Szkoła Rodzenia Zajęcia 10 Połóg

Wczoraj, jak co tydzień, byliśmy z Mężem na zajęciach w Szkole Rodzenia w Lesznie. Zajęcia prowadziła Katarzyna Szeibe, położna z leszczyńskiego szpitala z 25 letnim stażem. Temat: POŁÓG.

Pierwszy okres połogu zaczyna się tuż po porodzie, kiedy dziecko jest z nami w sali porodowej. Wtedy macica stopniowo obkurcza się. Obkurczanie trwa do 2 tygodni. W tym czasie również powinny zejść wszelkie obrzęki, które pojawiły się w czasie ciąży – najlepiej leżeć z nogami do góry, by przyśpieszyć ten proces.

lilithamyslinieuczesane.blogspot.com

Katarzyna Szeibe zwróciła uwagę, że po porodzie krwawi się jeszcze bardziej niż podczas porodu. Jeśli pojawią się skrzepy należy to zgłosić personelowi medycznemu w szpitalu. Prawidłowo powinna lecieć stróżka krwi. Jednak każda kobieta po porodzie krwawi inaczej. Pierwszy kolor krwi jaki się pojawi to czerwony, później brązowy a na końcu żółty. Nie wiem do końca czy to jest krew – w każdym razie substancja, która będzie ze mnie wypływała. Trwa to 3-5 dni. I będę musiała zaprzyjaźnić się z podpaską na 3-4 tygodnie.

Czas po porodzie, jaki spędza się w szpitalu to przede wszystkim: karmienie, przewijanie i ubieranie dziecka.

Katarzyna Szeibe przypomniała także, że 95% w szpitalu w Lesznie ma nacinane krocze. Odpowiednio zadbane krocze goi się do 2 tygodni. Czasami po porodzie mogą pojawić się hemoroidy. Na hemoroidy należy stosować: Posterisan, Hemorectal, wkłady lodowe. Najpóźniej w drugiej dobie powinno nastąpić wypróżnienie.

Środki przeciwbólowe po porodzie stosowane w Szpitalu w Lesznie:

 • paracetamol w tabletce
 • kodipar w tabletce
 • ketanol dożylnie

Po porodzie powinno się pić: soki, słodzoną herbatę, gorącą czekoladę. Trzeba też pamiętać, aby do szpitala zabrać niezbędnik, czyli kubek, talerz i sztućce, bo Szpital w Lesznie tego nie zapewnia. Po porodzie fizjologicznym w Szpitalu w Lesznie przebywa się 2 doby. Po cesarskim cięciu 4 doby. Katarzyna Szeibe zwróciła uwagę, żeby nie chodzić z dzieckiem do toalety albo pod prysznic i należy dziecko zostawić w swoim pokoju, ewentualnie poprosić kogoś obok, by popilnował Maleństwa.

ZMIANY, czyli czego mogę się spodziewać w połogu:

 • bolące brodawki – muszę kupić maść na brodawki i nie zapomnieć jej do szpitala,
 • nawał mleczny – ręczny laktator mam zamiar zabrać do szpitala,
 • bolące krocze – już spakowałam do torby do szpitala Octanisept.

Harmonogram dnia w Szpitalu w Lesznie:

 • 5:00 pobudka
 • 6:00 dzieci na badanie
 • 7:00 pobranie krwi u matki
 • 8:00 śniadanie
 • 11:00 – 18:00 odwiedziny
 • 18:00 kąpiel dziecka
 • 19:00 badanie ginekologiczne

Katarzyna Szeibe podczas zajęć powiedziała, że nie ma żadnej diety, którą powinna stosować karmiąca matka. Można jeść wszystko, co się jadło podczas ciąży, ale z umiarem i należy obserwować reakcję dziecka.

Po porodzie należy dziecko karmić na boku. Ma to wpływ na nieobciążanie krocza, które zostało nacięte podczas porodu. Nie  można też siadać przez pierwszy tydzień, ponieważ szwy mogą pęknąć. Trzeba też pamiętać o tym, że taniec z hormonami w organizmie kobiety po porodzie trwa i można spodziewać się różnych nastrojów: od entuzjazmu po depresję. Jeśli depresja trwa dłużej niż miesiąc i nie widać radości z macierzyństwa należy udać się na spotkanie ze specjalistą. Połóg został podsumowany przez Katarzynę Szeibe w prosty sposób: każda matka da sobie świetnie radę i nie ma się co przejmować.

Drugą część zajęć prowadziła mgr fizjoterapii Justyna Drapiewska.

Ćwiczenia były na ręce, nogi i brzuch –  pojedynczo i w parach. Wczoraj kontynuowałam oddychanie 3 fazą. Nie wiem, dlaczego, ale to oddychanie jakoś mnie męczy. Może w końcu powinnam zacząć trenować oddychanie w domu?

Na końcu zajęć obowiązkowy relaks czytała Justyna Długiewicz.

Tym razem relaks był bez muzyki. Nie sądziłam, że będę bardziej skoncentrowana na poleceniach niż z muzyką – a jednak. Szkoda tylko, że podczas relaksu komuś dzwonił telefon! I to w dodatku na początku i na końcu. Wiem, że można ściszyć telefon przez szacunek do drugiego człowieka. Wczoraj chyba komuś zabrakło dobrej woli?

Za tydzień: Warsztaty z kąpieli małego dziecka.

Komentarze