Szkola Rodzenia Zajecia 5. Torba do szpitala

Jak co wtorek byłam w Szkole Rodzenia w Lesznie razem z Mężem. Temat: Pierwsze objawy porodu.

objawy porodu

 

OBJAWY PORODOWE

Spotkanie prowadziła Katarzyna Szeibe, położna z leszczyńskiego szpitala z 25 letnim stażem.
Rozpoczęła od tego, że na sali porodowej jest się po to, aby urodzić dziecko i na tym przyszłe Mamy powinny się skoncentrować najbardziej.
Później cały temat był poświęcony momentowi, kiedy powinno się jechać do szpitala.

Pierwsze objawy porodowe mogą zaczynać się po 36 tygodniu ciąży

 1. następuje obniżenie dna macicy
 2. dziecko wstępuje do kanału rodnego
 3. mija zgaga
 4. częstsze odwiedziny toalety (czasami co godzinę)
 5. zmienia się nastrój (może rozpierać nas energia)
 6. możliwy jest brak apetytu – dziecko już nie rośnie tak dużo, jak wcześniej
 7. mogą wystąpić obrzęki na nogach lub rękach
 8. skurcze przepowiadające tzw. skurcze Braxtona-Hicksa są nieregularne
 9. może pojawić się plamienie – czarna krew: oznacza, że szyjka macicy się udrażnia. Po takim plamieniu, po paru godzinach lub dniach następuje poród.
 10. ból w okolicy lędźwiowej – rwa kulszowa
 11. przekrwienie warg sromowych
 12. rozwolnienie
 13. wymioty
 14. zwiększa się ilość śluzu w pochwie – większa wilgoć. Jeśli nieładnie pachnie wskazane jest leczenie przeciwgrzybicze. Nie ma się co martwić – to normalne w czasie ciąży jesteśmy bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Można zastosować kwas mlekowy dopochwowo.

Po 38-39 tygodniu ciąży można odczuwać słabsze ruchy płodu. Test na brzuch: poruszać brzuszkiem we wszystkie strony w taki sposób, aby poruszyć (albo obudzić) dziecko, położyć się na lewym boku, poczekać 10 minut. Jeśli w tym czasie odczuwamy ruchy dziecka tzn., że wszystko jest normalnie. Jeśli po 10 minutach nic się nie dzieje należy udać się do szpitala w celu zrobienia KTG.

UWAGI POŁOŻNEJ

 • na temat mycia okien przy zbliżającym się terminie porodu:  Katarzyna Szeibe powiedziała, że szaleć można 2-3 tygodnie wcześniej, jeśli chcemy urodzić w terminie. I żeby nie sugerować się datą, bo urodzić można od 38 tygodnia ciąży do 42 tygodnia ciąży a nie koniecznie równo w 40 tygodniu ciąży
 • adrenalina hamuje wydzielanie oksytocyny
 • kofeina pobudza skurcze – przed wyjazdem do szpitala watro wypić mocną kawę

KIEDY JECHAĆ DO SZPITALA

 • najważniejszym sygnałem jest odejście wód płodowych. Pęcherz płodowy pęka sam lub trzeba go przebić w szpitalu. Wody to 400 – 1.000 ml. Możliwe jest też sączenie się wód płodowych. Kolor wody płodowej:
 1. jasny, różowy, żółty – do szpitala udać się w ciągu 2-3 godzin
 2. zielony –  do szpitala udać się jak najszybciej
 • skurcze. Jeśli czujemy skurcze co 5 minut przez 1-2 godziny i ból trwa minimum 30 sekund to możemy być pewne, że akcja porodowa się zaczyna. Rodzaje skurczów
 1. brzuszne – brzuch jest twardy, czuć ból w podbrzuszu
 2. krzyżowe – twardnieje brzuch, ból w okolicy lędźwiowej

TORBA – czyli co zabrać ze sobą do szpitala

DLA MAMY

 1. Dokumenty: dowód osobisty, aktualna książeczka ubezpieczeniowa, karta ciąży, skierowanie do porodu (o ile zostało wystawione).
 2. Wyniki badań wykonanych w ciąży: grupa krwi, Hbs + VDRL, morfologia krwi (szczególnie ostatnia), badanie moczu, ewentualne konsultacje lekarzy specjalistów, karty informacyjne z pobytu w szpitalu – jeśli był taki w czasie trwania ciąży.
 3. Przybory toaletowe: mydło, ręczniki, płyn do higieny intymnej, szczoteczka i pasta do zębów, podpaski, chusteczki higieniczne, wkładki higieniczne, podpaski BELLA 2 opakowania, podkłady SENI.
 4. Odzież – podomka, skarpetki, biustonosz, 2 koszule nocne, nowe papcie, majtki jednorazowe.
 5. Napoje – woda mineralne niegazowana, soki, herbata, sztućce.
 6. Drobne przekąski – biszkopty, wafle, cukierki, czekolada,
 7. W przypadku porodu rodzinnego oraz impresji wodnej – duży ręcznik kąpielowy, top lub podkoszulek (kolorowy), nowe klapki dla osoby towarzyszącej.
 8. Do porodu: woda mała butelka z dziubkiem, glukoza w cukierkach, lizaki, landrynki. Nie zakładać żadnej biżuterii. Paznokcie powinny być obcięte, niepomalowane kolorowym lakierem do paznokci, tipsy zdjęte.

DLA DZIECKA

 1. Chusteczki nawilżane np. Pampers lub Nivea
 2. Pieluszki jednorazowe
 3. Czapeczka “smerfetka”
 4. Rękawiczki lub skarpetki
 5. Ewentualnie smoczek
 6. Koszulka bawełniana
 7. Kaftanik
 8. Śpioszki lub pajacyk
 9. Rożek
 10. Kocyk
 11. Fotelik samochodowy – przy wypisie Matki i Dziecka

Drugą część zajęć prowadziła mgr fizjoterapii Justyna Drapiewska. Ćwiczenia tym razem odbywały się  na leżąco indywidualnie i w parach. A na końcu: czas na relaks!

Temat za tydzień: Zabiegi związane z oprawą porodu.

 • Powiem Ci czego mi nie powiedzieli o skurczach:
  nie muszą być regularne co do sekundy. Spodziewałam się, że będą, ale skurcze co pięć minut mogą oznaczać: jeden skurcz -6 minut przerwy-skurcz-trzy minuty- skurcz-4 minuty-skurcz-7 minut, a nawet miałam i 11 minut przerwy i to też było “regularnie” 🙂

 • Acha – jeszcze jedno 😀 są też skurcze na “uda” ja takie miałam cały poród – nie brzuch, nie krzyż a uda – miałam potem popękane naczynka wzdłuż całych nóg 😀 (ale się wchłonęły :D)

  • Hafija, najważniejsze, że się naczynka wchłonęły!!! 🙂
   A po jakim czasie: po tygodniu, miesiącu?

  • Szybko, bo już na wyjściu ze szpitala było ładnie, a wyszłam po trzech i pół dnia, po tygodniu zostały mi tylko te które miałam wcześniej :)Na twarzy tez miałam popękane ale już w domu było ok!

 • Ooo wszystkie szpitale wymagają ciuszków dla dzidzi… U nas na szczęscie nie. Szpital jest zaopatrzony w ubranka. Cieszy mnie to… po co taszczyć ubranka dla dziecka a potem przynosić wszystkie zarazki ze szpitala do domu… Bardzo mi się to podejście w naszym szpitalu podoba.

  • eee, ja miałam swoje i nie przyniosłam żadnej choroby do domu i przecież te ubranka szpitalne też leżą tam w “zarazkach” 😀 chociaż nie do końca 🙂

  • Anuszka, a co to za szpital? Gdzie będziesz rodzić? 🙂

 • większość szpitali ma ubranka dla niemowlaczków i wątpię, żeby były “w zarazkach”- nie żyjemy w średniowieczu. Jeśli chodzi o czekanie na wody płodowe jako sygnał, to nie koniecznie bym się tym sugerowała. mnie odeszły przed samym porodem w szpitalu. nie czekałabym również na skurcze co 5 min.tylko jeśli czujesz, że są regularne to wtedy jedz do szpitala. z reszta skurcze są bolesne i raczej sama poczujesz potrzebę pojechania od razu do szpitala. woda w 100% potrzebna na porodówce:) ogólnie każda z nas ma swoje doświadczenia i opinie na temat porodu i każda przeżywała go inaczej. Instynktownie sama będziesz wiedziała co robić, grunt to nie panikować i oddychać, to bardzo pomaga. życzę powodzenia:)

 • K8

  Zastanawia mnie ilość podkładów poporodowych. Ja kupiłam w aptece jedno opakowanie podkładów ginekologicznych – wyglądają jak bardzo duże podpaski – 10 sztuk. Wystarczy? (w szpitalu, w którym chcę rodzić podkłady są dostępne za darmo w dowolnej ilości, ale gdybym musiała rodzić w szpitalu, który traktuję “awaryjnie” muszę mieć swoje).

 • Pingback: bryan()

 • Pingback: ben()

 • Pingback: Blue Coaster33()