazywało się „Kalendarz szalonego małolata”. Kto to jeszcze pamięta? Miałam całą kolekcję tych kalendarzy! Kochałam pisać! A ta miłość zaowocowała tym, że zaczęłam pisać internetowy pamiętnik – czyli bloga. Wystarczy zrobić pierwszy krok. Teraz Twoja kolej!

 

 

Wybrałaś coś dla siebie? Jeśli nawet nie, to szukaj dalej – posłuchaj swojej intuicji, przypomnij sobie, co kiedyś kochałaś. I malutkimi kroczkami zacznij działać. To jak z prysznicem – wieczorem nie chce się pod niego iść, ale gdy już tam jesteśmy… to nie chce się wychodzić ?. A może masz już hobby? Dziewczyny, które posiadają już swój „wentyl bezpieczeństwa” – pokażcie, co robicie w wolnym czasie. Powiedzcie, kiedy znajdujecie na to czas i jak to nas Was wpływa. Pochwal się i zostań czyjąś inspiracją! ?

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.